Agencja SEO – butikowa, czyli jaka?

Biznes online

Jakiś czas temu zdecydowałem się, aby do określania charakteru mojej agencji stosować pojęcie „butikowa agencja SEO”. Agencja butikowa to stosunkowo mała, elastyczna firma świadcząca wąski zakres usług, najczęściej eksperckich i innowacyjnych, dla stosunkowo wąskiego grona klientów. Teraz więcej podmiotów używa tego terminu, więc warto mu się przyjrzeć – co to tak naprawdę oznacza?

Pojęcie butikowa agencja marketingowa jest stosowane od dawna na zachodzie, ale w Polsce też coraz częściej słyszy się o zespołach butikowych. Nie zawsze jednak pojęcie to jest dobrze rozumiane, bo nie każda mała agencja to agencja butikowa. Ba! Większość małych agencji nie kwalifikuje się, aby nazywać je butikowymi.

Agencja butikowa to zwykle niewielki zespół charakteryzujący się: elastycznością, dojrzałością procesową, wyspecjalizowany i świadczący wysokiej jakości, innowacyjne usługi.

Butikową nie można raczej nazwać małej agencji interaktywnej oferująca pozycjonowanie, strony www i reklamę w social media lokalnym pizzeriom, wulkanizatorom i serwisom GSM.

Jeśli ten podział nie jest jeszcze wystarczająco jasny, wejdźmy w szczegóły.

Co to znaczy „agencja butikowa”?

Usłyszałem ostatnio „oo, twoja agencja już wcale nie jest taka butikowa” w reakcji na zdjęcie kilkunastoosobowego zespołu. Kilkukrotnie już słyszałem takie uwagi, co świadczy o tym, że większość utożsamia ten termin z bardzo małą organizacją. A to nie w tym rzecz. Przynajmniej nie tylko w tym.

Agencja butikowa to określenie używane do opisania stosunkowo mniejszej w relacji do standardów rynkowych, wyspecjalizowanej firmy oferującej wysokiej jakości usługi w wąskiej dziedzinie. Najczęściej dotyczy to branż takich jak marketing, reklama, PR, czy rzadziej – usługi konsultingowe. Spotkałem się z tym określeniem także na rynku nieruchomości.

10 najważniejszych założeń charakteryzujących agencję butikową to:

  1. Wąska specjalizacja
  2. Personalizacja usług
  3. Elastyczność
  4. Innowacyjność
  5. Bezpośredni kontakt i bliskie relacje z klientem
  6. Ograniczona skala działania
  7. Nacisk na jakość, a nie ilość
  8. Unikatowe rozwiązania
  9. Wysoka jakość obsługi klienta
  10. Zaangażowanie i proaktywność

Przyjrzyjmy się tym aspektom bardziej szczegółowo i odnieśmy stricte do branży SEO.

Najważniejsze cechy butikowej agencji SEO

1. Specjalizacja

Agencje butikowe zazwyczaj koncentrują się na konkretnej niszy lub specjalizacji, oferując głęboką wiedzę i doświadczenie w wybranej dziedzinie. Agencją butikową może być agencja SEO, ewentualnie SEO/SEM. Natomiast agencja 360 oferująca także e-mail marketing, reklamę w mediach społecznościowych, grafikę etc. już niekoniecznie. Moja agencja – takaoto.pro – zajmuje się stricte SEO i content marketingiem. Czasem robimy też pomniejsze projekty związane z Google Analytics i UX. Być może w ofercie pojawią się także inne usługi SEM, jak kampanie Google Ads czy ASO (App Store Optimization). Jednak jeśli wyszlibyśmy poza SEM i środowisko Google, to myślę, że już ciężko by było mówić o agencji butikowej.

2. Personalizacja usług

Dzięki mniejszej skali działania, butikowe agencje mogą oferować bardziej spersonalizowane podejście do każdego klienta, dostosowując swoje usługi do indywidualnych potrzeb. SEO niejedno ma imię i można u nas kupić zarówno audyt SEO, kompleksowe pozycjonowanie dla e-commerce czy firmy z sektora B2B, content plany, konsultacje technical SEO etc. Decydując się na stałą współpracę abonamentową ustalamy z klientem zakres działań. Czasem robimy wszystko od A do Z, a czasem to klient kupuje sobie linki lub tworzy treści na stronę.

3. Elastyczność

Mniejsze agencje często są bardziej elastyczne. Zapisy w umowie to rzecz święta, jednak zdarzają się czasem sytuacje wyjątkowe wymagające szybkiej reakcji. Może się np. zdarzyć, że z przyczyn niezależnych od klienta, działanie na określoną skalę w danym miesiącu nie ma sensu, natomiast skumulowanie budżetu mediowego i wydanie go miesiąc później – już tak. W butikowej agencji SEO, jak nasza, nie będzie z tym problemu. W dużej organizacji wszystko musi być zgodne z procesem i umową i elastyczność nie jest mile widziana.

4. Innowacyjność

Mniejsza agencja często jest też zwykle bardziej otwarta na innowacyjne rozwiązania, co pozwala jej szybko dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych i potrzeb klientów. Na przykład może brać podwykonawców (specjalizujących się w danej niszy lub technologii), zastosować nowe narzędzie, technikę, oprogramowanie, innowację procesową w konkretnych projekcie.

Przykładowo, gdy okazało się, że klient ma problem z zarządzaniem na dużą skalę opisami produktów, stworzyliśmy własne narzędzie pozwalające w pół-zautomatyzowany sposób rozwiązać ten problem. Nie dość, że poprawiliśmy treści, to jeszcze usunęliśmy problematyczne linki z opisów i zastąpiliśmy je optymalnym linkowaniem wewnętrznym.

Tworzymy też rozwiązania do automatyzacji i przyspieszenia własnych procesów wewnętrznych takich jak stawianie zapleczy, estymacja kosztów pozycjonowania, tworzenie map tematycznych, planowania treści, czy analiza pokrycia tematycznego w obecnych artykułach.

5. Bezpośredni kontakt i bliskie relacje z klientem

W butikowych agencjach klienci często mają bezpośredni kontakt z właścicielami lub kluczowymi osobami w firmie, co zapewnia lepszą komunikację i zrozumienie potrzeb klienta. Dzięki mniejszej liczbie klientów, butikowe agencje mogą budować bliższe i bardziej zaangażowane relacje z każdym z nich. Pozwala to, także w sytuacjach kryzysowych, które zdarzają się w każdej organizacji, sprawniej rozwiązywać problemy niż w przypadku dużych firm.

6. Ograniczona skala działania

Butikowe agencje zazwyczaj mają mniejszą skalę działania niż duże korporacje, co może oznaczać mniejszą liczbę klientów, ale często wyższą jakość obsługi. Łatwiej jest poświęcić uwagę kilkunastu, kilkudziesięciu projektom, niż kilkuset. Nie mówię tu nawet o samym specjaliście SEO, ale także o managemencie. Ponadto działając dla określonego profilu klientów, łatwiej jest się specjalizować. My specjalizujemy się w e-commerce plus firmach B2B. Bardzo rzadko prowadzimy projekty dla małych firm usługowych i biznesów lokalnych.

7. Nacisk na jakość, a nie ilość

W butikowych agencjach nacisk kładzie się na jakość pracy i usług, a nie na ilość obsługiwanych klientów czy projektów. Rzadko kiedy w takich organizacjach jak nasza celem jest skalowanie. Pracuje się nad procesami w celu poprawy jakości usługi, a nie w celu ciągłego powiększania portfolio i zespołu.

8. Unikatowe rozwiązania

Zamiast standardowych, uniwersalnych rozwiązań, butikowe agencje często oferują unikatowe, dostosowane do specyficznych potrzeb rozwiązania. U większości klientów możemy stosować link building oparty o artykuły sponsorowane, ale np. w specyficznych branżach, w których link building jest trudniejszy, możemy wykorzystać PBN, a w projektach międzynarodowych także outreach w oparciu o sprawdzonych partnerów biznesowych. Jeszcze w innym przypadku możemy doradzić, jak klient sam może zdobywać linki dzięki zaproponowanemu przez nas podejściu. Każdy projekt jest inny!

9. Wysoka jakość obsługi klienta

Obsługa klienta w SEO jest jednym z największych problemów i nawet najlepsze agencje się z tym borykają. Od początku rozwijania firmy, wiedziałem, że jednoczesne delegowanie zadań i utrzymanie jakości, także w komunikacji z klientami, to nie lada wyzwanie. Kompetencje, czas odpowiedzi, dowożenie na czas – to wszystko wymaga ciągłej uwagi.

Dlatego postawiłem na wydzielenie osobnego zespołu do komunikacji z klientem, w którym pracują osoby z doświadczeniem w SEO i content marketingu. Nie ma tam tzw. forward managerów, a raczej staram się angażować osoby, które dobrze orientują się w tym, co robimy. Osoba, która wycenia projekt, dopina umowę, jednocześnie jest project managerem pozostającym w stałym kontakcie z klientem w trakcie współpracy. Jednocześnie gdy jest potrzebne zaangażowanie specjalisty prowadzącego projekt do komunikacji – np. podczas omówienia raportu z audytu – to nie ma problemu. Dzięki temu klient jest sprawnie obsługiwany, a każda osoba (konsultant, specjalista SEO) alokuje swoje kompetencje tam, gdzie ma to najlepsze przełożenie na efektywność.

10. Zaangażowanie i proaktywność

Pracownicy butikowych agencji często są bardzo zaangażowani w swoją pracę i pasjonują się obszarem, w którym działają, co przekłada się na jakość świadczonych usług. Widać to chociażby w bardzo małej rotacji załogi. Z drugiej strony pracownicy mogą liczyć na szkolenia wewnętrzne, co przekłada się na oddolną innowacyjność, osiąganie synergii.

Jakie mogą być wady agencji butikowej?

Wiadomo, że będę bronił tego modelu, skoro się na niego zdecydowałem i z powodzeniem go rozwijam, ale nie chodzi mi o to, aby tylko słodzić. Obiektywność jest dla mnie ważna, więc wskażę także potencjalne minusy. Przeczytaj jednak całość, a nie polegaj tylko na nagłówkach, bo diabeł tkwi w szczegółach.

Cena

W ocenie wielu osób, z którymi rozmawiam o rynku SEO, ceny agencji butikowych są wysokie. Ale czy tak jest naprawdę? Przykładowo nasza agencja (a także kilku konkurencyjnych, ale zaprzyjaźnionych firm, z którymi wymieniam się doświadczeniami), precyzyjnie analizuje każdy projekt i transparentnie przedstawia koszty jego realizacji. Nie słodzimy, że za pół ceny rynkowej wywindujemy wyniki przestarzałego sklepu pozbawionego treści i autorytetu linkowego.

Duże agencje sprzedające usługi masowo często działają w oparciu o pakiety i stałe cenniki. Zawsze można zaproponować tańszą usługę, ale co z tego, skoro nie zostanie zrealizowany cel biznesowy klienta?

Z kolei inne małe agencje i niektórzy freelancerzy, którzy nie mają jeszcze stabilnego portfolio, płynności i doświadczenia biznesowego, mogą spotkać się z pokusą pozyskiwania klientów na warunkach, które nie dają firmie rentowności. Kończy się to kombinowaniem, jak oskubać klienta, jak mniej czasu mu poświęcić i jak napchać do raportu jak najtańszych linków.

Gdy porównać ceny rbh, fee itd., to nieraz wychodzi, że jesteśmy tańsi od wielu konkurentów. Po prostu bardziej realnie przedstawiamy wyceny projektów jako całości.

Brak wsparcia 360

Duże agencje marketingowe posiadają często działy developerskie, zespoły od kreacji, specjalistów od mediów społecznościowych, od reklamy płatnej i od … wszystkiego. I nie ma w tym nic złego, ale z doświadczenia wiem, że dojrzałe marki często szukają wyspecjalizowanych podmiotów do współpracy. Ponadto, butikowa agencja SEO może współpracować z innymi podmiotami i wspólnie z zewnętrznymi specjalistami dowozić zintegrowane projekty dla klienta. Mamy też doświadczenie w kontraktowaniu podwykonawców – np. software house’ów, specjalistów od WordPressa itp. do realizowania projektów developerskich.

Terminy

Mały, ekspercki zespół, nie zawsze jest dostępny na już. Tak samo jak szuka się wysokiej klasy eksperta do zadań specjalnych – jeśli jest dostępny od ręki, to coś jest nie tak. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów staramy się tak planować projekty, aby sprawnie inicjować współpracę, zaczynać od rzeczy niewymagających bardzo dużego zaangażowania czasowego, i jednocześnie planować dostępność zespołu projektowego i dedykowanego opiekuna. Na początku i tak trzeba zająć się formalnościami, przeprowadzić audyt, przeanalizować konkurencję, a następnie przejść do realizacji konkretnej, długoterminowej roadpamy zorientowanej na wzrosty i budowanie rentownej kampanii.

Jaką agencję SEO wybrać?

Podsumowując, nie sposób stworzyć modelu biznesowego, który będzie odpowiadał na potrzeby (i możliwości) wszystkich klientów na rynku. Dlatego też w zależności od aktualnej sytuacji biznesu należy szukać adekwatnego wykonawcy. W niektórych przypadkach wskazane będzie nawet myślenie o budowaniu kompetencji in-house. Każdy projekt jest inny. Jeśli zastanawiasz się, który wariant będzie najlepszy dla twojej firmy, przeczytaj darmowy ebook na stronie takaoto: jak przygotować się do kampanii SEO. Poruszamy tam między innymi te zagadnienia: https://takaoto.pro/ebook-jak-rozpoczac-kampanie-seo/

Możesz też oczywiście odezwać się do mnie. Z przyjemnością przedstawię plusy i minusy poszczególnych rozwiązań w twoim przypadku.

Udostępnij post:

    Porozmawiajmy o SEO!

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.