Pozycjonowanie stron – skuteczne kampanie SEO w Google

Oferuję rozwiązania SEO dla sklepów internetowych, firm usługowych, produkcyjnych, SaaS-ów, blogów i marek osobistych.

Porozmawiajmy o pozycjonowaniu, które nie tylko sprawi, że Twoja strona www pojawi się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, ale także:

 • będzie realizować twoje cele biznesowe,
 • wytworzy efekt synergii z innymi kampaniami marketingowymi,
 • pozwoli na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej i zwiększanie udziału w rynku.

Moje główne atuty to:

 • wsparcie w postaci zespołów topowej agencji SEO oraz innowacyjnej firmy produktowej dostarczającej rozwiązania z zakresu link buildingu,
 • doświadczenie w realizowaniu projektów SEO zarówno w roli freelancera, założyciela agencji, jak i in-house,
 • wiedza oparta zarówno na własnych testach, jak i syntezie doświadczeń innych specjalistów,
 • ponad 10 lat pracy pod własną marką,
 • szeroki stack narzędzi,
 • 100+ (kto by to liczył) przeanalizowanych, audytowanych, skonsultowanych projektów i stron internetowych
 • poparte sukcesami kampanie z wykorzystaniem tysięcy publikacji w formie content marketingu i artykułów sponsorowanych oraz opartych na wykorzystaniu serwisów zapleczowych (dostęp do kilkuset zapleczy "od ręki").

Usługi SEO dla biznesu

Znam realia prowadzenia biznesu i wiem, że w naszej współpracy kluczowe będą nie tylko moje kompetencje związane z pozycjonowaniem. Pracuję z zespołami, wykorzystuje odpowiednie narzędzia i zasoby, a także zaprojektowałem szereg procesów związanych z pozycjonowaniem stron, dzięki którym możesz liczyć na profesjonalną współpracę i satysfakcjonujące wyniki. Dobra współpraca w moim rozumieniu to między innymi:

 • transparentność na etapie ofertowania, podpisywania umowy i raportowania,
 • terminowość w realizacji powierzonych zadań,
 • efektywna komunikacja,
 • zrozumienie celów biznesowych klienta,

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych dzięki odpowiednim zasobom

Chociaż zajmuję się optymalizacją i pozycjonowaniem w Google kilkanaście lat, nie byłbym w stanie zrealizować dużych projektów bez odpowiednich ludzi, procesów i narzędzi. Stoję na czele doświadczonego zespołu specjalistów – butikowej agencji SEO takaoto. Realizujemy kampanie od A do Z – od audytu SEO, przez konsultacje i nadzór nad pracami programistycznymi, optymalizację struktury, przygotowanie treści strony aż po budowanie autorytetu strony – link building.

Efektywny link building dający przewagę

SEO (ang. Search Engine Optimization), to nie tylko, jak mogłaby sugerować anglojęzyczna nazwa, optymalizacja strony internetowej. To także szereg działań marketingowych i technicznych poza nią. Odpowiednio prowadzony link building (zdobywanie linków wpływających na pozycjonowanie stron internetowych) to czynnik, który finalnie jest w stanie zadecydować o skuteczności w osiąganiu topowych pozycji. Sklep może być bezbłędnie zoptymalizowany, lecz nie zbuduje przewagi nad konkurencją bez odpowiedniego autorytetu. Autorytet ten wynika z rangi linków prowadzących do strony.

Założenie agencji takaoto pozwoliło mi wypracować świetne procesy i zebrać fantastyczny zespół do ich realizacji. Posiadamy doświadczenie w zakupie linków w postaci tysięcy publikacji - zarówno w największych, jak i niszowych mediach i blogach. Zrealizowaliśmy kampanie nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zachodnich (np. USA, Niemcy) oraz w całej Europie Środkowej i Wschodniej.

Równolegle współtworzę drugą firmę - Tarantula SEO, w której postawiliśmy w ciągu pierwszego półrocza około 1000 serwisów, których siła wynika z unikalnego procesu odzyskiwania autorytetu wygasłych domen.

Jak widzisz, przez ostatnią dekadę korzystałem z szeregu taktyk pozyskiwania linków i wiem, co aktualnie ma szansę przynieść efekty w danym budżecie i na danym rynku.

W zależności od Twoich preferencji, celów oraz zasobów zaplanuję i wdrożę kampanie oparte o:

 • publikacje sponsorowane (podstawa budowania profilu linków),
 • zakup linków z zamkniętych zapleczy i mikroserwisów bazujących na tzw. expirkach (budowanie unikalnej przewagi),
 • outreach, link insertions / niche edits (na rynkach zagranicznych lub w niektórych branżach B2B),
 • patronaty medialne (blogi, wydawcy),
 • linki z forów (jako uzupełnienie, pillowing, dywersyfikacja).

Indywidualne podejście i profesjonalne doradztwo

Dojrzała, ale jednocześnie elastyczna organizacja, skuteczne procedury, profesjonalne narzędzia, innowacje technologiczne i zgramy team - to wszystko pozwala mi osiągać dużo lepsze rezultaty, niż gdybym działał na własną rękę. Jednak to nie oznacza, że wszystkie procesy deleguję.

Możesz umówić się ze mną na indywidualne konsultacje SEO, aby lepiej zrozumieć przebieg kampanii. Możesz także poszerzać wiedzę i budować kompetencje w swoim zespole zamawiając u mnie szkolenie SEO.

Fokus na SEO

Promocja produktów i usług w Internecie za pośrednictwem organicznych wyników wyszukiwarki Google to moja specjalność i główne zajęcie od lat. Pracując przy szeregu kampanii działałem na styku takich dziedzin jak marketing w mediach społecznościowych, content marketing, e-mail marketing i kampanie płatne (PPC, np. Google Ads). Jednak trzonem mojej specjalizacji jest praktycznie od początku SEO i od dawna zajmuję się tylko tą dziedziną. Szukasz specjalisty, który nie rozmienia się na drobne? Jesteś w odpowiednim miejscu.

Opieka na każdym etapie kampanii SEO

Pozycjonowanie stron www często bywa usługą, za którą przedsiębiorcy rozglądają się, gdy mają już gotowy serwis. To bardzo często błąd, gdyż już wcześniej warto skontaktować się ze specjalistą SEO, aby przygotować odpowiednią specyfikację techniczną i zadbać o odpowiednią budowę strony internetowej, którą zrozumie i odpowiednio zinterpretuje algorytm Google.

Skontaktuj się ze mną, a otrzymasz wsparcie na etapie:

 • ujęcie SEO w całościowej strategii promocji marki,
 • analiza konkurencji i budżetowanie,
 • analiza potrzeb użytkowników (badanie słów kluczowych, trendy, sezonowość),
 • planowanie właściwej struktury strony internetowej (architektura informacji),
 • dobór technologii umożliwiającej efektywnie crawlowanie i renderowanie treści,
 • optymalizacja strony internetowej (uzupełnienie meta danych, audyt kontrolny działającej strony internetowej),
 • linkowanie wewnętrzne,
 • strategia content marketingu i content plan,
 • strategia link buildingu (zdobywanie wartościowych linków),
 • egzekucja spójnej i kompleksowej strategii pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Pamiętaj, że proces pozycjonowania strony będzie angażował różne zasoby na poszczególnych etapach projektu. Zwiększenie widoczności witryny zaczyna się od analizy planowania, a dopiero potem sprowadza się do cyklicznych działań pozycjonerskich.

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć precyzyjnie bez poznania charakteru i skali kampanii. Pozycjonowanie może kosztować:

 • 1000 złotych miesięcznie w przypadku projektu lokalnego lub bardzo niszowego,
 • 5000 złotych w przypadku małego sklepu internetowego,
 • 20, 30 lub 50 000 złotych netto w przypadku serwisu działającego w trudniejszych branżach takich jak finanse, bankowość, ubezpieczenia, RTV/AGD, meble, odzież,
 • dowolną kwotę w przypadku kampanii obejmujących pracę kilku serwisach (sklep, blog, dodatkowe zasoby w subdomenach) i na większej liczbie rynków.

Żeby wycenić usługę SEO muszę określić szereg indywidualnych czynników, które będą wpływały na proces i realizację celu. Muszę przede wszystkim poznać samą stronę.

Wysyłając zapytanie podaj po prostu jej adres. Dzięki temu będę mógł ocenić takie czynniki jak: historia domeny, profil linków, widoczność witryny w Google, tematyczność, rodzaj, jakość i obszerność treści.

Znając domenę będę mógł również wytypować głównych konkurentów i znaleźć najważniejsze słowa kluczowe we właściwej niszy.

W ten sposób będzie możliwe ramowe określenie niezbędnych do wypozycjonowania strony zasobów. Pokażę ci jakie cele możemy osiągnąć i z czego wynika przewaga konkurentów. Podczas ustalania budżetu poznasz jego jasny podział. Na koszt usługi pozycjonowania będą składać się audyt SEO (po którym nastąpi doprecyzowanie celów, gdyż poznamy skalę niezbędnych zmian na stronie), a następnie cyklicznie wykonywane:

 • tworzenie wytycznych dla treści na stronie (lub od razu gotowych artykułów i opisów),
 • nadzór nad pracami programistycznymi i rozwojem serwisu,
 • link building - zdobywanie linków pozycjonujących,
 • analityka i raportowanie.

Case study z pozycjonowania na frazę "pozycjonowanie"

Jeśli nie chcesz czytać case study i chcesz porozmawiać o pozycjonowaniu Twojej strony, skontaktuj się ze mną :)

Poniższy tekst jest treścią artykułu, który pierwotnie znajdował się pod tym adresem URL. Może wydać się nieco bełkotliwy, ale pamiętajcie - jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie. Whatever works. Z czasem tekst został rozbudowany o dodatkowe akapity.

Pozycjonowanie stron internetowych to proces wymagający wiedzy technicznej (technical SEO, webdevelopment), umiejętności tworzenia wartościowych treści (content marketing, UX) oraz promocji strony www poprzez zdobywanie linków (link building).

To kolejny wpis z serii testów - niby o pozycjonowaniu, a jednak nie. Sprawdzam w nim potencjał analizy semantycznej i optymalizacji contentu w odniesieniu do czynników on-page, którymi charakteryzują się strony w top10 dla danego hasła. Tym razem na tapecie - pozycjonowanie stron, więc lekko nie będzie.

etapy projektu SEO

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak osiągnąłem top10 na pozycjonowanie, czytaj do końca

I nie tylko "pozycjonowanie", bo także cały szereg sensownych fraz powiązanych:

pozycjonowanie - pozycje i frazy (1)

Wprowadzenie i czemu nie jest to oferta pozycjonowania

Jeśli szukasz oferty, to konkretnie w tym miejscu jej nie znajdziesz. Więcej informacji na temat moich usług znajdziesz na stronie głównej, gdzie wspominam o konsultacjach SEO oraz na stronie o audytach SEO.

Jeśli chcesz, jakość oferty możesz oceniać w kontekście przeprowadzonego eksperymentu. Uprzedzam, że celowo miejscami tekst będzie po prostu laniem wody. Celem jest wykazanie, że wartościowy content w "oczach" wyszukiwarki Google wcale nie musi być treścią ekspercką, wartościową dla użytkownika, zgodną z intencją jego zapytania. Obala to mit wynikający z wszelkiego rodzaju zapewnień pracowników Google, że żeby efektywnie się pozycjonować trzeba tworzyć wartościowy content i czekać, aż ktoś go w naturalny sposób podlinkuje.

W pierwszej kolejności zebrałem słowa kluczowe istotne dla tematu. W tym celu skorzystałem z narzędzi takich jak SurferSEO (pod kątem analizy stron internetowych w top10), Ahrefs (analiza tematu, frazy z klucza also rank forhaving same terms oraz questions) i Senuto (analiza bazy słów kluczowych z uwzględnieniem raportów zależne słowa oraz generator pytań). Aby to jeszcze dodatkowo uzupełnić bogatą sekcją FAQ (ang. frequently asked questions / najczęściej zadawane pytania), zajrzałem również do AnswerThePublic.com w darmowej wersji.

Podobny eksperyment przeprowadziłem pod hasłem "pozycjonowanie Śląsk" - skutkiem była 1. pozycja w dość krótkim czasie (pod linkiem wszystko jest opisane).

Dobra, do rzeczy...

Definicje pozycjonowania

Co to jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron internetowych to proces zdobywania jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce internetowej. Polega na dążeniu do przekonania silnika wyszukiwarki, że dany adres URL stanowi najlepszy wynik w odpowiedzi na określone zapytania (słowa kluczowe) użytkowników.

Wykorzystuje się w tym celu szereg technik optymalizacyjnych i promocyjnych, które opisuję poniżej.

Co to jest pozycjonowanie w marketingu?

Pozycjonowanie w marketingu jest procesem kształtowania odbioru marki przez konsumentów. Polega na budowaniu trwałych skojarzeń, które mają na celu wykreowanie statusu marki, który przemawia w określony sposób do grupy docelowej (core target).

W niniejszym wpisie interesuje nas pozycjonowanie stron.

Pozycjonowanie - etap 1 - analiza frazy i konkurencji

Zawsze przystępując do pozycjonowania strony należy przyjrzeć się konkurencji. Nie głównym konkurentom biznesowym, a tym, z którymi przyjdzie nam walczyć w SERP-ach (ang. search engine result page, czyli w wolnym tłumaczeniu wyniki wyszukiwania). Trzeba się też przyjrzeć samej frazie - jej popularności (wolumenowi wyszukiwań - większość narzędzi typu Ahrefs lub Senuto prezentuje średnie wartości miesięczne oraz statystyki poszczególnych miesięcy).

Analizy słów kluczowych przed procesem pozycjonowania należy dokonać przede wszystkim po to, aby stwierdzić:

 • czy mamy w ogóle szansę nawiązać rywalizację (czy np. domeny będące w top10 na interesujący nas keyword nie mają profilu linków, z którym ciężko nam się będzie równać),
 • czy warto się starać o wysokie pozycje na tę frazę - czy będzie źródłem wartościowego ruchu w odpowiedniej skali (przecież chodzi o ruch na stronie, który przyciągnie potencjalnych klientów i wygeneruje sprzedaż lub inne efekty biznesowe).

Interesujące mnie słowo kluczowe, na które będę chciał wypromować w Google ten artykuł ma średnio 5700 zapytań miesięcznie. Podobne frazy to: pozycjonowanie stron internetowych (700), pozycjonowanie stron cena (500), pozycjonowanie stron cennik (450) oraz pozycjonowanie stron google (400).

pozycjonowanie stron statystyki

Źródło: Ahrefs.com

Zobaczmy także, jakie statystyki podaje nam Senuto:

pozycjonowanie stron senuto

screen: Senuto.com

Dane są bardzo zbliżone. Przy okazji możemy zaobserwować, że duża część użytkowników szukających oferty pozycjonowania szuka firm lokalnie. Wskazuje na to dopisywanie miast: pozycjonowanie Wrocław, pozycjonowanie Warszawa, pozycjonowanie Kraków etc.

Z ciekawości zobaczyłem sobie, co się znajduje w top10, aby mieć wyobrażenie, z kim walczymy. Od razu zastrzegam, że nie spodziewam się wbicia na pierwszą stronę wyników od razu. Może to być bardzo trudne zadanie. Zobaczymy.

TOP10 - pierwsza strona naturalnych wyników wyszukiwania dla naszego słowa kluczowego w Google - głównie strony średnich i dużych agencji + wpis poradnikowy Whitepress. Spójrzcie na dane dotyczące linków, liczby domen linkujących, czy estymowanego ruchu oraz domain rank. Dla większości stron (poza Eactive.pl) wybrane przeze mnie hasło stanowi najważniejsze słowo kluczowe (oczywiście pod względem potencjalnego ruchu - nie wiemy, co komu jak wpływa na konwersje) - kolumna top keyword:

pozycjonowanie stron top10

Wpis powstaje na przestrzeni kilku - kilkunastu dni, więc tylko zaznaczę, że screen jest z 26.10.2018. Źródło: Ahrefs.com

Dla porównania statystyki domeny szymonslowik.pl (domeny, nie tego artykułu):

 • Referring domains: 150; dofollow: 57;
 • Domain Rank: 39 (tylko dwie domeny z top10 mają niższy DR od mojego) - oczywiście to też nie jest wyznacznik mocy linków, ale traktujemy to tu jako czynnik pomocniczy przy ocenie.

Dla porównania jeszcze odczyt zrobiony tego samego dnia przy użyciu surferSEO:

top10 na pozycjonowanie stron

screen: surferseo.com

Widać różnicę na 10 pozycji - nie ma agencji kampanieSEO.pl, a jest za to agencja afterweb.pl. Dla osób mniej świadomych - w dobie personalizacji wyników, nawet przy odpytaniu przez zewnętrzne narzędzie do analizy SEO, pozycje mogą się różnić i zmieniać w ciągu doby.

Niemniej łącznie mamy 10 stron (w jednym zestawieniu eactive pojawia się aż z dwoma wynikami), które nam się wyłoniły jako potencjalni konkurenci:

 1. Sunrise System (sunrisesystem.pl)
 2. WhitePress (whitepress.pl)
 3. Grupa Tense (grupa-tense.pl)
 4. Widoczni (widoczni.com)
 5. Eactive (eactive.pl)
 6. bauerSEO (bauerseo.pl)
 7. Sukces strony (sukcesstrony.pl)
 8. Sempire (sempire.pl)
 9. KampanieSEO (kampanieseo.pl)
 10. Afterweb (afterweb.pl)

Oczywiście można by było zrobić analizę na top50, bo ta dziesiątka wcale nie musi być stabilna. Niemniej poprzestaniemy na tym na ten moment.

Stwierdziłem, że wymienię konkurentów, bo w końcu ich frazy brandowe muszą stanowić w ich domenach dość dużą część ruchu organicznego. Google przecież to widzi. Same brandy, skoro to popularne serwisy i agencje obecne w sieci nie od dziś, muszą stanowić popularne słowa kluczowe, które są istotne dla tematu.

Tak przy okazji - czy pozwoliłbyś sobie na wymienianie konkurentów na swojej stronie? :)

Przy okazji zauważyłem, że mój tekst "pozycjonowanie stron Śląsk" wyświetla się też na bardziej ogólne hasło - pozycjonowanie. To dobrze rokuje. Jeśli pojawiasz się na konkurencyjne słowo kluczowe w Top20 ze stroną, która nie jest zoptymalizowana stricte pod nie, to znaczy, że prawdopodobnie z lepiej zoptymalizowanym contentem (title etc.) możesz powalczyć o więcej.

No więc właśnie to robię.

pozycja strony

screen: Seostation.pl

Popularne słowa kluczowe - analiza treści topowych stron

Jak już wiem z kim się mierzę, mogę zajrzeć, co tam w trawie piszczy, a dokładniej rzecz ujmując - w contencie. Nie chodzi mi nawet o sam wydźwięk treści, czy też realizowany przez nich content marketing, a raczej o obecność konkretnych fraz w treściach publikowanych na stronach docelowych.

Korzystam sobie w tym celu z raportu "Popular words" w surferSEO. Widzę, że najwięcej razy na stronach www konkurencji (agencji i serwisów na temat SEO) pojawiają się takie hasła jak: pozycjonowanie, pozycjonowania, strony, stron, wyszukiwania, Google, artykuł, fraz, kluczowych, efekt, cennik, seo, wzrost. Nikt chyba nie jest zaskoczony?

To chyba oczywiste. Każda agencja pisze o SEO i pozycjonowaniu stron w organicznych wynikach wyszukiwania w Google - czy to za pomocą artykułów (zawierających mnóstwo istotnych fraz kluczowych), czy to za pomocą stron ofertowych i przy okazji podaje cennik oraz obiecuje efekt, jakim ma być docelowo wzrost pozycji, widoczności i ruchu na witrynach internetowych klientów.

Bang, udało się ułożyć jedno zdanie zawierające wszystkie najważniejsze frazy (i kilka dodatkowych). To taki przykład na to, że copywriting pod kątem SEO może być mimo wszystko na temat i coś wnosić. Trochę fantazji i polotu content marketerzy i copywriterzy ;)

Przy czym zaznaczam, że na napisanie tego zdania poświęciłem jakieś 15 sekund i nie jestem copywriterem, więc proszę nie marudzić, tylko brać się do roboty, gdy dostajecie wytyczne od specjalisty.

Jeszcze rzut okiem na raport "Popular phrases", czyli nie pojedyncze słowa, a całe frazy, które pojawiają się wielokrotnie. Są to wynikach wyszukiwaniapozycjonowanie strony oraz pozycjonowanie stron. Ponadto możemy trafić wielokrotnie na cenę pozycjonowania oraz szerzej: cenę pozycjonowania twojego biznesu. Chętnie się dowiem jak się pozycjonuje biznes. Pojawia się jeszcze regularnie wątek fraz kluczowych oraz optymalizacja strony. Kto by pomyślał, że optymalizacja jest potrzebna do pozycjonowania strony w Google!?

Czy zwracać uwagę na keyword density?

Niektórzy zwracają jeszcze dużą uwagę na keyword density, czyli zagęszczenie słów kluczowych w tekście. Jeszcze nie wiem, czy będę wykorzystywał ten czynnik w teście. Może na późniejszym etapie, zobaczymy.

Jedno, co mogę powiedzieć, to że wśród powtarzających się na topowych stronach fraz, które mają keyword density ponad 1% widzę następujące: Google, pozycjonowanie, pl, pozycjonowania, fraz, stron, seo, strony.

Na pewno dodanie sformułowań typu pozycjonowanie stron Warszawa, pozycjonowanie Śląsk, SEO Poznań, pozycjonowanie Gdańsk, czy pozycjonowanie stron Kraków podniesie mi keyword density, ale także podniesienie topical authority (często wyszukiwane frazy) i być może da zastrzyk zaufania ze strony Google. Ciężko stwierdzić na tym etapie.

Najważniejsze frazy kluczowe

Bardzo ważne jest też, aby sprawdzić, które słowa kluczowe, czy też całe zwroty (w różnych odmianach, z uwzględnieniem synonimów etc.) pojawiają się regularnie na każdej lub prawie każdej z wysoko pozycjonowanych stron.

Do tego posłużą raporty "Common phrases" i "Common words" z surferSEO. Na screenie poniżej widać (zaznaczenie na żółto), które z nich są bezpośrednio powiązane ze słowym kluczowym, pod które robimy analizy.

surferSEO wspolne frazy

screen: surferSEO.com

Mam nadzieję, że jakość grafik Wam nie przeszkadza? Kompresuję je żeby ważyły maksymalnie kilkadziesiąt KB. To skraca czas ładowania strony, liczbę pobieranych zasobów z serwera, obniża ogólną wagę strony. Optymalizacja grafik to też wdzięczny temat, aby w tych kilku zdaniach przemycić istotne sformułowania dla tematu optymalizacji i pozycjonowania stron. Pamiętaj, że ten cały content jest pisany z myślą o umieszczeniu fraz.

Powyżej screen z Common words dla hasła, pod które chcemy zrobić optymalizację. Teraz z Common phrases:

najpopularniejsze wspolne frazy kluczowe

Screen: surferSEO.com

Nie ma reguły mówiącej, że musisz mieć te same frazy, co konkurencja w swoim tekście. Jednak uwzględniając je minimalizujesz ryzyko, że Google uzna twój content za niedostatecznie tematyczny, po prostu słaby semantycznie. Pokrycie semantyczne to moim zdaniem klucz do rozszyfrowania hasła "wartościowy content".

Ile tekstu powinien mieć tekst, aby się dobrze pozycjonował?

Ok, lećmy dalej. Na ten moment artykuł ma około 1300-1400 słów, co blisko 10 tysięcy znaków ze spacjami. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile powinno być tekstu. Zawsze trzeba patrzeć na konkurencję, na swoją niszę. Należy też zastanowić się, ile słów kluczowych mamy do użycia (żeby pokryć topical authority na poziomie URL, zadbać o odpowiednią wartość semantyczną).

Średnia liczba znaków w obrębie <body> stron w top10 dla hasła kluczowego to: 17 tys. zzs. Średnia liczba znaków w paragrafach (<p>) to około 11,3 tys. zzs. Jeśli jednak przyjrzeć się top5, to liczby te to odpowiednio: 23k zzs i 15k zzs.

Czyli jestem już blisko.

Pytania i odpowiedzi: SEO i pozycjonowanie

Zawsze lubię na stronie, na której mam zamieścić treści pod kątem SEO, dodać element typu FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania w temacie. Stanowią świetny pretekst, aby umieścić wszystkie zależne frazy.

Samo umieszczenie pytań, które zadają użytkownicy wyszukiwarki Google, stanowi także rewelacyjny sposób na rozbudowę długiego ogona, a także wysokie pozycje dla tychże zapytań - nieraz dobrze konwertujących. Ponadto dzięki stosowaniu modelu pytanie - odpowiedź, zwiększamy szanse na pojawienie się w widgecie Direct answer, który poniekąd można uznać za pozycję 0. nad klasycznymi wynikami wyszukiwania.

Do znalezienia pytań, które warto uwzględnić korzystam z Ahrefs (sekcja Questions), Senuto (Generator pytań) oraz answerthepublic.com. Oto kilka z nich:

Cennik pozycjonowania: Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?

Ile kosztuje pozycjonowanie to jedno z podstawowych pytań, które zadają klienci. Nic dziwnego, muszą ocenić, czy taka usługa im się opłaci. Pozycjonowanie to zasadniczo koszt roboczy (narzędzia, zakup linków, copywriting etc.) + narzut pozycjonera. W zależności od tego, czy robi to specjalista ds pozycjonowania - freelancer, czy też agencja SEO, sposób wyceny może być zupełnie różny. Nie ma jednak zasady, że pojedynczy specjalista będzie tańszy. Ekspert może się cenić, natomiast agencja może tak optymalizować koszty stałe, że przy większej skali może dać niższe ceny.

Zawsze finalnie liczy się stosunek ceny do jakości. Dla mnie zawsze punktem wyjścia do takiej bardzo wstępnej oceny kosztów pozycjonowania jest sprawdzenie statystyk linków stron w top10 dla interesujących nas fraz.

Jeśli topowi gracze mają np. średnio po 500 referring domains z linkami dofollow, to wiem, że nawet licząc koszt pozyskania jednego linka na poziomie 100-150 PLN netto (to bardzo mało, biorąc pod uwagę koszt copywritingu, zakupu miejsca pod publikację, fee pozycjonera) szacunkowy budżet musi wynieść 50-75 tysięcy złotych, aby nadrobić straty. Od klienta zależy, w jakim czasie rozdysponuje ten budżet.

Przy kwocie 75 tysięcy wychodzi koszt na poziomie 6250 PLN netto miesięcznie. Oczywiście to bardzo wstępne analizy. Konkurencja może mieć część linków z bardzo słabych domen. Jednak może też się okazać, że liczba wartościowych źródeł w budżecie 100-150 PLN netto szybko się wyczerpie i trzeba będzie szukać innych metod (wygasłe domeny i przekierowania, droższe miejscówki, budowa dedykowanego zaplecza etc.).

Do tego jednak należałoby koniecznie dorzucić audyt SEO i ewentualne konsultacje. W większych organizacjach warto też pomyśleć o wewnętrznym szkoleniu z pozycjonowania stron, aby team in house (marketerzy, copywriterzy, contentowcy pracujący nad blogiem, PR) wspierał osiągnięcie celu.

Jeszcze mam sugestię, aby nie ufać (zwłaszcza przy konkurencyjnych tematach), kiedy handlowiec przedstawia stały cennik pozycjonowania. Agencje prezentujące tabelkę zwykle podchodzą do klienta sztampowo. To żadne odkrycie. Oferta pozycjonowania powinna być przygotowana indywidualnie. Moim zdaniem powinna być też poprzedzona audytem - analizą strony i jej konkurencji.

Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

No jakby to powiedzieć. Contentu na ten temat jest sporo. W dużej mierze piszę o tym tutaj. Jednak jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to odsyłam do mojego artykułu "SEO - co to jest".

Powinno wyczerpać temat dla początkującego :) Podobne pytania, które wyszły mi z analizy słów kluczowych to: ... jak to zrobić, ... jak to działa ... jak się nauczyć... co to jest... jak to zrobić samemu. Tym, którzy szukają odpowiedzi, bo chcą sami wypozycjonować stronę odpowiadam - trzeba zostać specjalistą SEO i mieć budżet :) Mam nadzieję, że pomogłem.

Niektórzy dają też proste poradniki w parę minut, powodzenia :D 10 kroków do 1. pozycji :)

Wiedzę można też czerpać z kanału Webmasters Central Google, jednak tam znajdziesz głównie instrukcje, co robić, aby strona była poprawnie czytana przez Google i żeby nie narazić się na kary za pozycjonowanie, za nienaturalne linki i spam na stronie. Trzeba umieć oddzielić ziarna od plew, bo googlersi często mówią o pewnych kwestiach na wyrost.

Pewnymi rzeczami straszą (kara za nienaturalne linki) inne obiecują (twórz użyteczne treści, a osiągniesz 1. pozycję), ale nie zawsze trzeba traktować to jako prawdę objawioną.

Kilka ciekawych wideo na temat SEO z tego kanału na YouTube (przy okazji daje nam to dodatkowe słowa kluczowe w nagłówkach oraz pytania, zadawane przez użytkowników):

Subdomena czy podkatalog - co lepsze dla optymalizacji i pozycjonowania?

Co robić ze stronami 404?

Zarządzanie linkowaniem wewnętrznym, wygasłymi ofertami w sklepach internetowych, przekierowania 301 itp.:

Pozycjonowanie - webinar Semrush

Przy okazji, skoro już odesłałem Was do kilku klipów wideo, dodaję jeszcze nagranie z webinaru SEMrush SEO Surgery Polska #1, w którym brałem udział:

https://www.youtube.com/watch?v=EoLRld5INRQ

Pozycjonowanie stron - co daje?

Pozycjonowanie stron www jest realizowane celem wyeksponowania swojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google (nie mylić z reklamami Google Ads, które są realizowane w modelu PPC i rządzą się zupełnie innymi prawami). Wysokie pozycje na popularne, często wyszukiwane hasła powiązane z ofertą firmy to po prostu świetny sposób na dotarcie do klientów i zwiększenie sprzedaży.

Efekty pozycjonowania strony? Ile trzeba czekać?

Wszystko zależy od skali działań i pozycji startowej. Czasem serwis może mieć dużo linków, dużo treści, lecz mieć jakieś problemy techniczne (np. brak konsolidacji adresów www za pomocą linków kanonicznych, nieczytelne dla Google linki i treści w JavaScript, bałagan w linkowaniu wewnętrznym - odnośniki generujące statusty 301, 404 itp.). Wówczas dobry audyt SEO i precyzyjnie dobrane metody optymalizacji pozwalają uwolnić potencjał strony. Miałem kilka takich przypadków. Na każdej stronie internetowej może to wyglądać inaczej.

Ile trwa pozycjonowanie stron internetowych? Kiedy można spodziewać się ruchu z wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google? Jakie będą efekty pozycjonowania stron? To znowu - zależy od konkurencji i budżetu. Czy pozycjonujesz na całą Polskę (lub inny kraj) czy jest to pozycjonowanie lokalne. Jeśli konkurencja jest słaba, to dość szybko możemy zbudować mocniejszy serwis i pozyskać do niego linki pozycjonujące z innych domen.

Pozyskiwanie linków pozycjonujących - infografika

taktyki linkowania

Jednak przy nowych domenach zawsze należy brać pod uwagę ryzyko tzw. sandboxa, czy kwarantanny nakładanej przez Google na nowe domeny. Może to trwać zwykle od pół roku do roku (zależy też od jakości świadczonej usługi pozycjonowania lub też samodzielnie realizowanej kampanii). Jeśli dopiero startujesz z biznesem, zadbaj dodatkowo o inne źródła ruchu jak reklama PPC (Google Ads, czyli wcześniej AdWords, Facebook Ads), czy inne działania reklamowe i marketingowe - w mediach społecznościowych (social media marketing), czy serwisach powiązanych tematycznie.

Gdzie zlecić pozycjonowanie stron?

Ja już wspominałem, wiele firm szuka dostawców usług lokalnie. Raczej rekomendowałbym szukanie specjalisty z referencjami, z którym dobrze się dogadujemy, który stawia na transparentność i współpracę. Lokalizacja w dobie telekonferencji i komunikacji elektronicznej jest już zupełnie drugorzędna. Tak samo kwestia wyboru agencja vs. wolny strzelec - sprawa indywidualna.

Nie będę się rozpisywał, bo nie jestem obiektywny ;) Pamiętaj tylko, że agencje SEO muszą kogoś zatrudniać do obsługi stron www klientów, a specjalistów na rynku brakuje. Natomiast jeśli chcesz szukać najlepszego eksperta SEO (takie zapytania często pojawiają się na grupach na Facebooku), to pamiętaj, że ma on tylko 24h i chce je wykorzystać na pracę dla najlepszych klientów.

Raczej bym się wystrzegał także wszelkich rankingów. Tego typu zestawienia nie są miarodajne, a widzę w Senuto, że hasło pozycjonowanie stron ranking firm czy pozycjonowanie stron firmy są wyszukiwane w Google setki razy miesięcznie.

Pozycjonowanie sklepów internetowych - jak to się robi?

Pozycjonowanie w e-commerce jest trochę inną parą kaloszy. Mamy więcej wyzwań niż w przypadku "normalnej" strony. Nawigacja fasetowa, rozbudowana struktura kategorii, różne taksonomie (w obszarze sklepu, stron statycznych, a także często sekcji blogowej), kanibalizacja, zmienna struktura (wycofywanie produktów), różni konkurenci na różnych odcinkach oferty...

No i kwestia linkowania - zwykle musimy tych linków zdobywać po prostu więcej, aby osiągnąć podobne efekty pozycjonowania - np. znaleźć się w top10.

Napisałem na ten temat artykuł w 2015 r. Przez długi czas był na 1. pozycji na słowo kluczowe pozycjonowanie sklepu internetowego, ale ostatnio wskoczyła nad niego strona Grupy Tense:

https://takaoto.pro/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/

A przy okazji, wykres widoczności organicznej wg Google Search Console (kiedyś Webmaster Tools):

Wykres pozycji CTR widocznosci Google

Świeże frazy - klucz do pozycjonowania stron w stylu real time marketing

Nie wiem, czy korzystacie, ale Ahrefs od jakiegoś czasu daje możliwość sprawdzenia osobnego raportu dla "świeżych" słów kluczowych związanych z naszym głównym tematem. Mam na myśli zakładkę Newly discoveredKeyword explorerze. Akurat w temacie pozycjonowanie stron nie znalazłem niczego, ale poszukałem w tematach pokrewnych (uwaga, znowu pretekst do użycia fraz): SEO, optymalizacja stron, pozycjonowanie, marketing, Google.

Udało mi się trafić na takie hasła jak SEO checklista czy korekta tekstów pod kątem SEO oraz wytyczne pisanie tekstów SEO, marketing tourautograf pozycjonowanie20. urodziny Google i parę innych, ale nic szczególnie ciekawego.

Pozycjonowanie witryn internetowych w wynikach organicznych a pozycjonowanie reklam

Często można spotkać się z błędnym interpretowaniem wyników w Google, a co za tym idzie - mylnym postrzeganiem tego, czym jest pozycjonowanie stron internetowych w Internecie. Jest to dla mnie też dobry pretekst, aby poruszyć kilka istotnych zagadnień z perspektywy pokrycia tematu.

Wiele osób myli pozycjonowanie stron (realizowane poprzez optymalizację, content marketing, link building), z reklamą Google Ads (kiedyś, jeszcze do niedawna - reklama Google AdWords, znana także jako linki sponsorowane). To zupełnie osobne praktyki. Reklama w Google polega na kupowaniu powierzchni reklamowej dla danych słów kluczowych.

Zupełnie inne kwestie wpływają na ich pozycje niż SEO. Pozycjonowanie witryny w Google polega na wpływaniu na algorytmy wyszukiwarek i w żaden sposób nie może opierać się na opłaceniu Google. Ten proces określa się też czasem mianem pozycjonowanie naturalne, chociaż z naturalnym procesem ma niewiele wspólnego tak długo, jak funkcjonuje branża SEO i na algorytm można efektywnie wpływać.

Dane behawioralne, UX w SEO

W pozycjonowaniu coraz większą rolę pełnią zachowania użytkowników. Nie chodzi tylko o wyszukiwania słów kluczowych, ale także w coraz większym stopniu wejścia na stronę i reakcja na nią.

Nie od dziś mówi się w branży optymalizacji i pozycjonowania stron www o takich czynnikach jak dwell time (w uproszczeniu czas konsumpcji treści na stronie), CTR z SERP-ów, bounce rate (współczynnik odrzuceń znany z klasycznego Google Analytics) i pogo sticking (odbijanie się do wyników wyszukiwania) itp.

Engagement Rate w Google Analytics 4

Google Analytics 4 wprowadza niebawem nową metrykę, jaką jest współczynnik zaangażowania (ER - engagement rate). Można powiedzieć, że będzie on niejako kombinacją wyżej wspomnianych metryk połączoną z danymi o konwersjach i mikrokonwersjach i będzie miał na celu odpowiadać na pytanie, jaki odsetek sesji na stronie internetowej było sesjami satysfakcjonującymi dla użytkownikami.

Na pewno nie będzie to czynnik rankingowy sam w sobie, bo ER w GA4 będzie mógł podlegać swobodnym modyfikacjom z naszej strony. Pokazuje jednak kierunek, w którym idzie Google - chce zgadywać, czy wizyty są dla użytkownika satysfakcjonujące. Jak by nie patrzeć, jest to także miarą satysfakcji z korzystania z samego Google, więc nie powinno dziwić, że inżynierowie i managerowie Alphabet Inc. odpowiedzialni za monetyzację wyszukiwarki będą skupiać się właśnie na tych aspektach.

Chrome UX i Core Web Vitals

Nie jestem zwolennikiem tezy, że szybkość ładowania strony jest kluczowym czynnikiem w pozycjonowaniu jednak pośrednio może pełnić istotną rolę. Google bardzo mocno promuje ideę szybkiego Internetu. Dla nich to też kwestia oszczędności zasobów poświęcanych na crawlowanie, skanowanie, renderowanie, procesowanie i indeksowanie treści.

Rozmaite testy i badania e-commerce czy też UX jasno wskazują, że szybkość ładowania strony jest wyraźnie pozytywnie skorelowana ze współczynnikiem konwersji. W związku z tym wszystkim właścicielom stron, zwłaszcza o charakterze biznesowym, powinno zależeć na przyspieszeniu swoich witryn.

Sam czas ładowania nie jest tu jednak wystarczającą metryką. Google w 2021 roku zaczęło wprowadzać tak zwane Core Web Vitals, czyli w polskim nazewnictwie Podstawowe Wskaźniki Internetowe. Do najważniejszych metryk tzw. performance, czyli wydajności ładowania witryn internetowych wg Google należą:

 • LCP - largest contentful paint (miara czasu ładowania największego obiektu widocznego na froncie)
 • FID - first input delay (miara czasu do osiągnięcia interaktywności witryny)
 • CLS - cumulative layout shift (miara stabilności obiektów podczas ładowania)

Rekomendowane wartości CWV to poniżej 2,5s dla LCP, poniżej 100ms dla FID oraz poniżej 0,1 dla CLS.

źródło: web.dev

Wskaźniki te można mierzyć za pomocą PageSpeed Insights, gdzie dane otrzymujemy w wersji symulowanej, tzw. lab data, a także za pomocą raportu CrUX w Google Search Console, gdzie prezentowane są realne dane pobierane z urządzeń użytkowników, czyli tzw. field data.

Pozostałymi wskaźnikami, które mogą być pomocne w procesie optymalizacji (chociaż nie są uznawane za Core Web Vitals) są:

 • TTFB (Time to First Byte związany z czasem odpowiedzi serwera) oraz FCP (First Contentful Paint związany m.in. z zasobami blokującymi renderowanie). Są one kolejnymi miarami efektywności ładowania zasobów i mogą być przydatne w diagnostyce problemów z LCP.
 • TBT (Total Blocking Time), TTI (Time to Interactive) to kolejne miary związane z interaktywnością strony i mogą wpływać na FID.

Czy skupimy się na pojedynczych metrykach, czy na próbie uchwycenia całości zaangażowania i satysfakcji użytkownika, ciężko będzie prowadzić obiektywna analizy względem konkurencji. Dlatego też w tym obszarze pozycjonowania sugeruję po prostu dbać o to, aby optymalizowane strony internetowe były użyteczne. Zwłaszcza przy walce o najwyższe pozycje, negatywne dane behawioralne mogą po prostu utrudniać efektywne pozycjonowanie witryny klienta, nawet gdy czynniki contentowe i związane z autorytetem linkowym przemawiają na naszą korzyść.

Podsumowanie wpisu i cykliczne wnioski (log zmian) związanych z pozycjonowaniem

Na ten moment kończę. Mam około 2700 słów (średnia liczba słów w <p> w top5 dla interesującej nas frazy to 2547, a w top3 3112). Dojdą do tego jeszcze regularnie dodawane wnioski, screeny z pozycji etc.

W ramach pozycjonowania tego artykułu, linkuję go wewnętrznie (z poziomu kategorii SEO i content marketing), a także z innych wpisów, gdzie pojawiają się sformułowania powiązane ze słowem kluczowym (pozyskuję w ten sposób wewnętrzne linki exact-match i partial-match).

Będę regularnie także sprawdzał napływ użytkowników i sygnałów bezpośrednio z Google (chociaż nie uważam, aby wielkość organicznego ruchu na stronie była czynnikiem rankingowym).

W kolejnym etapie zobaczę, na jakiej pozycji ustabilizuje się strona (liczę, że gdzieś w top100 wyląduję), a następnie

 • dodam kilka linków z forów
 • zobaczę, czy pojawią się jakieś linki naturalnie (jeśli masz blog o marketingu - wrzuć proszę link do tego case'a i daj znać, zobaczymy, jak wpłynie na pozycje)
 • postaram się promować wpis poprzez publikacje gościnne (artykuły eksperckie via Whitepress, wpisy tematyczne na blogach SEO).

Strona została opublikowana koło 13. Pół godziny później poprosiłem Google o zindeksowanie (w panelu Search Console). Dosłownie parę minut później strona znalazła się w indeksie.

Sprawdziłem od razu pozycje na wszystkie kluczowe frazy (chociaż wnioskując z poprzedniego testu, przez dłuższy czas - pewnie z 2 tygodnie - nie ma co liczyć na stabilne pozycje). Póki co 47. pozycja na "pozycjonowanie stron internetowych".

Dodałem linki z 2 stron zapleczowych (stary blog z kilkoma wpisami na blogspot.com, blog na wirtualnemedia.pl), a także linki nofollow (z wizytówki About Me, z profilu na Twitterze). Dodaję powoli linki z forów (takich bardziej zadbanych, z wcześniej założonych profili, powoli, aby nie przedobrzyć).

Update 3.12 - dodałem linki z forum (jednocześnie odpinając je z poprzedniego testu z pozycjonowaniem lokalnym; zobaczymy, czy będzie widać zmianę na obu). Dodatkowo puściłem 3 teksty przez Linkhouse z linkiem. Zobaczymy, czy uda się podbić pozycje. Od dobrych paru dni pozycje oscylują w okolicach 20. miejsca.

Update 24.12 - dodałem kilka linków z publikacji contentowych (low-budget). Otrzymałem też parę linków "naturalnych". Co ważne, zauważyłem, że dochodzi do regularnej kanibalizacji między tym wpisem, a wcześniejszym artykułem testowym (nastawionym na wyniki lokalne).

Żółte punkty na wykresie pozycji pokazują zmiany strony rankującej dla słowa kluczowego "pozycjonowanie" (podobnie to wygląda dla haseł pozycjonowanie stron itd.):

pozycjonowanie zmiana stron

screen: Seostation

Postanowiłem zmienić trochę tamten wpis (zmiana title), aby ograniczyć kanibalizację i wzmocnić ten. Być może za jakiś czas skorzystam także z rel canonical, aby wzmocnić jednoznacznie ten tekst. Obecnie tak wygląda wzrost pozycji w kontekście linków:

linki a pozycjonowanie

Tak wygląda póki co skuteczność (dla kilku najważniejszych fraz):

najlepsze frazy GSC

A tak w dużym uproszczeniu (wg Ahrefs) wygląda przyrost linków w profilu:

profil linkow a pozycjonowanie

Update z 2.01.2019: W ramach eksperymentu przeklejam tu część treści z tekstu /pozycjonowanie-slask/. Ustawiłem tam też rel canonical na ten wpis. Zobaczymy, czy to da zastrzyk mocy i przełoży się na wzrost widoczności, pozycji i ruchu.

Pozycjonowanie i SEO lokalne - główne informacje

Dalsza część tekstu (na niebiesko) to tekst skopiowany z poprzedniego testu. Większość tekstu poniżej będzie zawierała określone frazy, lecz nie będzie w tym zbyt wielkiej filozofii. Piszę tekst jak najbardziej ogólnikowo - z palca - korzystając przy tym tylko z analizy słów kluczowych.

Domena szymonslowik.pl ma już jakiś autorytet wynikający z dość dobrego dopasowania tematycznego, ale w stosunku do czołowych blogów SEO, czy firmowych stron www agencji interaktywnych, jest to mały serwis.

Miejsce, w którym mieszkam i pracuję i z którego pozycjonuję strony moich klientów to Gliwice. Kto zna Śląsk ten wie, że niedaleko znajdują się Zabrze, Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Rybnik, Tychy i Sosno... Nie. Sosnowiec nie. Sosnowiec to Zagłębie - zapamiętaj to dobrze.

Niektórzy twierdzą, że istotne w pozycjonowaniu lokalnym są social media. W mediach społecznościowych można się skutecznie reklamować lokalnie - w swoim mieście, dzielnicy czy regionie (np. na całym Śląsku lub w promieniu 20 kilometrów od Katowic). Jest to dobra taktyka marketingowa, która może uzupełnić marketing w wyszukiwarce (SEM, czyli np. także kampanie promocji strony internetowej w Google Ads, czyli wcześniej AdWords, a w tym remarketing, którego nie da się zrobić w SEO), lecz nie jest bezpośrednio powiązana.

Strona internetowa to podstawa

Ważne rzeczy, o których należy pamiętać to (uwaga szyję): marketing i żeby dobrze promować stronę internetową. Posiadanie strony internetowej to warunek konieczny. Dobra strona firmowa powinna posiadać wartościowe treści. Powinna być na niej dobra oferta i przedstawione usługi, które firma świadczy swoim klientom. Jeśli masz biuro na Śląsku, to będzie stosunkowo łatwo i szybko. Jeśli gdzieś indziej, może być różnie.

Audyt, optymalizacja i pozycjonowanie

W celu skutecznego pozycjonowania i SEO warto przeprowadzić audyt strony. Następnie następuje optymalizacja i właściwe pozycjonowanie (np. na frazę pozycjonowanie Śląsk lub pozycjonowanie stron Śląsk). W optymalizacji ważne są dobrze dobrane słowa kluczowe. W dalszym pozycjonowaniu zdobywanie linków - np. przez marketing szeptany. Nie zaszkodzą też:

 • wizytówki NAP z danymi teleadresowymi i linkiem do strony firmowej
 • wzmianki w lokalnych mediach (wizerunek jest ważny niezależnie od SEO)
 • dobre oceny w wizytówce Google
 • świadomość marki, która sprawia, że często pojawiają się zapytania w zestawieniu marka + lokalizacja (Google wtedy może zrozumieć intencje użytkownika)
 • Snippet w wynikach wyszukiwania, który wskazuje na konkretne miasto - np. Katowice, Gliwice lub region - Śląsk, woj. śląskie

Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?

W zależności od branży i tempa oraz pozycji wyjściowej skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w Google lokalnie może być tanio lub drogo. Wiem, piękne zdanie, ale pamiętaj, że szyję. Nie może być za ładnie. Ważne, aby pojawiło się na tym etapie słowo wycena. Każdy freelancer i każda agencja przez to przechodzą. Nasze doświadczenia na etapie wyceny pozycjonowania strony internetowej firmy mogą być różne.

Jeśli masz dużo konkurentów, którzy się dobrze pozycjonują, a ty dopiero zakładasz stronę www swojej firmy, to będzie potrzebny większy budżet. Jeśli twoja firma jest znana, a konkurencja nie ma stron www, to będzie bardzo tanio. Dzięki dobremu doradcy dobierzesz odpowiedni budżet i wydasz tyle, ile trzeba - nie za dużo, nie za mało. Efekty marketingu lokalnego w wyszukiwarce mogą przyjść szybciej lub później - to też zależy od budżetu, konkurencji i umiejętności agencji SEO Śląsk.

Doświadczenie i korzyści

Doświadczony wykonawca będzie wiedział jakich działań unikać, a jakie przyniosą efekty. W końcu chodzi o realne korzyści biznesowe dla firmy - sprzedaż. Można od wykonawcy oczekiwać, aby znał się na konkretnej kategorii usług jak na przykład: hotelarstwo (hotele pensjonaty), restauracje, stomatologia, usługi prawne, czy biura rachunkowości. Czy my oferujemy takie działania? No niekoniecznie.

Jeszcze muszę wspomnieć, że Google Analytics pomaga mierzyć skuteczność prowadzonych kampanii marketingowych. Jeśli twoim celem jest pozycjonowanie stron, Śląsk twoją lokalizacją to na hasło pozycjonowanie Śląsk musisz mierzyć ruch. Analytics pozwala mierzyć ruch organiczny z Google też dla danej lokalizacji np. dla strony pozycjonowanie Katowice mogę sprawdzić, ile osób wchodzi z Katowic. Wiadomo.

Pamiętaj, że mówimy o pozycjonowaniu stron w Google, a nie ich reklamie - czyli kiedyś Google AdWords, a teraz Google Ads. Reklama strony www twojej firmy w wynikach wyszukiwarki to osobny wątek.

Update z 8.01.2019. Skróciłem tytuł artykułu (H1 oraz title), zmieniłem lead, troszkę przyspieszyłem stronę (odpiąłem 2 zbędne wtyczki). Zamówiłem też parę linków z forów internetowych i puściłem jedną publikację w serwisie wielotematycznym wywrota.pl.

Pozycje w zakresie top20:

Update z 22.01.2019. Rośnie liczba fraz, które generują ruch w obrębie artykułu (chociaż nie jest jeszcze jakoś super, bo dla wielu z nich jestem w top20, a nie top10):

wzrost pozycji i widoczności

Statystyki z ostatnich 7 dni:

statystyki GSC pozycjonowanie

Pozycjonowanie na top10

W zależności od systemu monitoringu pozycji (Seostation, Senuto, Ahrefs) strona znajduje się na hasło "pozycjonowanie stron" na 15 lub 10. pozycji:

monitoring pozycji

Pozycjonowanie na Top1

No dobra, czas na kolejną aktualizację. Po marcowym Medical 2 / Florida update jestem na 1. pozycji:

pozycjonowanie top1

Update 10.04.2019 - Google dalej nie uznał rel canonical (mimo skopiowania dużej ilości treści z /pozycjonowanie-slask na /pozycjonowanie-stron). Trwa to już ponad 3 miesiące. Jednocześnie ewidentnie widać, że przy tej masie tekstu skopiowanie nawet dużego fragmentu nie szkodzi pozycjonowaniu.

podsumowanie_pozycji

Łącznie wg Senuto, ten artykuł pozycjonuje się w top10 na 54 frazy i jest drugim URL w obrębie domeny pod względem widoczności w Google:

widocznosc SEO

źródło: Senuto.com (poniżej też).

Frazy są dość kaloryczne pod względem popularności i tematyczności:

lista fraz pozycjonowanie1

Z czasem też przybyło linków pozycjonujących. Dążę do utrwalenia pozycji w topach dzięki pozyskiwaniu linków z serwisów tematycznie powiązanych, dobrze podlinkowanych, z ruchem (chociaż parę for i stron powiązanych luźno tematycznie też wpadło), co można sprawdzić w Ahrefs.

Ostatni update po długim czasie (15.01, czyli rok po starcie tego testu) - jak widać pozycje nie są aż tak dobre, ale wciąż strona siedzi w top10 na szereg kluczowych fraz:

pozycjonowanie w top10 slowa kluczowe

FAQ

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ile trwa pozycjonowanie? Jak długo trzeba czekać na efekty?

Nie ma jednego prostego wzoru, który pozwoliłby określić, jak długo trwa wypozycjonowanie strony internetowej na pozycje dające ruch – top10, top3, top1. Wszystko zależy od twojego budżetu, aktualnej kondycji i autorytetu pozycjonowanej strony względem stron konkurencji.

Na ewaluację efektów SEO dajemy sobie zwykle 3 miesiące, chociaż w niektórych przypadkach pewne zmiany mogą przynieść natychmiastowy zastrzyk ruchu.

Czasem strona jest dotknięta filtrem przez algorytm i ustalenie takiego stanu rzeczy może potrwać. Badane jest indeksowanie nowych podstron, reakcja na nowe linki, stopień zindeksowania starych zasobów oraz reakcja pozycji na dotychczasowe aktualizacje algorytmu.

W różnych okresach działania Google można było zaobserwować także tzw. sandbox. Był to mechanizm algorytmiczny, który ograniczał możliwości pozycjonowania całkowicie nowych stron przez okres 12 miesięcy.

Czy przed pozycjonowaniem konieczny jest audyt SEO?

Audyt SEO, mimo że zwiększa początkowe koszty projektu, jest nieodzownym etapem procesu pozycjonowania. Co więcej – jest on realizowany przede wszystkim w twoim interesie. Dzięki temu pieniądze wydawane na pozycjonowanie w abonamencie sprowadzające się do pozyskiwania linków i/lub rozbudowy treści, będą przekładały się na wymierne rezultaty.

Dzięki temu nie pominiemy np. istotnych błędów technicznych powodujących problemy z crawlowaniem lub indeksowaniem, nie przeoczymy błędów w zakresie wyświetlania na mobile, nie zignorujemy sygnałów, że coś może być nie tak w ocenie strony z perspektywy Google.

Jak mierzyć efekty usługi pozycjonowania?

Skuteczność pozycjonowania można oceniać w oparciu o metryki typowe dla SEO (pozycje w bezpłatnych wynikach w Google, widoczność, ruch organiczny na twojej stronie), jak i wpływ na realizację celów biznesowych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób definiujesz konwersje na swojej stronie www.

Zakup produktu? Wysłanie zapytania ofertowego? A może po prostu kliknięcie w numer telefonu? Ty musisz wiedzieć, jak rozwijać swój biznes. Podejmiemy szereg działań, dzięki którym klienci twoją stronę w Google na topowych pozycjach dających ruch. Wiadomo, że osiągnięcie wysokich pozycji to jednak nie wszystko. Odpowiednio dobrane frazy pozwolą ci przekonać się, że pozycjonowanie strony w wyszukiwarce przyniesie pożądane efekty biznesowe.

Celem pośrednim może być też zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania ogółem. Z pewnością pozwoli to dotrzeć do użytkowników na różnych etapach tzw. customer journey, aby finalnie, po odwiedzeniu twojej strony internetowej stali się klientami twojej firmy.

W przygotowanych przez mój zespół raportach znajdziesz informacje zarówno o pozycjach, widoczności, jak i ruchu oraz wpływie na konwersje.

UX a SEO

Warto dbać o użyteczność swojej strony firmowej, tudzież sklepu internetowego i podejmować działania z zakresu optymalizacji czynnika konwersji. Wymusza to zarówno Google, jak i zdrowy rozsądek. Z tych samych pozycji, słów kluczowych, objętości ruchu, można mieć kilkukrotnie więcej lub mniej klientów – wszystko zależy od użyteczności strony, polityki cenowej, zabiegów perswazji – tego czy finalnie wzbudzamy zaufanie i jesteśmy w stanie przekonać klienta do zakupu. Kwestie techniczne takie jak szybkość ładowania strony czy poprawne wyświetlanie na smartfonach też mają ogromny wpływ na to, czy użytkownik dokładnie zapozna się z ofertą i rozważy skorzystanie z niej, czy też szybko opuści stronę i uda się do ofert konkurencji.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie UX, również możesz liczyć na wsparcie mojego zespołu (chociaż jest to obszar realizowany zupełnie niezależnie od usługi pozycjonowania).

Agencja SEO, dział in-house czy freelancer?

Nie jestem w stanie obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie 🙂 Decydując się na współpracę ze mną zyskujesz wsparcie agencji takaoto (multidyscyplinarność, terminowość, działanie w oparciu o jasne procesy i reguły), na czele której stoi konsultant i strateg z szerokim doświadczeniem. Pośrednio i bezpośrednio wpływam na strategię pozycjonowania naszych projektów, dbam o to, aby mój team pracował na specjalistycznych narzędziach wysokiej klasy, pracuję nad rozwojem naszych produktów i innowacjami w stosowanych taktykach SEO. Dzięki szerokiemu rozeznaniu na rynku wdrażam know-how do naszych procesów.

Czy stosuję pozycjonowanie za efekt?

Pozycjonowanie za efekt możliwe jest w przypadku kampanii lokalnych – w niszach o niskiej konkurencji. W takich kampaniach przy odpowiednim budżecie można liczyć na stosunkowo dużą przewidywalność i stabilność. W przypadku dużych kampanii ogólnopolskich i międzynarodowych, gdzie pozycjonujemy projekty mające setki, tysiące podstron, taka forma współpracy jest obarczona ryzykiem i na ogół jest nieefektywna. Zmiany algorytmu, powolne tempo wdrażania zmian developerskich, aktywność konkurencji, zmiany w zachowaniach użytkowników – to wszystko wpływa na finalny efekt. Dlatego też prowadzimy rozliczenie za naszą pracę, której zakres ustalamy w umowie abonamentowej. Dbamy o to, aby nasze działania realizowały cele biznesowe klienta, dostosowujemy czasem zakres działań, przesuwamy środki tam, gdzie akurat jest to potrzebne (tworząc więcej treści lub pozyskując więcej linków). Opiekujemy się twoją stroną jak naszą własną.

  Jeśli jesteś zainteresowany współpracą, konsultacją SEO, napisz do mnie!

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.