Pozycjonowanie stron w Google

Usługi SEO dla e-commerce, enterprise, B2B.

Nie szukaj pozycjonowania, które będzie tanie. Szukaj pozycjonowania, które:

 • będzie realizować twoje cele biznesowe
 • wytworzy efekt synergii z innymi kampaniami marketingowymi
 • pozwoli na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej i zwiększanie udziału w rynku

  Imię i nazwisko
  Numer telefonu
  Adres e-mail
  Temat
  Szacowany budżet miesięczny:1500-30003001-50005001-10000powyżej 10000
  Wiadomość

  Szymon Słowik

  Szymon Słowik

  Specjalista ds. pozycjonowania stron

  Pozycjonowanie stron od A do Z

  Nazywam się Szymon Słowik i oferuję usługi skutecznego pozycjonowania stron internetowych. Stoję na czele doświadczonego zespołu specjalistów – butikowej agencji Takaoto. Realizujemy kampanie od A do Z – od audytu SEO, przez konsultacje i nadzór nad pracami developerskimi, optymalizację struktury, przygotowanie treści strony po budowanie autorytetu strony – link building.

  Promocja produktów i usług w Internecie za pośrednictwem organicznych wyników wyszukiwarki Google to moja specjalność.

  Na tej stronie:

  • dowiesz się czym jest pozycjonowanie, jak pozycjonuje się strony www
  • poznasz szczegóły dotyczące mojej oferty dla klientów e-commerce, enterprise, B2B
  • znajdziesz obszerne case study dotyczące pozycjonowania (zobacz) pokazujące, jak rozumiejąc logikę algorytmu, bez większych nakładów finansowych osiągnąłem topowe pozycje na konkurencyjne hasła: pozycjonowanie, pozycjonowanie stron etc.

  Jak pozycjonuję strony internetowe?

  Pozycjonując strony stawiam na powtarzalną sekwencję działań: brief, audyt SEO, konsultacje, nadzór nad optymalizacją strony internetowej, link building, cykliczną ewaluację osiąganych celów.

  Usługa jest realizowana w formie abonamentu na jasnych zasadach w oparciu o umowę na czas nieokreślony.

  Łączę efektywny content marketing, technical SEO z wysokiej jakości taktykami link buildingu.

  Wszystkie działania raportuję co miesiąc – nie zasłaniam się know-how. Stawiam na pełną transparentność.

  Od czego zależy skuteczność pozycjonowania stron?

  Na pierwszej stronie wyników jest ograniczona ilość miejsc, a tylko w top10 można liczyć na uwagę użytkowników i ruch. Aby osiągnąć wysokie pozycje i targetować dostatecznie dużo fraz, należy zadbać o wyjątkowy content (najlepszy w swojej niszy), wartość użytkową stron docelowych i wysoki autorytet strony.

  W każdym z tych obszarów należy postępować tak, aby algorytmy Google odpowiednio interpretowały podejmowane działania. Wielu specjalistów oraz agencji SEO realizuje kampanie dobierając nieodpowiednie proporcje lub też stosując taktyki, które już dawno są nieskuteczne. Ba! Czasem nawet szkodliwe.

  Dzięki 8 latom zbierania doświadczeń w intensywnej pracy ze średnimi i dużymi sklepami internetowymi, specjalistycznymi serwisami B2B, klientami krajowymi i międzynarodowymi, umiem dobrać odpowiednie taktyki i skalę działań. Bazuję na danych, sprawdzonych metodach oraz ciągłym nastawieniu na wprowadzanie innowacji w świadczeniu wysokiej jakości usług SEO.

  Wiele zależy także od ciebie! Twój zespół marketingowy i IT otrzyma ode mnie szereg wytycznych, dzięki którym, podejmowane in-house prace będą również wspierały, równolegle do mojej kampanii, osiąganie wysokich pozycji.

  Pracuję zwykle na abonamentach od 5000 PLN netto wzwyż, gdyż ten poziom wydatków jest zwykle niezbędny do osiągania sensownych rezultatów w kampaniach ogólnopolskich. W wielu branżach mogą to być znacznie wyższe kwoty. Przy mniejszych budżetach udzielam konsultacji i szkoleń.

  Pozycjonowanie w praktyce, czyli czym zajmujemy się na co dzień

  Architektura informacji + targetowanie właściwych słów kluczowych

  Określamy cele pozycjonowania – do kogo chcemy dotrzeć? Czego ta osoba szuka? Jak nazywa swoje potrzeby? Czy mamy podstrony, które jasno i precyzyjnie odpowiadają tej intencji i rozwiązują problem użytkownika?

  SEO content marketing - wartościowe treści pod pozycjonowanie

  Tworzymy precyzyjne wytyczne dla copywriterów, dzięki którym powstające treści tekstowe (opisy kategorii, landing page ofertowe, artykuły) są dopasowane do tego, czego szukają użytkownicy.

  Technical SEO - optymalizacja on-page w warstwie technologicznej

  Dbamy o to, aby strona była czytelna dla robotów Google, mogła być efektywnie crawlowana, indeksowana i renderowana. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zasoby twojej witryny faktycznie znalazły się w wyszukiwarce Google.

  Link building

  Pozyskujemy wysokiej jakości linki zwrotne (tzw. backlinks, linki pozycjonujące) z innych stron internetowych – serwisów i blogów z ruchem i dobrym profilem linkowym. Dzięki temu autorytet twojej strony rośnie.

  SEO konsulting

  Pozycjonowanie stron wymaga zaangażowania po stronie agencji, jak i marki. Doradzimy ci, jak można wykorzystać działania twojego działu marketingu do wzmocnienia efektów SEO.

  Analiza danych

  Analizujemy dane w Google Search Console, Google Analytics oraz przy wykorzystaniu szerokiego spektrum specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu kontrolujemy przebieg procesu pozycjonowania strony.

  Audyt SEO jako wstęp do pozycjonowania

  Pozycjonowanie strony internetowej to proces, który musi być poparty analityką i wynikać z określonej strategii. W pierwszym kroku musimy ustalić, na jakie frazy strona ma być pozycjonowana (dobór słów kluczowych), czy jest dobrze dostosowana do tego celu (treści, meta dane, architektura informacji), a także z kim się mierzymy i jakiej skali działania są konieczne do realizacji celu (analiza konkurencji),

  Wybrani klienci, którzy skorzystali z moich usług pozycjonowania oraz konsultingu SEO

  Najczęściej zadawane pytania

  Case study pozycjonowania z wykorzystaniem optymalizacji treści

  Pozycjonowanie stron internetowych to proces wymagający wiedzy technicznej (technical SEO, webdevelopment), umiejętności tworzenia wartościowych treści (content marketing, UX) oraz promocji strony www poprzez zdobywanie linków (link building).

  To kolejny wpis z serii testów – niby o pozycjonowaniu, a jednak nie. Sprawdzam w nim potencjał analizy semantycznej i optymalizacji contentu w odniesieniu do czynników on-page, którymi charakteryzują się strony w top10 dla danego hasła. Tym razem na tapecie – pozycjonowanie stron, więc lekko nie będzie.

   

  etapy projektu SEO

  Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak osiągnąłem top10 na pozycjonowanie, czytaj do końca

  I nie tylko „pozycjonowanie”, bo także cały szereg sensownych fraz powiązanych:

  pozycjonowanie - pozycje i frazy (1)

  Wprowadzenie i czemu nie jest to oferta pozycjonowania

  Jeśli szukasz oferty, to konkretnie w tym miejscu jej nie znajdziesz. Więcej informacji na temat moich usług znajdziesz na stronie głównej, gdzie wspominam o konsultacjach SEO oraz na stronie o audytach SEO.

  Jeśli chcesz, jakość oferty możesz oceniać w kontekście przeprowadzonego eksperymentu. Uprzedzam, że celowo miejscami tekst będzie po prostu laniem wody. Celem jest wykazanie, że wartościowy content w „oczach” wyszukiwarki Google wcale nie musi być treścią ekspercką, wartościową dla użytkownika, zgodną z intencją jego zapytania. Obala to mit wynikający z wszelkiego rodzaju zapewnień pracowników Google, że żeby efektywnie się pozycjonować trzeba tworzyć wartościowy content i czekać, aż ktoś go w naturalny sposób podlinkuje.

  W pierwszej kolejności zebrałem słowa kluczowe istotne dla tematu. W tym celu skorzystałem z narzędzi takich jak SurferSEO (pod kątem analizy stron w top10), Ahrefs (analiza tematu, frazy z klucza also rank forhaving same terms oraz questions) i Senuto (analiza bazy słów kluczowych z uwzględnieniem raportów zależne słowa oraz generator pytań). Aby to jeszcze dodatkowo uzupełnić bogatą sekcją FAQ (ang. frequently asked questions / najczęściej zadawane pytania), zajrzałem również do AnswerThePublic.com w darmowej wersji.

  Podobny eksperyment przeprowadziłem tutaj: pozycjonowanie Śląsk – skutkiem była 1. pozycja w dość krótkim czasie (pod linkiem wszystko jest opisane).

  Dobra, do rzeczy…

  Definicje pozycjonowania

  Co to jest pozycjonowanie stron?

  Pozycjonowanie stron to proces zdobywania jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce internetowej. Polega na dążeniu do przekonania silnika wyszukiwarki, że dany adres URL stanowi najlepszy wynik w odpowiedzi na określone zapytania (słowa kluczowe) użytkowników.

  Wykorzystuje się w tym celu szereg technik optymalizacyjnych i promocyjnych, które opisuję poniżej.

  Co to jest pozycjonowanie w marketingu?

  Pozycjonowanie w marketingu jest procesem kształtowania odbioru marki przez konsumentów. Polega na budowaniu trwałych skojarzeń, które mają na celu wykreowanie statusu marki, który przemawia w określony sposób do grupy docelowej (core target).

  W niniejszym wpisie interesuje nas pozycjonowanie stron.

  Pozycjonowanie – etap 1 – analiza frazy i konkurencji

  Zawsze przystępując do pozycjonowania strony należy przyjrzeć się konkurencji. Nie głównym konkurentom biznesowym, a tym, z którymi przyjdzie nam walczyć w SERP-ach (ang. search engine result page, czyli w wolnym tłumaczeniu wyniki wyszukiwania). Trzeba się też przyjrzeć samej frazie – jej popularności (wolumenowi wyszukiwań – większość narzędzi typu Ahrefs lub Senuto prezentuje średnie wartości miesięczne oraz statystyki poszczególnych miesięcy).

  Analizy słów kluczowych przed procesem pozycjonowania należy dokonać przede wszystkim po to, aby stwierdzić:

  • czy mamy w ogóle szansę nawiązać rywalizację (czy np. domeny będące w top10 na interesujący nas keyword nie mają profilu linków, z którym ciężko nam się będzie równać),
  • czy warto się starać o wysokie pozycje na tę frazę – czy będzie źródłem wartościowego ruchu w odpowiedniej skali (przecież chodzi o ruch na stronie, który przyciągnie potencjalnych klientów i wygeneruje sprzedaż lub inne efekty biznesowe).

  Interesujące mnie słowo kluczowe, na które będę chciał wypromować w Google ten artykuł ma średnio 5700 zapytań miesięcznie. Podobne frazy to: pozycjonowanie stron internetowych (700), pozycjonowanie stron cena (500), pozycjonowanie stron cennik (450) oraz pozycjonowanie stron google (400).

  pozycjonowanie stron statystyki

  Źródło: Ahrefs.com

  Zobaczmy także, jakie statystyki podaje nam Senuto:

  pozycjonowanie stron senuto

  screen: Senuto.com

  Dane są bardzo zbliżone. Przy okazji możemy zaobserwować, że duża część użytkowników szukających oferty pozycjonowania szuka firm lokalnie. Wskazuje na to dopisywanie miast: pozycjonowanie Wrocław, pozycjonowanie Warszawa, pozycjonowanie Kraków etc.

  Z ciekawości zobaczyłem sobie, co się znajduje w top10, aby mieć wyobrażenie, z kim walczymy. Od razu zastrzegam, że nie spodziewam się wbicia na pierwszą stronę wyników od razu. Może to być bardzo trudne zadanie. Zobaczymy.

  TOP10 – pierwsza strona wyników dla naszego słowa kluczowego w Google – głównie strony średnich i dużych agencji + wpis poradnikowy Whitepress. Spójrzcie na dane dotyczące linków, liczby domen linkujących, czy estymowanego ruchu oraz domain rank. Dla większości stron (poza Eactive.pl) wybrane przeze mnie hasło stanowi najważniejsze słowo kluczowe (oczywiście pod względem potencjalnego ruchu – nie wiemy, co komu jak wpływa na konwersje) – kolumna top keyword:

  pozycjonowanie stron top10

  Wpis powstaje na przestrzeni kilku – kilkunastu dni, więc tylko zaznaczę, że screen jest z 26.10.2018. Źródło: Ahrefs.com

  Dla porównania statystyki domeny szymonslowik.pl (domeny, nie tego artykułu):

  • Referring domains: 150; dofollow: 57;
  • Domain Rank: 39 (tylko dwie domeny z top10 mają niższy DR od mojego) – oczywiście to też nie jest wyznacznik mocy linków, ale traktujemy to tu jako czynnik pomocniczy przy ocenie.

  Dla porównania jeszcze odczyt zrobiony tego samego dnia przy użyciu surferSEO:

  top10 na pozycjonowanie stron

  screen: surferseo.com

  Widać różnicę na 10 pozycji – nie ma agencji kampanieSEO.pl, a jest za to agencja afterweb.pl. Dla osób mniej świadomych – w dobie personalizacji wyników, nawet przy odpytaniu przez zewnętrzne narzędzie do analizy SEO, pozycje mogą się różnić i zmieniać w ciągu doby.

  Niemniej łącznie mamy 10 stron (w jednym zestawieniu eactive pojawia się aż z dwoma wynikami), które nam się wyłoniły jako potencjalni konkurenci:

  1. Sunrise System (sunrisesystem.pl)
  2. WhitePress (whitepress.pl)
  3. Grupa Tense (grupa-tense.pl)
  4. Widoczni (widoczni.com)
  5. Eactive (eactive.pl)
  6. bauerSEO (bauerseo.pl)
  7. Sukces strony (sukcesstrony.pl)
  8. Sempire (sempire.pl)
  9. KampanieSEO (kampanieseo.pl)
  10. Afterweb (afterweb.pl)

  Oczywiście można by było zrobić analizę na top50, bo ta dziesiątka wcale nie musi być stabilna. Niemniej poprzestaniemy na tym na ten moment.

  Stwierdziłem, że wymienię konkurentów, bo w końcu ich frazy brandowe muszą stanowić w ich domenach dość dużą część ruchu organicznego. Google przecież to widzi. Same brandy, skoro to popularne serwisy i agencje obecne w sieci nie od dziś, muszą stanowić popularne słowa kluczowe, które są istotne dla tematu.

  Tak przy okazji – czy pozwoliłbyś sobie na wymienianie konkurentów na swojej stronie? 🙂

  Przy okazji zauważyłem, że mój tekst pozycjonowanie stron Śląsk wyświetla się też na bardziej ogólne hasło – pozycjonowanie. To dobrze rokuje. Jeśli pojawiasz się na konkurencyjne słowo kluczowe w Top20 ze stroną, która nie jest zoptymalizowana stricte pod nie, to znaczy, że prawdopodobnie z lepiej zoptymalizowanym contentem (title etc.) możesz powalczyć o więcej.

  No więc właśnie to robię.

  pozycja strony

  screen: Seostation.pl

  Popularne słowa kluczowe – analiza treści topowych stron

  Jak już wiem z kim się mierzę, mogę zajrzeć, co tam w trawie piszczy, a dokładniej rzecz ujmując – w contencie. Nie chodzi mi nawet o sam wydźwięk treści, czy też realizowany przez nich content marketing, a raczej o obecność konkretnych fraz w treściach publikowanych na stronach docelowych.

  Korzystam sobie w tym celu z raportu „Popular words” w surferSEO. Widzę, że najwięcej razy na stronach www konkurencji (agencji i serwisów na temat SEO) pojawiają się takie hasła jak: pozycjonowanie, pozycjonowania, strony, stron, wyszukiwania, Google, artykuł, fraz, kluczowych, efekt, cennik, seo, wzrost. Nikt chyba nie jest zaskoczony?

  To chyba oczywiste. Każda agencja pisze o SEO i pozycjonowaniu stron w organicznych wynikach wyszukiwania w Google – czy to za pomocą artykułów (zawierających mnóstwo istotnych fraz kluczowych), czy to za pomocą stron ofertowych i przy okazji podaje cennik oraz obiecuje efekt, jakim ma być docelowo wzrost pozycji, widoczności i ruchu na witrynach internetowych klientów.

  Bang, udało się ułożyć jedno zdanie zawierające wszystkie najważniejsze frazy (i kilka dodatkowych). To taki przykład na to, że copywriting pod kątem SEO może być mimo wszystko na temat i coś wnosić. Trochę fantazji i polotu content marketerzy i copywriterzy 😉

  Przy czym zaznaczam, że na napisanie tego zdania poświęciłem jakieś 15 sekund i nie jestem copywriterem, więc proszę nie marudzić, tylko brać się do roboty, gdy dostajecie wytyczne od specjalisty.

  Jeszcze rzut okiem na raport „Popular phrases”, czyli nie pojedyncze słowa, a całe frazy, które pojawiają się wielokrotnie. Są to wynikach wyszukiwaniapozycjonowanie strony oraz pozycjonowanie stron. Ponadto możemy trafić wielokrotnie na cenę pozycjonowania oraz szerzej: cenę pozycjonowania twojego biznesu. Chętnie się dowiem jak się pozycjonuje biznes. Pojawia się jeszcze regularnie wątek fraz kluczowych oraz optymalizacja strony. Kto by pomyślał, że optymalizacja jest potrzebna do pozycjonowania strony w Google!?

  Czy zwracać uwagę na keyword density?

  Niektórzy zwracają jeszcze dużą uwagę na keyword density, czyli zagęszczenie słów kluczowych w tekście. Jeszcze nie wiem, czy będę wykorzystywał ten czynnik w teście. Może na późniejszym etapie, zobaczymy.

  Jedno, co mogę powiedzieć, to że wśród powtarzających się na topowych stronach fraz, które mają keyword density ponad 1% widzę następujące: Google, pozycjonowanie, pl, pozycjonowania, fraz, stron, seo, strony.

  Na pewno dodanie sformułowań typu pozycjonowanie stron Warszawa, pozycjonowanie Śląsk, SEO Poznań, pozycjonowanie Gdańsk, czy pozycjonowanie stron Kraków podniesie mi keyword density, ale także podniesienie topical authority (często wyszukiwane frazy) i być może da zastrzyk zaufania ze strony Google. Ciężko stwierdzić na tym etapie.

  Najważniejsze frazy kluczowe

  Bardzo ważne jest też, aby sprawdzić, które słowa kluczowe, czy też całe zwroty (w różnych odmianach, z uwzględnieniem synonimów etc.) pojawiają się regularnie na każdej lub prawie każdej z wysoko pozycjonowanych stron.

  Do tego posłużą raporty „Common phrases” i „Common words” z surferSEO. Na screenie poniżej widać (zaznaczenie na żółto), które z nich są bezpośrednio powiązane ze słowym kluczowym, pod które robimy analizy.

  surferSEO wspolne frazy

  screen: surferSEO.com

  Mam nadzieję, że jakość grafik Wam nie przeszkadza? Kompresuję je żeby ważyły maksymalnie kilkadziesiąt KB. To skraca czas ładowania strony, liczbę pobieranych zasobów z serwera, obniża ogólną wagę strony. Optymalizacja grafik to też wdzięczny temat, aby w tych kilku zdaniach przemycić istotne sformułowania dla tematu optymalizacji i pozycjonowania stron. Pamiętaj, że ten cały content jest pisany z myślą o umieszczeniu fraz.

  Powyżej screen z Common words dla hasła, pod które chcemy zrobić optymalizację. Teraz z Common phrases:

  najpopularniejsze wspolne frazy kluczowe

  Screen: surferSEO.com

  Nie ma reguły mówiącej, że musisz mieć te same frazy, co konkurencja w swoim tekście. Jednak uwzględniając je minimalizujesz ryzyko, że Google uzna twój content za niedostatecznie tematyczny, po prostu słaby semantycznie. Pokrycie semantyczne to moim zdaniem klucz do rozszyfrowania hasła „wartościowy content”.

  Ile tekstu powinien mieć tekst, aby się dobrze pozycjonował?

  Ok, lećmy dalej. Na ten moment artykuł ma około 1300-1400 słów, co blisko 10 tysięcy znaków ze spacjami. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, ile powinno być tekstu. Zawsze trzeba patrzeć na konkurencję, na swoją niszę. Należy też zastanowić się, ile słów kluczowych mamy do użycia (żeby pokryć topical authority na poziomie URL, zadbać o odpowiednią wartość semantyczną).

  Średnia liczba znaków w obrębie <body> stron w top10 dla hasła kluczowego to: 17 tys. zzs. Średnia liczba znaków w paragrafach (<p>) to około 11,3 tys. zzs. Jeśli jednak przyjrzeć się top5, to liczby te to odpowiednio: 23k zzs i 15k zzs.

  Czyli jestem już blisko.

  Pytania i odpowiedzi: SEO i pozycjonowanie

  Zawsze lubię na stronie, na której mam zamieścić treści pod kątem SEO, dodać element typu FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania w temacie. Stanowią świetny pretekst, aby umieścić wszystkie zależne frazy.

  Samo umieszczenie pytań, które zadają użytkownicy wyszukiwarki Google, stanowi także rewelacyjny sposób na rozbudowę długiego ogona, a także wysokie pozycje dla tychże zapytań – nieraz dobrze konwertujących. Ponadto dzięki stosowaniu modelu pytanie – odpowiedź, zwiększamy szanse na pojawienie się w widgecie Direct answer, który poniekąd można uznać za pozycję 0. nad klasycznymi wynikami wyszukiwania.

  Do znalezienia pytań, które warto uwzględnić korzystam z Ahrefs (sekcja Questions), Senuto (Generator pytań) oraz answerthepublic.com. Oto kilka z nich:

  Cennik pozycjonowania: Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?

  Ile kosztuje pozycjonowanie to jedno z podstawowych pytań, które zadają klienci. Nic dziwnego, muszą ocenić, czy taka usługa im się opłaci. Pozycjonowanie to zasadniczo koszt roboczy (narzędzia, zakup linków, copywriting etc.) + narzut pozycjonera. W zależności od tego, czy robi to specjalista ds pozycjonowania – freelancer, czy też agencja SEO, sposób wyceny może być zupełnie różny. Nie ma jednak zasady, że pojedynczy specjalista będzie tańszy. Ekspert może się cenić, natomiast agencja może tak optymalizować koszty stałe, że przy większej skali może dać niższe ceny.

  Zawsze finalnie liczy się stosunek ceny do jakości. Dla mnie zawsze punktem wyjścia do takiej bardzo wstępnej oceny kosztów pozycjonowania jest sprawdzenie statystyk linków stron w top10 dla interesujących nas fraz.

  Jeśli topowi gracze mają np. średnio po 500 referring domains z linkami dofollow, to wiem, że nawet licząc koszt pozyskania jednego linka na poziomie 100-150 PLN netto (to bardzo mało, biorąc pod uwagę koszt copywritingu, zakupu miejsca pod publikację, fee pozycjonera) szacunkowy budżet musi wynieść 50-75 tysięcy złotych, aby nadrobić straty. Od klienta zależy, w jakim czasie rozdysponuje ten budżet.

  Przy kwocie 75 tysięcy wychodzi koszt na poziomie 6250 PLN netto miesięcznie. Oczywiście to bardzo wstępne analizy. Konkurencja może mieć część linków z bardzo słabych domen. Jednak może też się okazać, że liczba wartościowych źródeł w budżecie 100-150 PLN netto szybko się wyczerpie i trzeba będzie szukać innych metod (wygasłe domeny i przekierowania, droższe miejscówki, budowa dedykowanego zaplecza etc.).

  Do tego jednak należałoby koniecznie dorzucić audyt SEO i ewentualne konsultacje. W większych organizacjach warto też pomyśleć o wewnętrznym szkoleniu z pozycjonowania stron, aby team in house (marketerzy, copywriterzy, contentowcy pracujący nad blogiem, PR) wspierał osiągnięcie celu.

  Jeszcze mam sugestię, aby nie ufać (zwłaszcza przy konkurencyjnych tematach), kiedy handlowiec przedstawia stały cennik pozycjonowania. Agencje prezentujące tabelkę zwykle podchodzą do klienta sztampowo. To żadne odkrycie. Oferta pozycjonowania powinna być przygotowana indywidualnie. Moim zdaniem powinna być też poprzedzona audytem – analizą strony i jej konkurencji.

  Co to jest pozycjonowanie stron internetowych?

  No jakby to powiedzieć. Contentu na ten temat jest sporo. W dużej mierze piszę o tym tutaj. Jednak jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to odsyłam do dwóch innych publikacji:

  https://www.szymonslowik.pl/seo-co-to-jest/

  Oraz:

  https://takaoto.pro/pozycjonowanie-porady-case-study/

  Powinno wyczerpać temat dla początkującego 🙂 Podobne pytania, które wyszły mi z analizy słów kluczowych to: … jak to zrobić, … jak to działa … jak się nauczyć… co to jest… jak to zrobić samemu. Tym, którzy szukają odpowiedzi, bo chcą sami wypozycjonować stronę odpowiadam – trzeba zostać specjalistą SEO i mieć budżet 🙂 Mam nadzieję, że pomogłem.

  Niektórzy dają też proste poradniki w parę minut, powodzenia 😀 10 kroków do 1. pozycji 🙂

  Wiedzę można też czerpać z kanału Webmasters Central Google, jednak tam znajdziesz głównie instrukcje, co robić, aby strona była poprawnie czytana przez Google i żeby nie narazić się na kary za pozycjonowanie, za nienaturalne linki i spam na stronie. Trzeba umieć oddzielić ziarna od plew, bo googlersi często mówią o pewnych kwestiach na wyrost.

  Pewnymi rzeczami straszą (kara za nienaturalne linki) inne obiecują (twórz użyteczne treści, a osiągniesz 1. pozycję), ale nie zawsze trzeba traktować to jako prawdę objawioną.

  Kilka ciekawych wideo na temat SEO z tego kanału na YouTube (przy okazji daje nam to dodatkowe słowa kluczowe w nagłówkach oraz pytania, zadawane przez użytkowników):

  Subdomena czy podkatalog – co lepsze dla optymalizacji i pozycjonowania?

  Co robić ze stronami 404?

  Zarządzanie linkowaniem wewnętrznym, wygasłymi ofertami w sklepach internetowych, przekierowania 301 itp.:

  Pozycjonowanie – webinar Semrush

  Przy okazji, skoro już odesłałem Was do kilku klipów wideo, dodaję jeszcze nagranie z webinaru SEMrush SEO Surgery Polska #1, w którym brałem udział:

  Pozycjonowanie stron – co daje?

  Pozycjonowanie stron www jest realizowane celem wyeksponowania swojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google (nie mylić z reklamami Google Ads, które są realizowane w modelu PPC i rządzą się zupełnie innymi prawami). Wysokie pozycje na popularne, często wyszukiwane hasła powiązane z ofertą firmy to po prostu świetny sposób na dotarcie do klientów i zwiększenie sprzedaży.

  Kiedy efekty?

  Wszystko zależy od skali działań i pozycji startowej. Czasem serwis może mieć dużo linków, dużo treści, lecz mieć jakieś problemy techniczne (np. brak konsolidacji adresów www za pomocą linków kanonicznych, nieczytelne dla Google linki i treści w JavaScript, bałagan w linkowaniu wewnętrznym – odnośniki generujące statusty 301, 404 itp.). Wówczas dobry audyt SEO i precyzyjnie dobrane metody optymalizacji pozwalają uwolnić potencjał strony. Miałem kilka takich przypadków. Na każdej stronie internetowej może to wyglądać inaczej.

  Ile trwa taki proces od zera? Kiedy można spodziewać się ruchu z wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google? To znowu – zależy od konkurencji i budżetu. Czy pozycjonujesz na całą Polskę (lub inny kraj) czy jest to pozycjonowanie lokalne. Jeśli konkurencja jest słaba, to dość szybko możemy zbudować mocniejszy serwis i pozyskać do niego linki pozycjonujące z innych domen.

  Pozyskiwanie linków pozycjonujących – infografika

  taktyki linkowania

  Jednak przy nowych domenach zawsze należy brać pod uwagę ryzyko tzw. sandboxa, czy kwarantanny nakładanej przez Google na nowe domeny. Może to trwać zwykle od pół roku do roku (zależy też od jakości świadczonej usługi pozycjonowania lub też samodzielnie realizowanej kampanii). Jeśli dopiero startujesz z biznesem, zadbaj dodatkowo o inne źródła ruchu jak reklama PPC (Google Ads, czyli wcześniej AdWords, Facebook Ads), czy inne działania reklamowe i marketingowe – w mediach społecznościowych (social media marketing), czy serwisach powiązanych tematycznie.

  Gdzie zlecić pozycjonowanie stron?

  Ja już wspominałem, wiele firm szuka dostawców usług lokalnie. Raczej rekomendowałbym szukanie specjalisty z referencjami, z którym dobrze się dogadujemy, który stawia na transparentność i współpracę. Lokalizacja w dobie telekonferencji i komunikacji elektronicznej jest już zupełnie drugorzędna. Tak samo kwestia wyboru agencja vs. wolny strzelec – sprawa indywidualna.

  Nie będę się rozpisywał, bo nie jestem obiektywny 😉 Pamiętaj tylko, że agencje SEO muszą kogoś zatrudniać do obsługi stron www klientów, a specjalistów na rynku brakuje. Natomiast jeśli chcesz szukać najlepszego eksperta SEO (takie zapytania często pojawiają się na grupach na Facebooku), to pamiętaj, że ma on tylko 24h i chce je wykorzystać na pracę dla najlepszych klientów.

  Raczej bym się wystrzegał także wszelkich rankingów. Tego typu zestawienia nie są miarodajne, a widzę w Senuto, że hasło pozycjonowanie stron ranking firm czy pozycjonowanie stron firmy są wyszukiwane w Google setki razy miesięcznie.

  Pamiętaj też, aby wybrać ekspertów, którzy specjalizują się w danym rynku – sprawdź pozycjonowanie w Niemczech.

  Pozycjonowanie sklepów internetowych – jak to się robi?

  Pozycjonowanie w e-commerce jest trochę inną parą kaloszy. Mamy więcej wyzwań niż w przypadku „normalnej” strony. Nawigacja fasetowa, rozbudowana struktura kategorii, różne taksonomie (w obszarze sklepu, stron statycznych, a także często sekcji blogowej), kanibalizacja, zmienna struktura (wycofywanie produktów), różni konkurenci na różnych odcinkach oferty…

  No i kwestia linkowania – zwykle musimy tych linków zdobywać po prostu więcej, aby osiągnąć podobne efekty pozycjonowania – np. znaleźć się w top10.

  Napisałem na ten temat artykuł w 2015 r. Przez długi czas był na 1. pozycji na słowo kluczowe pozycjonowanie sklepu internetowego, ale ostatnio wskoczyła nad niego strona Grupy Tense:

  https://takaoto.pro/pozycjonowanie-sklepow-internetowych/

  A przy okazji, wykres widoczności organicznej wg Google Search Console (kiedyś Webmaster Tools):

  Wykres pozycji CTR widocznosci Google

  Świeże frazy – klucz do pozycjonowania stron w stylu real time marketing

  Nie wiem, czy korzystacie, ale Ahrefs od jakiegoś czasu daje możliwość sprawdzenia osobnego raportu dla „świeżych” słów kluczowych związanych z naszym głównym tematem. Mam na myśli zakładkę Newly discoveredKeyword explorerze. Akurat w temacie pozycjonowanie stron nie znalazłem niczego, ale poszukałem w tematach pokrewnych (uwaga, znowu pretekst do użycia fraz): SEO, optymalizacja stron, pozycjonowanie, marketing, Google.

  Udało mi się trafić na takie hasła jak SEO checklista czy korekta tekstów pod kątem SEO oraz wytyczne pisanie tekstów SEO, marketing tourautograf pozycjonowanie20. urodziny Google i parę innych, ale nic szczególnie ciekawego.

  Pozycjonowanie witryn internetowych w wynikach organicznych a pozycjonowanie reklam

  Często można spotkać się z błędnym interpretowaniem wyników w Google, a co za tym idzie – mylnym postrzeganiem tego, czym jest pozycjonowanie stron internetowych w Internecie. Jest to dla mnie też dobry pretekst, aby poruszyć kilka istotnych zagadnień z perspektywy pokrycia tematu.

  Wiele osób myli pozycjonowanie stron (realizowane poprzez optymalizację, content marketing, link building), z reklamą Google Ads (kiedyś, jeszcze do niedawna – reklama Google AdWords, znana także jako linki sponsorowane). To zupełnie osobne praktyki. Reklama w Google polega na kupowaniu powierzchni reklamowej dla danych słów kluczowych.

  Zupełnie inne kwestie wpływają na ich pozycje niż SEO. Pozycjonowanie witryny w Google polega na wpływaniu na algorytm i w żaden sposób nie może opierać się na opłaceniu Google. Ten proces określa się też czasem mianem pozycjonowanie naturalne, chociaż z naturalnym procesem ma niewiele wspólnego tak długo, jak funkcjonuje branża SEO i na algorytm można efektywnie wpływać.

  Podsumowanie wpisu i cykliczne wnioski (log zmian) związanych z pozycjonowaniem

  Na ten moment kończę. Mam około 2700 słów (średnia liczba słów w <p> w top5 dla interesującej nas frazy to 2547, a w top3 3112). Dojdą do tego jeszcze regularnie dodawane wnioski, screeny z pozycji etc.

  W ramach pozycjonowania tego artykułu, linkuję go wewnętrznie (z poziomu kategorii SEO i content marketing), a także z innych wpisów, gdzie pojawiają się sformułowania powiązane ze słowem kluczowym (pozyskuję w ten sposób wewnętrzne linki exact-match i partial-match).

  Będę regularnie także sprawdzał napływ użytkowników i sygnałów bezpośrednio z Google (chociaż nie uważam, aby wielkość organicznego ruchu na stronie była czynnikiem rankingowym).

  W kolejnym etapie zobaczę, na jakiej pozycji ustabilizuje się strona (liczę, że gdzieś w top100 wyląduję), a następnie

  • dodam kilka linków z forów
  • zobaczę, czy pojawią się jakieś linki naturalnie (jeśli masz blog o marketingu – wrzuć proszę link do tego case’a i daj znać, zobaczymy, jak wpłynie na pozycje)
  • postaram się promować wpis poprzez publikacje gościnne (artykuły eksperckie via Whitepress, wpisy tematyczne na blogach SEO).

  Strona została opublikowana koło 13. Pół godziny później poprosiłem Google o zindeksowanie (w panelu Search Console). Dosłownie parę minut później strona znalazła się w indeksie.

  Sprawdziłem od razu pozycje na wszystkie kluczowe frazy (chociaż wnioskując z poprzedniego testu, przez dłuższy czas – pewnie z 2 tygodnie – nie ma co liczyć na stabilne pozycje). Póki co 47. pozycja na „pozycjonowanie stron internetowych”.

  Dodałem linki z 2 stron zapleczowych (stary blog z kilkoma wpisami na blogspot.com, blog na wirtualnemedia.pl), a także linki nofollow (z wizytówki About Me, z profilu na Twitterze). Dodaję powoli linki z forów (takich bardziej zadbanych, z wcześniej założonych profili, powoli, aby nie przedobrzyć).

  Update 3.12 – dodałem linki z forum (jednocześnie odpinając je z poprzedniego testu z pozycjonowaniem lokalnym; zobaczymy, czy będzie widać zmianę na obu). Dodatkowo puściłem 3 teksty przez Linkhouse z linkiem. Zobaczymy, czy uda się podbić pozycje. Od dobrych paru dni pozycje oscylują w okolicach 20. miejsca.

  Update 24.12 – dodałem kilka linków z publikacji contentowych (low-budget). Otrzymałem też parę linków „naturalnych”. Co ważne, zauważyłem, że dochodzi do regularnej kanibalizacji między tym wpisem, a wcześniejszym artykułem testowym (nastawionym na wyniki lokalne).

  Żółte punkty na wykresie pozycji pokazują zmiany strony rankującej dla słowa kluczowego „pozycjonowanie” (podobnie to wygląda dla haseł pozycjonowanie stron itd.):

  pozycjonowanie zmiana stron

  screen: Seostation

  Postanowiłem zmienić trochę tamten wpis (zmiana title), aby ograniczyć kanibalizację i wzmocnić ten. Być może za jakiś czas skorzystam także z rel canonical, aby wzmocnić jednoznacznie ten tekst. Obecnie tak wygląda wzrost pozycji w kontekście linków:

  linki a pozycjonowanie

  Tak wygląda póki co skuteczność (dla kilku najważniejszych fraz):

  najlepsze frazy GSC

  A tak w dużym uproszczeniu (wg Ahrefs) wygląda przyrost linków w profilu:

  profil linkow a pozycjonowanie

   

  Update z 2.01.2019: W ramach eksperymentu przeklejam tu część treści z tekstu /pozycjonowanie-slask/. Ustawiłem tam też rel canonical na ten wpis. Zobaczymy, czy to da zastrzyk mocy i przełoży się na wzrost widoczności, pozycji i ruchu.

  Pozycjonowanie i SEO lokalne – główne informacje

  Dalsza część tekstu (na niebiesko) to tekst skopiowany z poprzedniego testu. Większość tekstu poniżej będzie zawierała określone frazy, lecz nie będzie w tym zbyt wielkiej filozofii. Piszę tekst jak najbardziej ogólnikowo – z palca – korzystając przy tym tylko z analizy słów kluczowych.

  Domena szymonslowik.pl ma już jakiś autorytet wynikający z dość dobrego dopasowania tematycznego, ale w stosunku do czołowych blogów SEO, czy firmowych stron www agencji interaktywnych, jest to mały serwis.

  Miejsce, w którym mieszkam i pracuję i z którego pozycjonuję strony moich klientów to Gliwice. Kto zna Śląsk ten wie, że niedaleko znajdują się Zabrze, Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Rybnik, Tychy i Sosno… Nie. Sosnowiec nie. Sosnowiec to Zagłębie – zapamiętaj to dobrze.

  Niektórzy twierdzą, że istotne w pozycjonowaniu lokalnym są social media. W mediach społecznościowych można się skutecznie reklamować lokalnie – w swoim mieście, dzielnicy czy regionie (np. na całym Śląsku lub w promieniu 20 kilometrów od Katowic). Jest to dobra taktyka marketingowa, która może uzupełnić marketing w wyszukiwarce (SEM, czyli np. także kampanie promocji strony internetowej w Google Ads, czyli wcześniej AdWords, a w tym remarketing, którego nie da się zrobić w SEO), lecz nie jest bezpośrednio powiązana.

  Strona internetowa to podstawa

  Ważne rzeczy, o których należy pamiętać to (uwaga szyję): marketing i żeby dobrze promować stronę internetową. Posiadanie strony internetowej to warunek konieczny. Dobra strona firmowa powinna posiadać wartościowe treści. Powinna być na niej dobra oferta i przedstawione usługi, które firma świadczy swoim klientom. Jeśli masz biuro na Śląsku, to będzie stosunkowo łatwo i szybko. Jeśli gdzieś indziej, może być różnie.

  Audyt, optymalizacja i pozycjonowanie

  W celu skutecznego pozycjonowania i SEO warto przeprowadzić audyt strony. Następnie następuje optymalizacja i właściwe pozycjonowanie (np. na frazę pozycjonowanie Śląsk lub pozycjonowanie stron Śląsk). W optymalizacji ważne są dobrze dobrane słowa kluczowe. W dalszym pozycjonowaniu zdobywanie linków – np. przez marketing szeptany. Nie zaszkodzą też:

  • wizytówki NAP z danymi teleadresowymi i linkiem do strony firmowej
  • wzmianki w lokalnych mediach (wizerunek jest ważny niezależnie od SEO)
  • dobre oceny w wizytówce Google
  • świadomość marki, która sprawia, że często pojawiają się zapytania w zestawieniu marka + lokalizacja (Google wtedy może zrozumieć intencje użytkownika)
  • Snippet w wynikach wyszukiwania, który wskazuje na konkretne miasto – np. Katowice, Gliwice lub region – Śląsk, woj. śląskie

  Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?

  W zależności od branży i tempa oraz pozycji wyjściowej skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w Google lokalnie może być tanio lub drogo. Wiem, piękne zdanie, ale pamiętaj, że szyję. Nie może być za ładnie. Ważne, aby pojawiło się na tym etapie słowo wycena. Każdy freelancer i każda agencja przez to przechodzą. Nasze doświadczenia na etapie wyceny pozycjonowania strony internetowej firmy mogą być różne.

  Jeśli masz dużo konkurentów, którzy się dobrze pozycjonują, a ty dopiero zakładasz stronę www swojej firmy, to będzie potrzebny większy budżet. Jeśli twoja firma jest znana, a konkurencja nie ma stron www, to będzie bardzo tanio. Dzięki dobremu doradcy dobierzesz odpowiedni budżet i wydasz tyle, ile trzeba – nie za dużo, nie za mało. Efekty marketingu lokalnego w wyszukiwarce mogą przyjść szybciej lub później – to też zależy od budżetu, konkurencji i umiejętności agencji SEO Śląsk.

  Doświadczenie i korzyści

  Doświadczony wykonawca będzie wiedział jakich działań unikać, a jakie przyniosą efekty. W końcu chodzi o realne korzyści biznesowe dla firmy – sprzedaż. Można od wykonawcy oczekiwać, aby znał się na konkretnej kategorii usług jak na przykład: hotelarstwo (hotele pensjonaty), restauracje, stomatologia, usługi prawne, czy biura rachunkowości. Czy my oferujemy takie działania? No niekoniecznie.

  Jeszcze muszę wspomnieć, że Google Analytics pomaga mierzyć skuteczność prowadzonych kampanii marketingowych. Jeśli twoim celem jest pozycjonowanie stron, Śląsk twoją lokalizacją to na hasło pozycjonowanie Śląsk musisz mierzyć ruch. Analytics pozwala mierzyć ruch organiczny z Google też dla danej lokalizacji np. dla strony pozycjonowanie Katowice mogę sprawdzić, ile osób wchodzi z Katowic. Wiadomo.

  Pamiętaj, że mówimy o pozycjonowaniu stron w Google, a nie ich reklamie – czyli kiedyś Google AdWords, a teraz Google Ads. Reklama strony www twojej firmy w wynikach wyszukiwarki to osobny wątek.

  Update z 8.01.2019. Skróciłem tytuł artykułu (H1 oraz title), zmieniłem lead, troszkę przyspieszyłem stronę (odpiąłem 2 zbędne wtyczki). Zamówiłem też parę linków z forów internetowych i puściłem jedną publikację w serwisie wielotematycznym wywrota.pl.

  Pozycje w zakresie top20:

  Update z 22.01.2019. Rośnie liczba fraz, które generują ruch w obrębie artykułu (chociaż nie jest jeszcze jakoś super, bo dla wielu z nich jestem w top20, a nie top10):

  wzrost pozycji i widoczności

  Statystyki z ostatnich 7 dni:

  statystyki GSC pozycjonowanie

  Pozycjonowanie na top10

  W zależności od systemu monitoringu pozycji (Seostation, Senuto, Ahrefs) strona znajduje się na hasło „pozycjonowanie stron” na 15 lub 10. pozycji:

  monitoring pozycji

  Pozycjonowanie na Top1

  No dobra, czas na kolejną aktualizację. Po marcowym Medical 2 / Florida update jestem na 1. pozycji:

  pozycjonowanie top1

  Update 10.04.2019 – Google dalej nie uznał rel canonical (mimo skopiowania dużej ilości treści z /pozycjonowanie-slask na /pozycjonowanie-stron). Trwa to już ponad 3 miesiące. Jednocześnie ewidentnie widać, że przy tej masie tekstu skopiowanie nawet dużego fragmentu nie szkodzi pozycjonowaniu.

  podsumowanie_pozycji

  Łącznie wg Senuto, ten artykuł pozycjonuje się w top10 na 54 frazy i jest drugim URL w obrębie domeny pod względem widoczności w Google:

  widocznosc SEO

  źródło: Senuto.com (poniżej też).

  Frazy są dość kaloryczne pod względem popularności i tematyczności:

  lista fraz pozycjonowanie1

  Z czasem też przybyło linków pozycjonujących. Dążę do utrwalenia pozycji w topach dzięki pozyskiwaniu linków z serwisów tematycznie powiązanych, dobrze podlinkowanych, z ruchem (chociaż parę for i stron powiązanych luźno tematycznie też wpadło), co można sprawdzić w Ahrefs.

  Ostatni update po długim czasie (15.01, czyli rok po starcie tego testu) – jak widać pozycje nie są aż tak dobre, ale wciąż strona siedzi w top10 na szereg kluczowych fraz:

  pozycjonowanie w top10 slowa kluczowe

  Ile kosztuje pozycjonowanie? Cennik pozycjonowania

  Na koszt pozycjonowanie wpływa nie tylko mój czas pracy, ale przede wszystkim niezbędne nakłady na pozyskiwanie linków oraz tworzenie treści. Pozycjonowanie odbywa się przez dostosowanie strony do wymogów czytelności Google. To nieraz wymaga prac programistycznych, webdeveloperskich. Google ocenia jakość treści na stronach docelowych, co implikuje nieraz potrzebę skorzystania z pracy copywritera. Na koniec, chcąc budować autorytet strony www, aby osiągać wysokie pozycje, musimy pozyskiwać sygnały z innych stron internetowych – linki pozycjonujące. Aby pozyskać link z popularnych portali lub blogów trzeba zapłacić wydawcom.

  Cena pozycjonowania zależy zatem przede wszystkim od zastanej kondycji strony internetowej oraz skali działań promocyjnych – np. w postaci realizowanych publikacji z linkiem. Skala ta wynika bezpośrednio z siły domen konkurencji i ich profili linkowych.

  Rozpoczynając współpracę ustalamy wymagany pułap kosztów dopasowany do możliwości klienta i celów biznesowych.

  Minimalny budżet z jakim pracuję abonamentowo to 3000 PLN netto. Preferowany budżet pozwalający w większości średnio konkurencyjnych branż na osiąganie rezultatów to 5000 PLN netto. Są jednak branże, w których konkurencja jest bardzo silna i bez budżetu rzędu 10 000 PLN netto (i więcej) działania na ogół nie mają sensu. Są to branże takie jak finanse, nieruchomości, czy też segmenty rynku, gdzie konkurujemy z dużymi graczami e-commerce, serwisami aukcyjnymi i porównywarkami cen – np. odzież, moda, biżuteria, RTV, AGD.

  Ile trwa pozycjonowanie?

  Nie ma jednego prostego wzoru, który pozwoliłby określić, jak długo trwa wypozycjonowanie strony internetowej na pozycje dające ruch – top10, top3, top1. Wszystko zależy od twojego budżetu, aktualnej kondycji i autorytetu pozycjonowanej strony względem stron konkurencji. Na ewaluację efektów SEO dajemy sobie zwykle 3 miesiące, chociaż w niektórych przypadkach pewne zmiany mogą przynieść natychmiastowy zastrzyk ruchu.

  Czy przed pozycjonowaniem konieczny jest audyt?

  Audyt SEO, mimo że zwiększa początkowe koszty projektu, jest nieodzownym etapem procesu pozycjonowania. Co więcej – jest on realizowany przede wszystkim w twoim interesie. Dzięki temu pieniądze wydawane na pozycjonowanie w abonamencie sprowadzające się do pozyskiwania linków i/lub rozbudowy treści, będą przekładały się na wymierne rezultaty. Dzięki temu nie pominiemy np. istotnych błędów technicznych powodujących problemy z crawlowaniem lub indeksowaniem, nie przeoczymy błędów w zakresie wyświetlania na mobile, nie zignorujemy sygnałów, że coś może być nie tak w ocenie strony z perspektywy Google.

  Jak mierzyć efekty pozycjonowania?

  Skuteczność pozycjonowania można oceniać w oparciu o metryki typowe dla SEO (pozycje w bezpłatnych wynikach w Google, widoczność, ruch organiczny na twojej stronie), jak i wpływ na realizację celów biznesowych. Wiele zależy od tego, w jaki sposób definiujesz konwersje na swojej stronie www.

  Zakup produktu? Wysłanie zapytania ofertowego? A może po prostu kliknięcie w numer telefonu? Ty musisz wiedzieć, jak rozwijać swój biznes. Podejmiemy szereg działań, dzięki którym klienci twoją stronę w Google na topowych pozycjach dających ruch. Wiadomo, że osiągnięcie wysokich pozycji to jednak nie wszystko. Odpowiednio dobrane frazy pozwolą ci przekonać się, że pozycjonowanie strony w wyszukiwarce przyniesie pożądane efekty biznesowe.

  Celem pośrednim może być też zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania ogółem. Z pewnością pozwoli to dotrzeć do użytkowników na różnych etapach tzw. customer journey, aby finalnie, po odwiedzeniu twojej strony internetowej stali się klientami twojej firmy.

  W przygotowanych przez mój zespół raportach znajdziesz informacje zarówno o pozycjach, widoczności, jak i ruchu oraz wpływie na konwersje.

   

  Jakie znaczenie ma UX w tym wszystkim?

  Warto dbać o użyteczność swojej strony firmowej, tudzież sklepu internetowego i podejmować działania z zakresu optymalizacji czynnika konwersji. Wymusza to zarówno Google, jak i zdrowy rozsądek. Z tych samych pozycji, słów kluczowych, objętości ruchu, można mieć kilkukrotnie więcej lub mniej klientów – wszystko zależy od użyteczności strony, polityki cenowej, zabiegów perswazji – tego czy finalnie wzbudzamy zaufanie i jesteśmy w stanie przekonać klienta do zakupu. Kwestie techniczne takie jak szybkość ładowania strony czy poprawne wyświetlanie na smartfonach też mają ogromny wpływ na to, czy użytkownik dokładnie zapozna się z ofertą i rozważy skorzystanie z niej, czy też szybko opuści stronę.

  Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie UX, również możesz liczyć na wsparcie mojego zespołu (chociaż jest to obszar realizowany zupełnie niezależnie od usługi pozycjonowania).

  Agencja czy niezależny specjalista?

  Nie jestem w stanie obiektywnie odpowiedzieć na to pytanie 🙂 Decydując się na współpracę ze mną zyskujesz wsparcie agencji (multidyscyplinarność, terminowość, działanie w oparciu o jasne procesy i reguły), na czele której stoi niezależny konsultant. Osobiście odpowiadam za strategię pozycjonowania naszych projektów, dbam o to, aby mój team pracował na specjalistycznych narzędziach wysokiej klasy, pracuję nad rozwojem naszych produktów i innowacjami w stosowanych taktykach SEO.

  Czy stosuję pozycjonowanie za efekt?

  Pozycjonowanie za efekt możliwe jest w przypadku kampanii lokalnych – w niszach o niskiej konkurencji. W takich kampaniach przy odpowiednim budżecie można liczyć na stosunkowo dużą przewidywalność i stabilność. W przypadku dużych kampanii ogólnopolskich i międzynarodowych, gdzie pozycjonujemy projekty mające setki, tysiące podstron, taka forma współpracy jest obarczona ryzykiem i na ogół jest nieefektywna. Zmiany algorytmu, powolne tempo wdrażania zmian developerskich, aktywność konkurencji, zmiany w zachowaniach użytkowników – to wszystko wpływa na finalny efekt. Dlatego też prowadzimy rozliczenie za naszą pracę, której zakres ustalamy w umowie abonamentowej. Dbamy o to, aby nasze działania realizowały cele biznesowe klienta, dostosowujemy czasem zakres działań, przesuwamy środki tam, gdzie akurat jest to potrzebne (tworząc więcej treści lub pozyskując więcej linków). Opiekujemy się twoją stroną jak naszą własną.

  Potrzebujesz czegoś więcej?

  Szukasz niekonwencjonalnego podejścia? Potrzebujesz wsparcia konsultingowego w dużym projekcie? Opisz mi bardziej szczegółowo swoje potrzeby korzystając z formularza poniżej.

   Imię i nazwisko
   Numer telefonu
   Adres e-mail
   Temat
   Szacowany budżet miesięczny:1500-30003001-50005001-10000powyżej 10000
   Wiadomość