Recenzja motywu Monstroid2

Biznes online

Motyw Monstroid2

Recenzja uniwersalnego szablonu – Monstroid 2  od TemplateMonster! Poznaj wady i zalety motywu dla WordPressa. Dzięki systemowi CMS każdy, nawet osoba bez technicznej wiedzy, może stworzyć stronę www, bloga albo silną aplikację online!

Uniwersalny theme!

Na wstępie warto podkreślić, że motyw posiada licencję GPL 3, a to oznacza, że możesz z niego korzystać już na zawsze, nawet na kilku różnych stronach!

licencja-gpl3

Monstroid2 wpisze się w potrzeby każdego początkującego użytkownika WordPressa. Łatwo stworzysz interesujący układ strony internetowej w kilku łatwych krokach. Minimalistyczny motyw, pomimo swej prostoty zawiera wszystkie niezbędne moduły, które mogą być dowolnie modyfikowane według Twoich potrzeb.

Motyw Monstroid 2 stworzony został przez ekipę TemplateMonster. W pakiecie, od razu dostaje się sam theme, ale także wtyczki takie jak: WordPress Reservation Plugin, Timetable and Event Schedule oraz Restaurant Menu Plugin, dzięki którym dodasz do swojej strony plan dnia, terminarz, kalendarz rezerwacji albo menu. Dodatkowo możesz dodać wtyczkę WooComerce, która pomoże Ci utworzyć i prowadzić sklep internetowy na swojej stronie.

Co warto wiedzieć na początek:

  • Wymagania

wymagania techniczne monstroid2

Wymagania powinno spełniać większość przyzwoitych hostingów, także nie będziesz miał problemu z wdrożeniem motywu. Jedyną rzeczą, jaka mogłaby sprawić kłopot, to limit pamięci. Aczkolwiek ten problem można rozwiązać dość łatwo – kontaktując się z hostingodawcą.

Tutaj znajdziesz dokumentację motywu:  http://documentation.jetimpex.com/wordpress/projects/monstroid2/index.html

Składa się ona z kilku części i opisuje krok po kroku cały proces instalacji oraz wdrożenia. Dokument jest póki co tylko w języku angielskim, więc niektórzy użytkownicy mogą to uznać za wadę. Na stronie dostawcy motywu można znaleźć informację o tym, że trwają prace nad polską wersją dokumentacji. 

  • Instalacja

Proces jest stosunkowo prosty i w całości opisany w dokumentacji. Wystarczy, że spory plik z motywem wrzucony zostanie na serwer, co jednak ze względu na wielkość może zająć więcej czasu, niż zazwyczaj (nie polecam instalacji przez WordPressa, gdyż odnoszę wrażanie, że proces trwał dłużej, niż wrzucanie motywu przez serwer).

W ramach motywu dostępny jest motyw potomny (eng. child theme; tj. mechanizm, za pomocą którego można dostosować szablon bez modyfikacji oryginalnych plików). Dzięki niemu zyskujesz stabilność i nie musisz obawiać się tego, że po aktualizacji utracisz swoje dotychczasowe modyfikacje. Motyw potomny wraz z motywem nadrzędnym należy wrzucić na serwer, po czym w samym WordPressie, uruchomić skórkę motywu potomnego.

W pierwszej dostępnej wersji Monstroid2 nie posiadał motywu potomnego, został on dodany dopiero po uwagach Takaoto.

Po instalacji motywu, możesz przejść do kreatora, który umożliwi Ci zaimportowanie motywu demo oraz instalację rekomendowanych wtyczek.

kreator-konfiguracji-monstroid

NASZ TIP:

W sytuacji, kiedy Twój motyw nie posiada motywu potomnego, możesz go utworzyć, używając wtyczki Child Themify, a gdy Twój motyw theme wymaga drobnych modyfikacji w stylach CSS, użyj wtyczki custom.

  • Aktualizacja

Proces jest bardzo prosty! Dodatkowo w nowej aktualizacji dostępne są nowe skórki, które możesz dodać na swoja stronę.
Dodatkowo, istnieje możliwość zrobienia kopii zapasowej (backup).
By zaktualizować motyw, wystarczy, że pobierzesz nową wersję do zestawu, w którym są motyw i temat potomny i będziesz postępował według instrukcji, która znajdziesz w dokumentacji.

aktualizacja-konfigurator

  • Możliwości

Layouty pod branże

W Monstroidzie wbudowano kilka gotowych layoutów, które pozwolą Ci szybko i łatwo dostosować swoją stronę do danego wyglądu, dopasowanego do siebie i swojej branży.  Jedyne, co powinieneś zrobić, to wprowadzić swoje unikalne teksty oraz zdjęcia! Layouty możesz wykorzystać, między innymi w takich dziedzinach, jak:

Prawo

motyw monstroid dla prawnika

Biznes

monstroid-dla-biznesu
Fitness, sport

monstroid-dla-fitnessu

Gastronomia, restauracje

motyw-dla-restauracji

Power Builder, czyli kreator od TemplateMonster

Monstroid2 korzysta z kreatora drag and drop, dzięki któremu możesz łatwo i szybko stworzyć wyjątkowy układ stron, jak np. umieścić w widocznym miejscu wybrany dowolnie moduł.

Na Power Builder składają się 33 moduły oraz kilkanaście układów treści, które można wykorzystać.

przyjazny builder monstroid2

Kreator ten jest przyjazny dla użytkownika i posiada wiele funkcjonalności oraz bogaty w różne elementy layout. Każdy moduł możesz w sposób elastyczny dostosować do swoich potrzeb.

Poniżej przykład dostępnych układów:

uklad monstroid

motyw monstroid
A tutaj kilka z dostępnych modułów:

układ monstroid2

Taki jest zakres ustawień samego modułu:

zakres ustawień monstroid2


Niestety, muszę przyznać, że  poszczególne elementy bulidera są trudno rozpoznawalne. Dopiero po kliknięciu i otwarciu pop-upa, można zorientować się, czego dotyczy dany moduł. Przy bardzo rozbudowanych stronach może być to znaczne utrudnienie, bowiem nawet szybkie użycie skrótu klawiaturowego CTRL+F (dla Mac cmd+F), nie spowoduje wyszukania pożądanego elementu i będziemy zmuszeni do przeklikiwania interfejsu. 

Power Builder nie posiada również funkcji live buildera, czyli edycji elementów na froncie strony.

Podsumowanie

Spostrzeżenia dotyczące Monstroid2

Motyw doskonale sprawdzi się jako landing page, jak i bardziej rozbudowany serwis. Monstroid2 będzie użyteczny w rozwiązaniach komercyjnych.

Zalety

  • szybka pomoc techniczna
  • dużo gotowych skórek
  • gotowe do wdrożenia WoCommerce
  • minimalistyczny wygląd
  • w standardzie dostępny motyw potomny
  • kreator instalacji wybranego motywu
  • prosty panel aktualizacji theme z możliwością utworzenia backupu

Wady

  • brakuje polskiej wersji dokumentacji 
  • interfejs do obsługi motywu również nie jest spolszczony
  • wielkość plików instalacyjnych
  • w wersji 1.0 nie było motywu potomnego, a aktualizacja była skomplikowana
  • trudna optymalizacja prędkości działania strony
  • problem z ustawieniem MailChimpa – brakuje możliwości edycji zapisu do newslettera. W obrębie ustawień skórki, nie można również wstawić dedykowanego szablonu maila w celu potwierdzenia subskrypcji.
Udostępnij post:

    Porozmawiajmy o SEO!

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.