Szukasz najlepszych blogów parentingowych do współpracy? Ten artykuł na pewno będzie pomocny w selekcji tych najbardziej wartościowych.

Podczas różnych projektów realizowanych dla sklepów internetowych (lub innych marek) zdarza mi się dość często realizować analizy stron internetowych mające na celu ustalenie – gdzie warto pojawić się z artykułem gościnnym / sponsorowanym?

Poniższe zestawienie dotyczy najlepszych blogów parentingowych. Jeśli zastanawiasz się, z kim współpracować, gdzie się pojawić ze swoją treścią, produktem i linkiem – będziesz mieć trochę z górki.

Uwaga, co jakiś czas będę aktualizował listę. Jeśli znacie ciekawe blogi parentingowe – koniecznie wrzućcie je w komentarzu. Uwzględnię je podczas kolejnej aktualizacji.

Współpraca z blogerami pod kątem pozycjonowania

Żeby było jasne – nie oceniam stylu pisania autorek (lub autorów, lecz w praktyce są to blogi tworzone głównie przez panie). Nie oceniam, czy szata graficzna mi się podoba, czy nie. Nie analizuję kosztów współpracy (w praktyce często są one do negocjacji – wszystko zależy od charakteru publikacji, konkretnego przypadku). Biorę pod uwagę kluczowe czynniki, które mogą mieć przełożenie na pozycjonowanie stron.

W codziennej pracy zajmuje się publikacjami zorientowanymi na pozyskanie linków pozycjonujących. Jeśli jesteś tu właśnie dlatego, że świadomie szukasz najlepszych blogów, z których warto pozyskać linki pozycjonujące (czyli bez parametrów nofollow – komentarze pod wpisami się nie liczą 😉 ), to zapewne wiesz, o co chodzi. Jeśli nie do końca wiesz, z czym to się je, to tłumaczę w dwóch słowach.

Po co mi linki z blogów?

Pozycjonowanie strony opiera się na szeregu działań mających na celu przekonanie algorytmu Google, że nasza strona jest najlepszą odpowiedzią na określone zapytania użytkowników wyszukiwarki – słowa kluczowe (np. wózek do bieganiaczapeczka zimowa dla dziecka, czy też na przykład po prostu sklep dziecięcy).

Oprócz kwestii technicznych i samej treści na naszej stronie, kluczową rolę pełnią linki prowadzące do naszych zasobów z innych domen (np. z artykułu na blogu parentingowym do strony produktu lub kategorii w sklepie internetowym). Przy czym istotne jest, aby nie były to linki z parametrem rel=”nofollow”, które Google z założenia ignoruje w procesie ustalania wartości strony.

Kryteria doboru blogów

Oczywiste jest, że chcesz publikować na blogach, które poruszają tematykę taką jak wychowanie dzieci, ich zdrowie, edukacja, macierzyństwo, tacierzyństwo, sprawy rodzinne etc. Jednak pod kątem SEO kryteriów można przyjąć naprawdę wiele więcej, jeśli chce się szczegółowo zaplanować kampanię.

Na pewno warto brać pod uwagę szereg czynników marketingowych, które nie są związane z SEO – np. spójność stylistyki danej blogerki ze strategią marki; czy też ocenę przełożenia danej blogerki (influencerki) na potencjalną sprzedaż danego produktu. To jednak zostawiam marketerom, analitykom, managerom e-commerce do samodzielnej oceny. Pytanie, na które chcemy tutaj odpowiedzieć brzmi: Z jakich blogów parentingowych warto pozyskać linki, aby wspierać pozycjonowanie swojej strony?

Biorę pod uwagę trzy kryteria w poniższych zestawieniach:

  • liczba domen linkujących do bloga (biorę pod uwagę tylko linki dofollow)
  • wskaźnik Domain Rank (nie jest on jednoznacznym wyznacznikiem jakości profilu linków prowadzących do bloga, lecz na potrzeby tego zestawienia się nim posłużymy; warto po prostu pamiętać, że nie tylko liczba linków się liczy, czy nawet domen linkujących, ale przede wszystkim to, jakie to są domeny; ciężko to przedstawić ilościowo w takim rankingu)
  • widoczność w wynikach organicznych mierzoną liczbą słów kluczowych w TOP100
  • estymowany ruch organiczny (wynikający ze skali widoczności oraz popularności fraz, na które pojawia się blog)*

* ten ostatni czynnik należy traktować poglądowo. Narzędzie wykorzystane w badaniu (Ahrefs) nie mierzy faktycznego ruchu, a jedynie szacuje go. Daną w tabeli należy potraktować jako wskaźnik służący do porównywania blogów między sobą (a nie np. miarę liczby użytkowników na stronie).

W zależności od sytuacji, może zależeć nam bardziej na tym, czy innym wskaźniku. Dobrze podlinkowany blog będzie w stanie przekazać więcej link juice (zob. page rank). Natomiast blogi o lepszej widoczności w danej tematyce mają wysoki poziom topical authority.

Są poniekąd bezpieczniejsze pod kątem współpracy – są bogate w treści i pozytywnie oceniane przez Google, skoro same dobrze rankują.

Ponadto w wyniku współpracy z takim dobrze widocznym blogiem pojawia się szansa na znalezienie się wysoko w wynikach wyszukiwania nie tylko z własnym wynikiem (np. stroną produktu lub kategorii z własnego sklepu), ale także z takim wpisem, który nas chwali (i pośrednio wskazuje właśnie naszą stronę).

Research polegał na sprawdzeniu jakie blogi rankują wysoko na hasło „blogi parentingowe”. Ponadto zapoznałem się z zestawieniami najlepszych blogów parentingowych prezentowanych w różnego rodzaju serwisach branżowych.

Każda z poniższych list bazuje na wstępnie wytypowanych 34 blogach. Dla każdego z kryteriów wybrałem 20 domen posortowanych malejąco od największej wartości czynnika. Dobra, koniec owijania w bawełnę. Poniżej listy najlepszych (moim zdaniem / pod kątem SEO) blogów parentingowych (o macierzyństwie, tacierzyństwie, rodzinie, wychowaniu etc.):

Top 20 blogów wg liczby domen linkujących dofollow

DomenaLiczba domen linkujących df
hafija.pl464
makoweczki.pl338
matkatylkojedna.pl322
mataja.pl287
buuba.pl256
oczekujac.pl247
mojedziecikreatywnie.pl228
superstyler.pl228
szafeczka.com214
bakusiowo.pl193
szczesliva.pl192
matkawariatka.pl174
ladygugu.pl160
wronek.pl158
mamaginekolog.pl156
olomanolo.pl151
flowmummy.pl140
mumandthecity.pl134
agnieszkakudela.pl108

Top 20 blogów wg Domain Rank

DomenaDomain Rating
mojedziecikreatywnie.pl45
hafija.pl44
flowmummy.pl43
oczekujac.pl41
makoweczki.pl40
mataja.pl40
superstyler.pl39
szczesliva.pl39
agnieszkakudela.pl39
matkatylkojedna.pl38
matkawariatka.pl38
mumandthecity.pl37
bakusiowo.pl36
mamaginekolog.pl34
buuba.pl33
ladyofthehouse.pl33
calareszta.pl30
moi-mili.pl30
ladygugu.pl29

Top 20 blogów wg widoczności (liczby fraz w top100)

DomenaTotal Keywords
mamaginekolog.pl42813
hafija.pl36795
szczesliva.pl34950
mojedziecikreatywnie.pl34176
oczekujac.pl30302
matkawariatka.pl28141
superstyler.pl25972
mataja.pl24162
matkatylkojedna.pl19757
mumandthecity.pl19069
szafeczka.com19009
makoweczki.pl18890
moi-mili.pl14203
bakusiowo.pl14117
calareszta.pl13636
agnieszkakudela.pl13460
omatkowariatko.pl12801
piwnooka.pl10967
ladyofthehouse.pl10161
wronek.pl9762

Top 20 blogów wg estymowanego ruchu organicznego

DomenaTotal Traffic
mamaginekolog.pl78923
mojedziecikreatywnie.pl78730
szczesliva.pl65741
matkawariatka.pl53758
hafija.pl42444
oczekujac.pl31585
szafeczka.com26065
superstyler.pl22278
mumandthecity.pl21393
matkatylkojedna.pl19472
agnieszkakudela.pl19300
moi-mili.pl16761
bakusiowo.pl16308
ladyofthehouse.pl16093
calareszta.pl15809
mataja.pl14882
lecibocian.pl12189
makoweczki.pl11487
piwnooka.pl8228
omatkowariatko.pl7818

Co jeszcze brać pod uwagę pozyskując linki z blogów?

  • bezpieczeństwo (czy blog nie wygląda na zawirusowany)
  • liczbę linków wychodzących (blogi, które mają mnóstwo linków wychodzących, a mało linków prowadzących do nich samych mogą zostać posądzone o bycie źródłem spamu)
  • liczbę linków site-wide (im więcej linków w stopce i sidebarze do innych domen, tym mniej mocy przekazywać może link pozyskany w wyniku współpracy)

Wszystkie wytypowane wstępnie blogi (w porządku alfabetycznym) to:

agnieszkakudela.pl
bakusiowo.pl
buuba.pl
calareszta.pl
flowmummy.pl
hafija.pl
krystynoniedenerwujmatki.pl
ladygugu.pl
ladyofthehouse.pl
lecibocian.pl
makoweczki.pl
mama-sama.pl
mamacarla.pl
mamaginekolog.pl
mamoholiczka.pl
mataja.pl
matczynefanaberie.pl
matkatylkojedna.pl
matkawariatka.pl
moi-mili.pl
mojedziecikreatywnie.pl
motheratorka.pl
mumandthecity.pl
nieperfekcyjnamama.pl
oczekujac.pl
olivkablog.pl
olomanolo.pl
omatkowariatko.pl
piwnooka.pl
superstyler.pl
szafeczka.com
szczesliva.pl
tygrysiaki.pl
wronek.pl

Nie wszystkie znalazły się w powyższych top20, ale to i tak są już te, które przeszły wstępną selekcję wg określonych kryteriów jakościowych. W związku z tym jeśli szukasz miejsc pod większą liczbę publikacji, warto przyjrzeć się każdemu z powyższej listy.

Oczywiście nie daję żadnych gwarancji na wskazane strony. Linki do nich mogą z czasem zniknąć. Content może się zdezaktualizować, pozycje przeminąć. Każdy z nich może zostać przejęty (brak przedłużenia domeny) lub po zhakowany. Ponadto zaznaczam, że wskazane listy nie uwzględniają wszystkich serwisów o parentingu. Starałem się wykluczyć mocne serwisy należące do dużych grup mediowych (np. parenting.pl należący do grupy Wirtualna Polska).

 

Podobają Wam się takie zestawienia? Jakie kategorie blogów lub serwisów internetowych Was interesują? Pewnie w przyszłości przygotuję zestawienia dla innych branż.

Przeczytaj także:

Influencer marketing – co to jest? (+moja prezka z Influencer Live Poznań)