Pozycjonowanie Śląsk, Katowice, Gliwice, Chorzów, Zabrze, Ruda Śląska – zobacz, jak to się robi

Link building, Optymalizacja SEO stron www

Jeruna! Majster pozycjonowania do Wos godo. Pozycjonowanie po noszymu – Gibko i na zicher. Dobra, a teraz na serio. Pozycjonowanie lokalne to nie moja bajka. Śląsk tak. Pozycjonowanie też, ale nie lokalne. Ten wpis jest pewnego rodzaju eksperymentem, który ma zweryfikować, w jakim stopniu liczy się ekspercka treści 😉 a w jakim po prostu jej precyzyjna optymalizacja.

Pozycjonowanie Śląsk i SEO lokalne – główne informacje

Większość tekstu poniżej będzie zawierała określone frazy, lecz nie będzie w tym zbyt wielkiej filozofii. Piszę tekst jak najbardziej ogólnikowo – z palca – korzystając przy tym tylko z analizy słów kluczowych.

To jest test SEO – przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się, jak można wypozycjonować się w 40 minut… 😀 Statystyki widoczności będą cyklicznie aktualizowane

Domena szymonslowik.pl ma już jakiś autorytet wynikający z dość dobrego dopasowania tematycznego, ale w stosunku do czołowych blogów SEO, czy firmowych stron www agencji interaktywnych, jest to mały serwis.

Miejsce, w którym mieszkam i pracuję i z którego pozycjonuję strony moich klientów to Gliwice. Kto zna Śląsk ten wie, że niedaleko znajdują się Zabrze, Chorzów, Katowice, Ruda Śląska, Tarnowskie Góry, Rybnik, Tychy i Sosno… Nie. Sosnowiec nie. Sosnowiec to Zagłębie – zapamiętaj to dobrze.

Niektórzy twierdzą, że istotne w pozycjonowaniu lokalnym są social media. W mediach społecznościowych można się skutecznie reklamować lokalnie – w swoim mieście, dzielnicy czy regionie (np. na całym Śląsku lub w promieniu 20 kilometrów od Katowic). Jest to dobra taktyka marketingowa, która może uzupełnić marketing w wyszukiwarce (SEM, czyli np. także kampanie promocji strony internetowej w Google Ads, czyli wcześniej AdWords, a w tym remarketing, którego nie da się zrobić w SEO), lecz nie jest bezpośrednio powiązana.

Dane kontaktowe

W pozycjonowaniu lokalnym ważne są dane kontaktowe, aby Google mógł faktycznie powiązać stronę www z konkretną lokalizacją. Nie mam dla tej witryny założonej wizytówki Google MyBusiness. Nie dodawałem strony też do żadnych śląskich baz firm, katalogów, nie kupowałem tzw. wizytówek NAP (number, adress, phone), które sprzyjają budowaniu pozycji na frazy typu słowo kluczowe + miasto (np. SEO GliwicePozycjonowanie Katowice, Pozycjonowanie stron w internecie Śląsk lub SEO Śląsk itp.).

Dodałem właśnie dane na stronie /kontakt:

Szymon Słowik Takaoto firma doradcza
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 14/9
44-100 Gliwice
NIP: 9691462391
REGON: 243018760
Adres do korespondencji: Jasna 31B, 44-122 Gliwice (budynek GZUG)

Wrzucę też mapkę, a co, tu jest moje biuro:

Strona internetowa to podstawa

Ważne rzeczy, o których należy pamiętać to (uwaga szyję): marketing i żeby dobrze promować stronę internetową. Posiadanie strony internetowej to warunek konieczny. Dobra strona firmowa powinna posiadać wartościowe treści. Powinna być na niej dobra oferta i przedstawione usługi, które firma świadczy swoim klientom. Jeśli masz biuro na Śląsku, to będzie stosunkowo łatwo i szybko. Jeśli gdzieś indziej, może być różnie.

Audyt, optymalizacja i pozycjonowanie – Katowice i nie tylko

W celu skutecznego pozycjonowania i SEO warto przeprowadzić audyt strony. Następnie następuje optymalizacja i właściwe pozycjonowanie (np. na frazę pozycjonowanie Śląsk lub pozycjonowanie stron Śląsk). W optymalizacji ważne są dobrze dobrane słowa kluczowe. W dalszym pozycjonowaniu zdobywanie linków – np. przez marketing szeptany. Nie zaszkodzą też:

  • wizytówki NAP z danymi teleadresowymi i linkiem do strony firmowej
  • wzmianki w lokalnych mediach (wizerunek jest ważny niezależnie od SEO)
  • dobre oceny w wizytówce Google
  • świadomość marki, która sprawia, że często pojawiają się zapytania w zestawieniu marka + lokalizacja (Google wtedy może zrozumieć intencje użytkownika)
  • Snippet w wynikach wyszukiwania, który wskazuje na konkretne miasto – np. Katowice, Gliwice lub region – Śląsk, woj. śląskie

Ile kosztuje pozycjonowanie lokalne?

W zależności od branży i tempa oraz pozycji wyjściowej skuteczne pozycjonowanie strony internetowej w Google lokalnie może być tanio lub drogo. Wiem, piękne zdanie, ale pamiętaj, że szyję. Nie może być za ładnie. Ważne, aby pojawiło się na tym etapie słowo wycena. Każdy freelancer i każda agencja przez to przechodzą. Nasze doświadczenia na etapie wyceny pozycjonowania strony internetowej firmy mogą być różne.

Jeśli masz dużo konkurentów, którzy się dobrze pozycjonują, a ty dopiero zakładasz stronę www swojej firmy, to będzie potrzebny większy budżet. Jeśli twoja firma jest znana, a konkurencja nie ma stron www, to będzie bardzo tanio. Dzięki dobremu doradcy dobierzesz odpowiedni budżet i wydasz tyle, ile trzeba – nie za dużo, nie za mało. Efekty marketingu lokalnego w wyszukiwarce mogą przyjść szybciej lub później – to też zależy od budżetu, konkurencji i umiejętności agencji SEO Śląsk.

Doświadczenie i korzyści

Doświadczony wykonawca będzie wiedział jakich działań unikać, a jakie przyniosą efekty. W końcu chodzi o realne korzyści biznesowe dla firmy – sprzedaż. Można od wykonawcy oczekiwać, aby znał się na konkretnej kategorii usług jak na przykład: hotelarstwo (hotele pensjonaty), restauracje, stomatologia, usługi prawne, czy biura rachunkowości. Czy my oferujemy takie działania? No niekoniecznie.

Jeszcze muszę wspomnieć, że Google Analytics pomaga mierzyć skuteczność prowadzonych kampanii marketingowych. Jeśli twoim celem jest pozycjonowanie stron, Śląsk twoją lokalizacją to na hasło pozycjonowanie Śląsk musisz mierzyć ruch. Analytics pozwala mierzyć ruch organiczny z Google też dla danej lokalizacji np. dla strony pozycjonowanie Katowice mogę sprawdzić, ile osób wchodzi z Katowic. Wiadomo.

Pamiętaj, że mówimy o pozycjonowaniu stron w Google, a nie ich reklamie – czyli kiedyś Google AdWords, a teraz Google Ads. Reklama strony www twojej firmy w wynikach wyszukiwarki to osobny wątek.

Na koniec…

Profil linków domeny jest taki sobie. Zobaczcie sami (a wrzucę chociaż jakieś grafiki, aby można było je zoptymalizować – dodać plik graficzny ze słowami kluczowymi i parametr alt):

Profil linków strony / bloga:

pozycjonowanie stron Slask

Linkowanie i dalsza optymalizacja (w Gliwicach, a co)

Nie zamierzam póki co linkować tej strony jakoś dodatkowo z zewnątrz, może jakieś 2-3 linki z forów, share w social media. Dodałem ją do dwóch kategorii na blogu, więc jakiś link juice dostanie. Plus jak każdy nowy wpis pojawi się link ze strony głównej. Dodałem też jeden link z wpisu na blogu firmowym Takaoto. Potem zobaczymy. Jak ten bełkot wskoczy do topów w Google hasła związane z pozycjonowaniem lokalnym (jak na przykład pozycjonowanie Śląsk), to wkurzyłbym się na miejscu konkurentów. Zwłaszcza jeśli opowiadają, że kluczem są wartościowe treści. Wątpię, aby to osiągnęło wysokie pozycje od razu, może być potrzebnych parę tur optymalizacji i nasycania frazami, zobaczymy.

Póki co sprawdziłem główne parametry w surferze SEO, sprawdziłem frazy w Ahrefs i Senuto.

[box type=”download”] Wypróbuj narzędzie SurferSEO w swoich działaniach SEO, contentowych i analizie konkurencji.[/box]

Tekst ma ok. 800-900 słów. SurferSEO pokazuje, że tyle mają strony na najwyższych pozycjach na frazę „pozycjonowanie śląsk

Liczba słów w treści (wartościowej)

Tresc tekstowa a pozycje

Musi być sporo obrazków, więc dodaje poniżej już bez zbędnego tekstu, bo będzie niepotrzebnie dużo.

Liczba grafik (dla frazy pozycjonowanie śląsk)

optymalizacja grafiki seo

Słowa ogółem w Hx (nie tylko związane z pozycjonowanie śląsk)

slowa w hx

Liczba Hx dla frazy pozycjonowanie śląsk

naglowki hx SEO

Liczba wystąpień frazy exact w p:

nasycenie frazami w p

Nasycenie frazami w Hx

Oczywiście frazami związanymi z hasłem pozycjonowanie Śląsk:

pozycjonowanie slask hx (1)

Jeśli masz pytania dotyczące tego testu, to fajnie. Jeszcze kilka obrazków z wiki (CC):

Gliwice Ratusz
CC BY-SA 3.0 PetrusSilesius źródło: Wikipedia.org
Teatr Śląski Katowice
CC BY-SA 3.0 PetrusSilesius źródło: Wikipedia.org

Wyniki na słowa kluczowe

Na hasło „Pozycjonowanie stron Śląsk” i „Pozycjonowanie Śląsk” strona się zindeksowała w ok. 40 minut i znalazła się w top10 (sprawdzane w trybie incognito – potwierdzone także z poziomu wyników ogólnopolskich za pomocą Ahrefs):

pozycjonowanie 40 min

pozycjonowanie lokalne slask

Sprawdziłem jeszcze dla wyników ogólnopolskich w Ahrefs, żeby nie było:

Wyniki dla frazy „Pozycjonowanie Śląsk”:

4 pozycja wg ahrefs

Wyniki dla frazy „pozycjonowanie stron Śląsk”

pozycjonowanie stron slask 1 (1)

Na koniec jeszcze screen z SeoStation:

pozycjonowanie slask katowice

Aktualizacja 26.09.2018.

Od dłuższego czasu strona skacze (Google dance) na pozycjach. Nie udało się utrzymać pozycji w top10 na większość fraz.

Tak wygląda sytuacja przy odpytaniu ogólnopolskim w Seostation dla frazy „pozycjonowanie stron śląsk”:

rotacja pozycji

A tak przy dla frazy „pozycjonowanie śląsk”:

rotacja fraz 1 (1)

Aktualizacja 7.10.2018 🙂

Odpytanie „ogólnopolskie”:

pozycjonowanie slask top10

Odpytanie lokalnie:

pozycjonowanie slask top10 lokalnie

Aktualizacja 24.12.2018 – jak widać, dalej wszystko w topach.

seo slask 24 12

Postanowiłem jednak poświęcić trochę ten wpis (w końcu test pokazał, co miał pokazać), aby wzmocnić pozycje pod hasła „pozycjonowanie”, „pozycjonowanie stron” etc., pod które optymalizowałem wpis https://www.szymonslowik.pl/pozycjonowanie-stron-internetowych/.

Obecnie te dwa wpisy kanibalizują się, co przedstawia wykres pozycji z SeoStation (żółta kropka oznacza podmianę URL):

pozycjonowanie zmiana stron

Zatem nie zdziwi mnie, jeśli ten wpis(ten, który czytasz) straci pozycje w najbliższym czasie (ale równie dobrze może utrzymać pozycje). Nie będę się na nim dłużej koncentrował. Może nawet za jakiś czas pokombinuję z linkiem kanonicznym lub przekierowaniem na stronę, na której bardziej mi zależy.

Update 2.01.2019 – uwaga, czas na radykalne kroki 🙂 Żeby wesprzeć stronę https://www.szymonslowik.pl/pozycjonowanie-stron/ dodaję link kanoniczny z /pozycjonowanie-slask/ własnie na /pozycjonowanie-stron/. Żeby mieć pewność (ekhm, tzn. takiej nie ma nigdy tak naprawdę), że Google uzna zapis rel canonical, skopiuję znaczącą część artykułu i również przeniosę do tamtego wpisu. Stan na dzisiaj – dalej wszystkie frazy lokalne (pozycjonowanie Śląsk / Katowice itp.) w topach 😀

link kanoniczny

Udostępnij post:

    Porozmawiajmy o SEO!

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.