SEO – co to jest? Czym jest optymalizacja i pozycjonowanie?

Biznes online, Content marketing, Link building, Optymalizacja SEO stron www, Technical SEO

SEO (czyli z ang. Search Engine Optimization) to proces budowania ruchu z organicznych wyników wyszukiwania – najczęściej Google. Nazywane jest także pozycjonowaniem stron.

Najważniejsze informacje:

 1. SEO (Search Engine Optimization) jest procesem mającym na celu zwiększenie widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania.
 2. Obejmuje optymalizację strony (on-page SEO) i działania poza stroną (off-page SEO) w celu lepszego dopasowania do zapytań użytkowników i budowania autorytetu witryny.
 3. Efektywne działania SEO wymagają zarówno wiedzy technicznej, jak i marketingowej.
 4. Link building (element off-page SEO) jest kluczowym elementem SEO, mającym wpływ na ranking strony.
 5. On-page SEO obejmuje optymalizację treści, struktury strony, metadanych (takich jak tytuły i opisy) oraz użyteczności dla użytkownika.
 6. SEO jest procesem długoterminowym i wymaga ciągłej pracy oraz dostosowania do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek.

W tym artykule znajdziesz:

 • najważniejsze definicje
 • omówienie poszczególnych obszarów SEO
 • listę narzędzi SEO
 • checklistę do audytu i optymalizacji SEO
 • linki do innych tekstów źródłowych o pozycjonowaniu i optymalizacji
 • przydatne wskazówki i infografiki

Szukasz usługi SEO dla swojej strony?

Co to jest SEO? Wstęp do optymalizacji i pozycjonowania

SEO nazywane jest też optymalizacją i pozycjonowaniem. Jest dziedziną interdyscyplinarną, która obejmuje zagadnienia z pogranicza IT (front-end, back-end web development) oraz marketingu (PR, webwriting, targetowanie). Efektywne działania SEO wymagają ponadto przekrojowej wiedzy z zakresu analityki internetowej. Podstawy SEO są łatwe do opanowania i nie wymagają szczególnego doświadczenia czy kierunkowego wykształcenia. Jednak osiągnięcie biegłości wymaga nie tylko czasu na przyswojenie wiedzy, ale także praktycznego doświadczenia.

Jeśli jesteś tutaj, ponieważ szukasz usługi optymalizacji i pozycjonowania stron przejdź tutaj: pozycjonowanie stron

Nazywam się Szymon Słowik i zajmuję się SEO zawodowo od 10 lat. Przygotowałem ten wpis z myślą o osobach rozpoczynających swoją przygodę z marketingiem w wyszukiwarkach. Pomoże ci zrozumieć kluczowe założenia optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych.

Pierwotnie tekst opublikowany w grudniu 2017, ale jest na bieżąco aktualizowany (np. fragment o dopasowaniu do intencji).

SEO – definicja i tłumaczenie

SEO (ang. Search Engine Optimization) to optymalizacja pod silnik wyszukiwarki. To proces zorientowany na poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania (organicznych – czyli nie tych płatnych w modelu pay per click, jak w przypadku Google Ads). Na SEO składa się szereg działań w obrębie witryny i poza nią, które pozwalają na dopasowanie strony do zapytań wpisywanych przez użytkowników. SEO ma na celu także budowanie autorytetu witryny, który przekłada się na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Co to jest on-page i off-page / on-site i off-site SEO

Wiele osób utożsamia SEO z procesem optymalizacji witryny (czyli pracą na stronie www), lecz SEO to coś więcej. To zarówno poprawa technicznych aspektów witryny, kształtowanie architektury informacji, rozbudowa jej treści, jak i zdobywanie linków pozycjonujących z innych domen w sieci (zob. link building). Co na ten temat mówi Wikipedia?

Definicja SEO wg Wikipedii (podaję ja tylko jako przykład, bo we wspomnianym artykule z wiki pojawia się też wiele sformułowań, z którymi ciężko się zgodzić – zaznaczyłem przykład na czerwono poniżej):

seo definicja wikipedia

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Optymalizacja_dla_wyszukiwarek_internetowych

Otóż media społecznościowe mają znikomy wpływ na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania Google. Usługa Google+ przecież już dawno nie istnieje (pozostały tylko wizytówki Google My Business wspierające pozycjonowanie lokalne w mapach Google oraz ewentualnie wpływające na kwestie wizerunkowe za sprawą opinii tamże dostępnych).

W praktyce nie znam żadnego przypadku skutecznego wypozycjonowania serwisu internetowego za pomocą samej obecności w social media (chociaż szybkie rozprzestrzenianie się danej treści w tych kanałach może wspierać pojawianie się w usłudze Google Discover).

Jednocześnie warto mieć na uwadze, że mniej więcej od 2022 roku Google w coraz większym stopniu bierze pod uwagę czynniki związane z ruchem, jego jakością i wyszukiwaniami brandowymi, a to może pośrednio wynikać z dobrej ekspozycji marki w mediach społecznościowych.

Jakie są różnice między SEO i SEM

Na ogół na świecie przez SEO rozumie się właśnie całokształt procesów związanych z budowaniem widoczności i pozyskiwaniem ruchu z bezpłatnych wyników wyszukiwania (z tzw. SERP, czyli z angielskiego Search Engine Result Page). SEO to oddziaływanie na wszystkie czynniki poprawiające ranking i widoczność, a nie tylko optymalizacja budowy strony. To czasem rodzi nieporozumienia.

W Polsce przyjęło się bowiem, że SEO to tylko optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek, czy też stricte wyszukiwarki Google, mającej ponad 97% udziału w rynku. Natomiast budowanie zaufania wyszukiwarki do strony poprzez zdobywanie linków pozycjonujących nazywa się często po prostu pozycjonowaniem strony internetowej.

Podobna sytuacja dotyczy terminów SEO i SEM, które traktuje się rozdzielnie jako działania w wynikach bezpłatnych (SEO) oraz reklamę w wynikach płatnych (SEM), czy też szerzej, reklamę w internecie. Warto przypomnieć, że Google Ads to już wiele więcej niż linki sponsorowane w wyszukiwarce, bo specjaliści SEM pracują też często z reklamami na YouTube i w Google Display Network.

Tymczasem SEM (ang. Search Engine Marketing – marketing w wyszukiwarkach internetowych), to ogół działań marketingowych, na które składa się właśnie ruch organiczny oraz reklamy (określane często w anglojęzycznych źródłach jako paid search lub PPC SEM; od PPC, czyli pay par click – opłaty za kliknięcie, będącej podstawowym modelem rozliczeniowym w Google Ads czy Bing Ads).

Upraszczając:

 • SEO jest częścią SEM,
 • Na SEM składa się też PPC SEM, czyli reklamy płatne.

Oto przykład, jak podzielone są wyniki wyszukiwania między te dwa kanały:

Płatne i organiczne wyniki wyszukiwania w Google.pl

Płatne i organiczne wyniki wyszukiwania w Google.pl

Jak pozycjonować stronę www? Wybór taktyk SEO

SEO to szerokie spektrum działań z zakresu IT i marketingu, które są realizowane na stronie i poza nią. W praktyce optymalizacji mogą podlegać następujące czynniki:

 • treść tekstowa (np. redakcja artykułów, opisów produktów, kategorii, ofert),
 • struktura witryny (np. zmiana menu i innych elementów nawigacji, tworzenie klastrów tematycznych, linkowanie wewnętrzne),
 • warstwa techniczna (np. sposób renderowania strony, wydajność, optymalizacja tzw. crawl budget, dostosowanie do obsługi na urządzeniach mobilnych, dbanie o bezpieczeństwo),
 • pozostałe kwestie związane z użytecznością i zaufaniem (np. liczba i sposób prezentacji jednostek reklamowych, przejrzystość treści, dostępność dla osób niedowidzących),
 • profil linków (czyli ogół odnośników hipertekstowych prowadzących do strony z innych stron w sieci internetowej).

Zatem ograniczanie SEO do samego procesu optymalizacji kodu (czasem z uwzględnieniem meta danych i tagów title) jest po prostu błędem merytorycznym. Czasem mówi się wręcz – optymalizacja strony pod SEO – co jasno wskazuje, że optymalizacja jest tylko częścią składową większej całości, bardziej rozbudowanego procesu.

Link building, czyli proces pozyskiwania linków pozycjonujących, jest także ważnym elementem SEO (w dłuższej perspektywie kluczowym). Warto jednak pamiętać, że dla określenia całości tych zjawisk stosuje się w polskiej nomenklaturze pojemne sformułowanie optymalizacja i pozycjonowanie.

W praktyce czynników pozycjonujących jest bardzo wiele. Mówi się o ponad 200, chociaż nikt chyba ich nigdy nie spisał. Trudno by było to zrobić, ponieważ działanie algorytmu Google nie jest znane w detalach. Prowadząc działania SEO opieramy się na oficjalnych wytycznych Google, własnych doświadczeniach, a także testach i analizach działań konkurencji. Koniec końców każdy specjalista wyrabia swój workflow i tworzy własne zasady SEO na zasadzie whatever works.

Co składa się na off-page SEO i on-page SEO

Jak widać na zestawieniu powyżej, czynniki SEO możemy roboczo podzielić na te związane z samą stroną (on-page lub on-site, czyli na stronie) i te poza nią (off-page lub off-site, czyli dosłownie poza stroną). Poszczególne czynniki też oddziałują na siebie nawzajem i należy brać pod uwagę ich różne kombinacje. Co więcej, czynniki w zależności od niszy (konkretnego słowa kluczowego) mogą mieć różną wagę i znaczenie.

Główne grupy czynników on-page SEO:

 • content – treści (głównie treści tekstowe, ale nie tylko; często stricte tworzone pod tym kątem teksty SEO)
 • architektura (czyli rozmieszczenie treści na stronie, linki pomiędzy zasobami)
 • kod HTML (czyli budowa strony, oparta nie tylko HTML, ale także CSS, JS, PHP itd.)

Główne grupy czynników off-page SEO:

 • linki prowadzące do witryny
 • zachowania użytkowników wyszukiwarki

Off-page SEO można rozumieć także jako proces pozyskiwania linków, a ten opiera się na zróżnicowanych taktykach. Kilka wybranych sposobów opisuje poniższa infografika:

Link building – wybrane metody zdobywania linków

Linki można pozyskiwać na wiele sposobów. Kluczowe dla sukcesu kampanii jest to, aby prowadziły ze stron o wysokim autorytecie (aby przekazywać moc) oraz wyglądały dla algorytmu Google naturalnie (aby nie były dewaluowane, ani nie owocowały karami algorytmicznymi). Należy mieć na uwadze, że każde kupowanie linków, jak i wiele innych, pozornie poprawnych taktyk (jak np. guest blogging) jest sprzecznych z wytycznymi Google. Z polecanych taktyk należy korzystać z należytą ostrożnością.

Artykuły sponsorowane

Taktyka pozwalająca w efektywny sposób pozyskać linki ze stron o odpowiadającej nam tematyce i autorytecie. Tego typu linki pochodzą ze stron z realnym ruchem. MInusem jest to, że linki z upływem czasu są coraz głębiej schowane w architekturze informacji serwisu, bo są spychane przez nowsze treści.

Artykuły sponsorowane można zamawiać bezpośrednio u wydawców lub poprzez pośredników (i przy okazji korzystać z szeregu udogodnień i dodatkowych narzędzi): artykuły sponsorowane – jak z nich korzystać i gdzie je zamawiać?

Zaplecza / PBN

Najczęściej budowane na tzw. expirkach, czyli domenach z historią. Mogą być też budowane na nowych domenach, lecz w takim scenariuszu trzeba dodatkowo zbudować autorytet linkowy strony zapleczowej. Pozwalają na większą kontrolę nad umiejscowieniem linków oraz umożliwiają ich zmianę w trakcie kampanii (np. strony docelowej lub anchor-textu). Strony tego typu można robić albo w formie dedykowanej (in-house lub „pod klucz” dla konkretnego klienta) albo w formie współdzielonej, gdzie z jednej strony zapleczowej linkowanych jest kilka projektów. Warto w tym kontekście uważać na zbytnie rozcieńczenie link juice (autorytetu linkowego) oraz flagi wynikające z bycia posądzonym o emitowanie nienaturalnych linków.

Fora / web 2.0 / marketing szeptany

Niezbyt wysublimowana i dość wyeksploatowana taktyka. Ciężko znaleźć fora, które dalej dobrze się indeksują, pozwalają na dodawanie linków wychodzących (zwłaszcza linków dofollow). Jednak można używać tego formatu do tzw. link pillowingu (dywersyfikacji profilu linków), wspierania indeksacji, a także pozycjonowania prostych projektów z niską konkurencją.

Guest blogging

Należy rozróżnić kupowanie linków u blogerów (artykuły sponsorowane) od faktycznych wpisów gościnnych wynikających z budowania branżowych relacji i znajomości. Dobra taktyka dla samych blogerów jak i dla branży B2B. Pozwala nie tylko zdobyć link, ale także budować widoczność w grupie docelowej.

Outreach

Może przekładać się na guest blogging jak i na inne formy współpracy – np. wzmianki o marce, wypowiedzi gościnne z linkiem, umieszczenie materiału redakcyjnego zawierającego dany content – np. raport branżowy, infografikę etc.

Link building – infografika

link building - infografika
Wybrane taktyki link buildingu

Dane behawioralne – user signals

Dane behawioralne to dane dotyczące zachowań użytkowników. Google posiada szereg algorytmów analizujących ruch oraz prognozujących poziom satysfakcji użytkownika. Google chce optymalizować UX użytkowników wyszukiwarki, a to jest zależne od jakości stron docelowych. Nie ma jednej prostej metryki, którą należałoby tu przedstawić jako czynnik rankingowy do optymalizacji.

Warto jednak mieć na uwadze takie obszary jak dwell time i głębokość wizyt, scrollowanie treści, zaangażowanie względem elementów klikalnych, a także zachowania w obrębie samej wyszukiwarki jak CTR z wyników wyszukiwania, odrzucenia strony i powroty do wyników (ang. bounce rate to SERP), a także branded search, zaangażowanie względem marki i analiza sentymentu. Dane behawioralne to czynnik w dużej mierze off-site’owy, ale przenika się z optymalizacją on-site. Mogą na nie wpływ mieć także inne działania marketingowe jak duże kampanie reklamowe.

Kwestie sporne wokół optymalizacji i pozycjonowania

Wielu specjalistów prowadzi spory, czy poszczególne czynniki rzeczywiście wpływają na pozycjonowanie, czy też jedynie korelują z wysokimi pozycjami. W praktyce stosunkowo trudno to zweryfikować, gdyż cały czas działamy w zmieniającym się otoczeniu. Nie da się przeprowadzić analizy ceteris paribus, w wyizolowanym środowisku. Wraz z kształtowaniem przez nas jednego czynnika w ramach testu, zmieniają się czynniki zewnętrzne:

 • profil linków i optymalizacja stron konkurencji (z którą „bijemy” się o pozycje i nie wiadomo, czy to nasza strona podskoczyła, czy inna spadła),
 • algorytm Google,
 • zachowania użytkowników.

To prowadzi często do wyciągania pochopnych i nieuprawnionych wniosków. Na przykład wielu marketerów w pewnym momencie zauważa, że rozpoczęcie działań w Google Ads wpływa na zwiększenie ruchu z wyników organicznych. Nie oznacza to jednak, że strona stała się lepiej widoczna (więcej fraz, lepsze pozycje), a jedynie, że jest częściej wykorzystywana (po adresie, marce).

Grupą czynników ciężkich do zweryfikowania są także tzw. czynniki behawioralne, czyli metryki związane z zachowaniem użytkowników. Wśród nich można wymienić CTR (ang. click-through rate) z wyników organicznych, branded search, bounce rate, dwell time.

Czynniki ilościowe i jakościowe w działaniach SEO

Często spotykam się z błędnym założeniem ze strony partnerów i klientów, którzy myślą, że optymalizacja to proces jednorazowy. Otóż niektóre kwestia można poprawić i dostosować do wymogów Google jednorazowo. Na przykład mogą być to kwestie związane z poprawieniem błędnych linków wewnętrznych (ustawienie przekierowań, zarządzanie błędami 404), zamianą linków graficznych w menu na linki tekstowe, przyspieszeniem strony, czy poprawą czynników wpływających na poprawne renderowanie strony.

W praktyce jednak bardzo wiele kwestii wpływających na SEO wymaga ciągłej, długofalowej pracy z uwzględnieniem intensywności i tempa działań konkurencji. Do tego dochodzi kwestia tworzenia nowych podstron (kategorii, produktów, artykułów), z których każda tak naprawdę wymaga indywidualnej optymalizacji.

Chcąc efektywnie konkurować w wynikach wyszukiwania należy tworzyć treść zoptymalizowaną pod różne tematy i frazy, kształtować optymalną strukturę serwisu i zdobywać linki z mocnych źródeł. W przypadku linków pozycjonujących liczy się nie tylko ich ilość, ale przede wszystkim jakość. SEO to wyścig zbrojeń. Naturę procesu oddaje też powiedzenie, że SEO to maraton, a nie sprint. Wygrywa ten, kto działa długofalowo, strategicznie.

Narzędzia SEO

Specjaliści SEO korzystają z szeregu narzędzi w procesie diagnostyki SEO, optymalizacji i pozycjonowania. Nie ma jednego, idealnego narzędzia, czy też zestawu narzędzi, które gwarantują sukces. Po pierwsze, każdy specjalista buduje taki zestaw programów, który mu najlepiej służy. Po drugie, nawet najlepsze narzędzia nie dadzą długofalowego sukcesu w pozycjonowaniu, jeśli nie korzysta z nich fachowiec potrafiący odczytywać, interpretować dane i przekładać je na skuteczne taktyki optymalizacji i pozycjonowania.

Ponadto nie należy zapominać, że do pozycjonowania potrzebny jest też budżet – chociażby właśnie na zakup oprogramowania, ale przede wszystkim na linki (zakup w cudzych serwisach lub stawianie własnych), a także treści.

Wśród popularnych narzędzi wykorzystywanych przez agencje oraz specjalistów SEO warto wymienić chociażby:

 • Google Search Console (kiedyś Narzędzia dla webmasterów Google) i w pewnym stopniu Google Analytics (narzędzia darmowe).
 • Crawlery analizujące strukturę i wydajność strony. Np. desktopowe Sitebulb, Clusteric i Screaming Frog SEO Spider, a także webowe (np. Ahrefs lub SEMrush, JetOctopus).
 • Narzędzia do analizy profilu linków: Ahrefs, SEMRUSH, Majestic, Link Research Tools, SEO SpyGlass, Moz OSE.
 • Oprogramowanie do analizy widoczności i słów kluczowych: Senuto, Semstorm, Semrush, Ahrefs.
 • Oprogramowanie do mierzenia pozycji: ASPS, Webpozycja, Seostation (chociaż software do analizy widoczności wymieniony powyżej też ma wbudowane funkcje tego typu).
 • Wtyczki wspierające optymalizację: Yoast SEO, Rankmath, All in One SEO (dla WordPress), wtyczki do generowania sitemap (np. dedykowane wtyczki dla PrestaShop) lub optymalizacji wydajności (WP Super Cache).
 • Czasem także inne elementy ekosystemu Google: wspomniane Search Console, Google Analytics, Google Trends, Google Lighthouse, Google Rich Results Testing Tool i inne.
 • Narzędzia do analizy korelacji czynników on-page i badania konkurencji (np. SurferSEO, Cont.ai, Senuto).

Jak widać niektóre narzędzia pojawiły się kilkukrotnie. Oprogramowanie, które pomaga zarówno w analizie on-page, off-page, w badaniu technicznym witryn i wyszukiwaniu oraz monitoringu słów kluczowych potocznie nazywa się mianem kombajnów. Takimi narzędziami są np. Ahrefs oraz SEMrush.

Surfer – analiza konkurencji i korelacji czynników on-page oraz planowanie treści – wypróbuj

Senuto – analiza słów kluczowych, konkurencji, widoczności domeny – zarejestruj się przez ten link i zgłoś się do mnie po kod zniżkowy.

Z obu tych narzędzi korzystam na co dzień w działaniach on-page SEO i analizie konkurencji.

SEO w ujęciu strategicznym

Z perspektywy strategicznej pozycjonowanie i optymalizacja to dla biznesu:

 • pozyskiwanie ruchu bez konieczności posiadania budżetu na kliknięcia lub odsłony (jak w przypadku reklam PPC lub kupowania powierzchni reklamowej w portalach),
 • obecność w jednym z najpopularniejszych mediów, jakim jest wyszukiwarka Google,
 • zapewnienie punktu styku między marką i klientem w momencie, gdy ten poszukuje informacji lub konkretnej oferty (to bardzo ważny element wędrówki klienta w niemal każdej branży).

Proces ten powinien być postrzegany jako element całej strategii digital marketingu, a nie jako pojedyncze akcje. W tym kontekście pojawia się często sformułowanie kampania SEO, jakby to było jakieś działanie osadzone w konkretnych ramach czasowych. Pozycjonowanie stron trwa i trwa i nie należy oczekiwać, że któregoś dnia strona będzie wystarczająco wypozycjonowana. Pozycjonowanie stron to proces ciągły, ponieważ wyniki wyszukiwania dla każdej frazy to gra o sumie zerowej i ciągła aktywność konkurentów zmusza i nas do ciągłej aktywności, aby ich przegonić i utrzymywać satysfakcjonujące pozycje. Dlatego w pozycjonowanie należy inwestować nawet gdy witryna osiągnęła satysfakcjonujące pozycje w Google.

Audyt SEO – co to jest?

W kontekście tematyki SEO bardzo często pojawia się pytanie co to jest audyt SEO? Na ten temat dowiesz się więcej na stronie Audyt SEO – co to jest i jakie niesie korzyści. Opisuję tam, jakie analizy przeprowadzam, aby ustalić właściwą ścieżkę optymalizacji strony i stworzyć zarys strategii pozycjonowania.

Warto jednak nadmienić, że audyt dotyczy zarówno analizy kwestii technicznych, treści i struktury serwisu, jak i czynników zewnętrznych (linki pozycjonujące) oraz widoczności strony w czasie. Utworzony przeze mnie proces audytorski uwzględnia także badanie konkurencji oraz wskazywanie scenariuszy rozwoju serwisu.

Usługi SEO

Jeśli już wiesz, czym jest SEO i chcesz nawiązać współpracę w oparciu o transparentne warunki i z uwzględnieniem innych celów strategicznych twojego biznesu, to napisz do mnie. Bardzo chętnie pomogę wraz z moim zespołem.

W zapytaniu ofertowym napisz:

 • o jaką stronę chodzi,
 • jakie kategorie produktów lub usług chcesz promować,
 • jaki przewidujesz wstępny budżet
 • jak wygląda aktualna sytuacja firmy,

Otrzymasz bezpłatną wycenę pozycjonowania. Zawsze współpracę zaczynamy od audytu SEO. Czas oczekiwania na audyt to zwykle ok. 2 miesiące od przesłania zapytania (w zależności od bieżącej kolejki).

Audyt SEO obejmuje analizę kodu strony, analizę treści i słów kluczowych pod kątem dotarcia do potencjalnych klientów, badanie profilu linków i analizę konkurencji w wyszukiwarce Google. Wszystko po to, aby w dalszej perspektywie móc prowadzić efektywny link building i pozycjonować twoją stronę w celu osiągnięcia wysokich pozycji. Zajmuję się zarówno pozycjonowaniem stron www B2B, jak i e-commerce. Nie specjalizuję się w pozycjonowaniu lokalnym.

Jak zoptymalizować witrynę pod SEO?

Poniżej przedstawiam skrótowo szereg porad dotyczących optymalizacji i pozycjonowania. Każdemu z nich można by było poświęcić osobny artykuł, więc tutaj tylko je wymienię.

Co sprawdzić i zoptymalizować, aby strona lepiej się pozycjonowała – lista zagadnień:

OBSZARCO SPRAWDZIĆKOMENTARZ
TECHNICAL SEOPrzekierowania między wariantami domenyCzy strona jest dostępna w jednej konsekwentnie stosowanej wersji?
Przekierowania z HTTP do HTTPSJ.w. i czy nie występuje tzw. mixed content?
Obsługa trailing slashCzy nie występuje duplikacja między adresami zakońocznymi slashem i bez niego?
Przekierowania z /index.php, *html itp.Czy nie występuje duplikacja między stronami z rozszerzeniami?
Duplikacja po IPCzy nie występuje duplikacja pod adresem IP lub w zindeksowanych wersjach deweloperskich?
Linki kanoniczneW jaki sposób zaimplementowane są linki kanoniczne – np. w kontekście nawigacji fasetowej i URL z parametrami?
CDNCzy CDN (jeśli jest wykorzystywany) nie powoduje duplikacji (ustawienia międzydomenowych linków kanonicznych)?
Poprawność konstrukcji sitemap.xmlCzy są same adresy odpowiadające statusem 200, kanoniczne, dostępne do crawlowania i indeksowania? Czy mapy mieszczą się w limitach?
Stopień indeksacji sitemapCzy wszystkie strony, które chcemy, aby były indeksowane, są w indeksie?
Stopień indeksacji serwisuJak wyglądają proporcje stron wykluczonych przez Google do zindeksowanych? Jak wiele podstron jest zeskanowanych, a niezindeksowanych?
Robots.txtCzy wskazówki dla robotów są napisane poprawną składnią i sprzyjają optymalnemu crawlowaniu?
Meta robots i nagłówki HTTPCzy dyrektywy dotyczące indeksowania są spójne ze strategią SEO serwisu?
Obsługa wyników wyszukiwania wewnętrznegoCzy wyniki wyszukiwania wewnętrznego są indeksowane czy nie i czy jest to spójne ze strategią serwisu?
AMPCzy AMP (jeśli wdrożone) zachowuje się poprawnie?
WildcardCzy nie występuje duplikacja wynikająca z obsługi wildcard w subdomenach?
Cache głęboko osadzonych stronKiedy Google zapisało kopie zapasowe stron odległych od strony głównej?
Analiza logów serwera (statusy, odwiedzane URL)Czy Googlebot nie odwiedza niepotrzebnie stron ze statusami 3xx, 4xx, 5xx i stron/katalogów, do których go nie chcemy wpuszczać?
Linki wewnętrzne do stron niekanonicznychCzy crawl budget nie jest marnowany na odwiedzanie adresów niekanonicznych (np. kwestia trailing slash)?
3xx w linkowaniu wewnętrznymCzy crawler nie wykrył linków wewnętrznych prowadzących do URL wywołujących przekierowania? Czy nie występują pętle?
301 vs. inne 3xxCzy typy przekierowań są wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem?
4xx w linkowaniu wewnętrznymCzy crawler nie wykrył linków wewnętrznych prowadzących do błędnych, nieaktualnych URL?
Obsługa niedostępnych produktówJak jest rozwiązana obsługa produktów niedostępnych (chwilowo / na stałe)?
Pozorne błędy 404Czy w obrebie serwisu poprawnie obsługiwane są błędy 404, czy jest dedykowana strona błędu i jest zgłaszany odpowiedni status odp. serwera?
Broken imagesCzy w obrębie strony nie występują problemy wynikające z błędnych/nieaktualnych ścieżek źródłowych obrazów?
PR sculptingCzy autorytet jest rozprowadzany optymalnie? Czy moc nie jest wytracana na stronach bez potencjału i linkach nofollow?
Linki wychodząceCzy linki wychodzące wspierają cele serwisu (autorytet strony / PR sculpting) i cechują się poprawnymi statusami?
Struktura katalogów i budowa adresów URLCzy adresy URL są możliwie krótkie, poprawne (np. kwestia znaków diakrytycznych, spacji) i jednoznaczne?
RenderCzy wszystkie typy stron są poprawnie renderowane?
Obsługa na mobileCzy wszystkie strony przechodzą test dopasowania do mobile?
Obsługa JSCzy strona ładuje krytyczne zasoby (linki wewnętrzne, content tekstowy) bez obsługi JS? Czy stosowane jest SSR?
Lazy LoadCzy np. ładowanie grafik jest przyjazne dla crawlowania?
PaginacjaCzy paginacja jest przyjazna dla crawlowania? Czy nie występują problemy z kanonicznością? Czy autorytet jest odpowiednio rozprowadzony?
JS synchronicznie / asynchronicznieCzy wykorzystany jest np. GTM do optymalizacji ładowania skryptów?
Ogólna ocena szybkości stronyTotal load time i TTFB
Web VitalsJak Google ocenia wydajność strony za pomocą tzw. podstawowych wskaźników internetowych?
Inne elementy przyspieszenia stronyDNS prefetch, cache, serwowanie danych zasobów z jednego miejsca, minifikacja zasobów, optymalizacja CSS i JS, optymalizacja nagłówków
Optymalizacja obrazówSkalowanie, formaty next-gen, kompresja, rozmiary?
Poprawność wdrożenia danych strukturalnychCzy w konsoli Google nie ma błędów dotyczących markupu danych strukturalnych?
Targetowanie językoweCzy tagi hreflang i inne elementy targetowania językowego i geograficznego w konsoli i kodzie są spójne ze strategią serwisu?
BezpieczeństwoCzy strona nie ma problemów z malware? Nie emituje nieświadomie linków? Nie naraża użytkowników na utratę danych?
ANALIZA WIDOCZNOŚCI, SŁÓW KLUCZOWYCH I RUCHUTrend długoterminowyCzy widoczność strony spada/rośnie w perspektywie 3,6,12,24 miesięcy?
Zmienność widoczności przy większych aktualizacjachCzy widać skoki widoczności przy dużych aktualizacjach algorytmu?
Rozkład w segmentachJaki jest rozkład pozycji – jednostkowo i segmentami (np. top3, top10, top50)
Analiza popularnych słów kluczowychCzy strona jest widoczna wysoko na frazy z wysokim wolumenem wyszukiwania?
Quick winsCzy strona rankuje na popularne frazy na pozycjach 8-15
Wdrożenie GACzy podpięte jest Google Analytics i czy wdrożenie pozwala na zbieranie miarodajnych danych?
Kary ręczneCzy strona nie ma nałożonej kary ręcznej?
Kary algorytmiczneCzy coś wskazuje na kary algorytmiczne (np. utracona w nienaturalny sposób widoczność danej podstrony, określonej grupy fraz)?
Bounce rateCzy współczynnik odrzuceń jest poprawnie mierzony i nie budzi zastrzeżeń na kluczowych stronach docelowych?
Dwell timeCzy użytkownicy mają zachętę do wchodzenia wgłąb strony (zależy od charakteru strony i konkurencji)?
CTRCzy dla najważniejszych fraz CTR jest odpowiedni?
Ruch brandowyCzy ruch brandowy rośnie, jaki jest jego udział, czy świadomość marki rośnie?
Snippet na frazy brandoweCzy wyświetlana jest wizytówka Google My Business / mapka? Czy wyświetlane są oceny? Czy pojawiają się sitelinki?
Dominacja w top10Czy zasoby należące do marki obejmują top10 w Google (www, profile social media, własne publikacje o marce, wywiady etc.)?
Charakter frazJaki jest typ fraz, na które strona rankuje / fraz z potencjałem (informacyjne, brandowe, sprzedażowe)?
Strony bez ruchuJak wiele stron w serwisie w ogóle nie generuje ruchu z Google? Co jest problemem (brak widoczności / złe targetowanie)?
SNIPPETYTitleCzy title są unikalne, odpowiedniej długości, angażujące i targetują słowa kluczowe w sposób niepowodujący kanibalizacji?
Meta descriptionCzy meta opisy są unikalne, dopasowane do treści strony i zachęcające użytkownika?
Rich snippets i structured dataCzy snippety wyświetlają się poprawnie wyróżniając stronę w wynikach (mobile / desktop)?
Meta keywordsCzy znacznik meta keywords nie jest zaspamowany?
ARCHITEKTURA INFORMACJI I NAWIGACJAMenu główneCzy menu główne jest ogólnodostępne (także bez JS) i rozprowadza autorytet strony w sposób spójny ze strategią serwisu?
Menu pomocniczeCzy menu pomocnicze (np. na strona podkategorii lub menu stopki) budują właściwą strukturę strony (silosy, klastry tematyczne)?
Anchor-textCzy anchor-texty linków wewnętrznych wspierają targetowanie słów kluczowych (brak konfliktów / jednoznaczność)?
Linkowanie kontekstoweCzy w treści opisów, artykułów pojawiają się linki kontekstowe do najważniejszych stron?
Orphan pagesCzy wszystkie podstrony są podlinkowane wewnętrznie?
Zarządzanie landing pagesCzy LP sezonowych promocji nie kradnie autorytetu stronie głównej i nie powoduje kanibalizacji z kategoriami?
Dodatkowe taksonomieCzy dodatkowe taksonomie (np. /tag/) poprawiają proces targetowania fraz, czy pogłębiają problem kanibalizacji i thin content?
Strony bez treściCzy w obrębie strony występują strony o znamionach thin content / oparte jedynie na common content?
CONTENT I BUDOWA STRON DOCELOWYCHHxCzy nagłówki Hx są używane hierarchicznie, zgodnie z ich semantyczną naturą, są unikalne i wspierają targetowanie słów kluczowych?
Pola tekstoweCzy każda podstrona ma wydzielone pola tekstowe wspierające targetowanie fraz (np. pola opisów na stronach kategorii)?
Above the foldCzy w sekcji above the fold znajduje się kluczowy content oraz czy ładuje się priorytetowo?
Spójność targetowania frazCzy występuje spójność na linii URL – title – H1 – tekst na stronie – w kontekście jasnego targetowania słów kluczowych?
Pokrycie tematyczne (per URL)Czy treści wyczerpują zadany temat?
Topical authority (domena)Czy targetowane w ramach całej domeny frazy pokrywają zbiór najważniejszych zagadnień w danej dziedzinie / kategorii?
Direct answers/ zapytania konwersacyjneCzy treści strony mają charakter Q&A? Czy odpowiedzi na pytania są zwięzłe i konkretne?
GrafikiCzy grafiki mają potencjał pod image search? Czy są zoptymalizowane (kompresja, format, nazwa pliku, alt, caption) i dopasowane do tekstu?
WideoCzy strona zawiera materiały wideo? Czy są one odpowiednio oznaczone?
DaneCzy dane prezentowane w treści ujęte są w sposób ustrukturyzowany?
BanneryCzy bannery są tworzone za pomocą HTML/CSS czy w formie plików graficznych?
ANALIZA KONKURENCJIPokrycie zbiorów frazCzy konkurenci mają zbliżone zbiory słów kluczowych?
Content gapCzy na podstawie konkurencji można wyznaczyć zbiór fraz z potencjałem, na które nasza strona nie rankuje?
Link intersectAnaliza źródeł linków konkurencji na poziomie całych domen
Profil linków na poziomie poszczególnych frazAnaliza topowych konkurentów w kontekście najmocniejszych słów kluczowych
Analiza content vs. linkiAnaliza trudności konkurencji wg kryterium contentowego i linkowego
Struktura stron konkurencjiJak konkurenci budują silosy/klastry na swoich stronach? Jak wykorzystują linkowanie i prezentują treści?
WydajnośćCzy parametry wydajności strony odstają od kluczowych konkurentów?
OFF-PAGE SEOOtoczenie IPJak wygląda sąsiedztwo strony na serwerze?
Analiza zbiorcza profilu linkówAnaliza w kontekście ilościowym (liczba linków / liczba domen linkujących)
Moc domenCzy domeny, z których pozyskiwane są linki same mają mocny profil linków
Seed pagesCzy domeny, z których pozyskiwane są linki mają szansę być seed pages lub są z nich podlinkowane
Relacja dofollow / nofollowCzy strona posiada naturalne (w swojej niszy) proporcje linków df/nf?
UGCCzy profil linków ma duży udział linków UGC?
SponsoredCzy kupowane w ramach link buildingu artykuły nie są oznaczane rel sponsored?
Anchor-textAnaliza anchorów – szczególnie exact-match

Checklista SEO

Wskazówki te możesz pobrać w formie checklisty SEO w arkuszu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1RMf8Blko5YLLxeb2iPZIbJCv79T1UlxppVf52VQ-Zec/edit?usp=sharing

Dopasowanie do intencji

Myślę, że dopasowanie do intencji jest w tej chwili jednym z najważniejszych czynnikiem zmieniającym dotychczasowe rozumienie optymalizacji i pozycjonowania. W starym podejściu do tworzenia i optymalizacji treści liczyło się przede wszystkim, aby główna fraza (słowo kluczowe, pod które jest pisany dany tekst, pod które optymalizowana jest podstrona) znalazła się w tagu title. Kolejne elementy optymalizacji sprowadzały się do umieszczenia keywordu w innych istotnych miejscach, takich jak lead, śródtytuły Hx, adres URL czy nawet czasem caption i alt obrazów (jeśli celem było też rankowanie w Google Images). To były także czasy rozważań nad maksymalnym dopuszczalnym poziomiem keyword density (czyli liczby powtórzeń głównej frazy w stosunku do całej objętości tekstu). Tak algorytm oceniał dopasowanie do tematu, więc to działało.

Z czasem to wszystko ewoluowało i stare podejście dalej ma znaczenie, lecz nie w większości przypadków nie wystarczy. Od paru lat bardzo istotne jest pokrycie tematyczne oraz otoczenie tekstu (topical authority i linkowanie wewnętrzne wspierające klasteryzację). Semantyka treści musi przekonać Google, że są one użyteczne i wyczerpujące. Dlatego tworzy się je w oparciu o starannie opracowane content plany.

W ten sposób przez długi czas można było naciągać Google i lewarować skuteczność pozycjonowania odpowiednio zaprojektowanymi treściami. Z czasem jednak algorytm zaczął coraz lepiej radzić sobie z oceną, czy dana strona faktycznie odpowiada intencjom użytkowników, którzy wpisują dane zapytanie w wyszukiwarce. Jeśli ktoś szuka kalkulatora BMI, to powinniśmy mu dać rzeczywiście kalkulator, a nie sam tekst napisany pod tę frazę. Jeśli szuka rankingu kart graficznych, to również na stronie docelowej powinno znaleźć się takie zestawienie. Google coraz w większym stopniu wykorzystuje machine learning + zbiera dane behawioralne, dzięki czemu może się wielu rzeczy „domyślać”, wnioskować na podstawie podobnych stron, podobnych zapytań i dokonywać ekstrapolacji. W przypadku popularnych słów kluczowych (przeczytaj jak sprawdzić popularność słów kluczowych) zbieranie danych behawioralnych jest prawie pewne.

Dlatego też warto przeanalizować, co się działo po ostatnim Core Algorithm Update, jakie zmiany wprowadził Google w wynikach (top10-20), co faktycznie rankuje na interesujące nas słowa kluczowe, a dopiero potem zabierać się do tworzenia treści, dopasowanych do intencji użytkownika (domniemanej przez Google – co się może zmienić w czasie).

Pytanie, co będzie dalej? Czy Google podejdzie do sprawy statystycznie („Większość osób szukających danej frazy oczekuje poradnika / produktu / narzędzia” etc.) czy granularnie (predykcja intencji na poziomie indywidualnego użytkownika) – tego nie wiem. Będzie to jednak na pewno miało ogromny wpływ na zarządzanie treścią i architekturą informacji (kwestia kanibalizacji – np. blog vs. e-commerce).

Dalsza lektura na temat optymalizacji i pozycjonowania

Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę na temat pozycjonowania i optymalizacji, czyli szeroko rozumianego SEO, to polecam zacząć od następujących tematów, o których pisałem na niniejszym blogu oraz blogu mojej agencji Takaoto:

Wybrane artykuły o on-page SEO:

Artykuły o off-page:

Artykuły o treściach, współpracy z agencjami i strategii SEO:

Branża SEO – gdzie bywać, co czytać, czego słuchać

SEO to nie tylko dziedzina marketingu internetowego, ale także bardzo ciekawa branża 🙂 Cieszę się, że w wyniku wielu zbiegów okoliczności i przypadkowych sytuacji jestem tu, gdzie jestem. Jest to też branża trudna. Nie tylko za sprawą rozwoju technologii, rosnącej konkurencji i ciągłych zmian algorytmu Google, ale także za sprawą specyficznego klimatu, jaki w niej panuje. Konkurencja, wielu samozwańczych ekspertów, przerośnięte ego… 🙂 Z tym wszystkim spotkasz się na grupach i spotkaniach SEO. Ale ogólnie, to jest milusio 😛

Grupy SEO na Facebooku

Jeśli chcesz poznać lepiej branże – zarówno od strony merytorycznej, jak i towarzyskiej, warto zajrzeć na grupy:

 • SEO/SEM Polska
 • seowcy
 • TakabranżaSEO

Konferencje o SEO

Warto spotkać się na żywo na cyklicznych konferencjach poświęconych pozycjonowaniu i optymalizacji:

 • Festiwal SEO (Katowice)
 • SEMKRK (Kraków) oraz SEMWAW (Warszawa)
 • I love SEO; w ramach konferencji I love marketing (Warszawa)
 • SEO Poland Conference (Kraków) + seria barcampów SPOT
 • SEO & Content Camp (Szczyrk, Zakopane)
 • Kulturalnie o SEO (Warszawa)
 • SEO rejs (Mikołajki)

Podcasty i vlogi o SEO

Zdecydowanie polecam też dwa podcasty o SEO:

 • SEO Fridays Dawida Medwediuka
 • Nienazwany Podcast Damiana Sałkowskiego
 • SEO kawka
Udostępnij post:

  Porozmawiajmy o SEO!

  This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.