Na czym polega copywriting? Czy na pewno poprawnie używasz tego pojęcia?

Optymalizacja SEO stron www

Pewnie wiele razy spotkaliście się z terminem copywriting, lecz czy potrafilibyście wyjaśnić, co ono dokładnie oznacza? Z tego tekstu dowiecie się, na czym polega copywriting i czemu warto czasem skorzystać z usług fachowego opracowania copy.

Jeśli potrzebujesz planu treści lub gotowych tekstów na swoją stronę www, przejdź do oferty: plany contentowe.

Co to jest copywriting

Ciężko doszukać się polskiego odpowiednika terminu copywriting. Można go definiować różnie. Ja rozumiem to jako proces pisania perswazyjnych tekstów, najczęściej o charakterze sprzedażowym.

Copywriting to nie beletrystyka, publicystyka, czy pisanie tekstów poradnikowych na blog. Nie jest to też tworzenie opisów technicznych (sprowadzających się na przykład do podania parametrów danego urządzenia) chociaż w obiegu funkcjonuje pojęcie copywritingu technicznego.

Copywriting sprowadza się do tworzenia tekstów na potrzeby marketingu i reklamy. Powstały w ten sposób tekst ma kierować się do konsumenta i wywoływać określoną reakcję. Copywriter musi mieć umiejętności sprzedażowe. Musi w tym celu znać produkt, charakterystykę grupy docelowej oraz odnosić się do strategii marki.

Co to jest SEO copywriting?

Warto także wyjaśnić, czym jest SEO copywriting. Nazwa podobna, ale usługa zupełnie inna.

SEO copywriting To pisanie tekstów pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarce internetowej. Najczęściej chodzi oczywiście o Google. Może być rozumiany zarówno jako tworzenie treści na stronę (żeby podnieść autorytet tematyczny, zwiększyć liczbę targetowanych fraz, ruch z długiego ogona etc.), jak i jako pisanie tekstów publikowanych na innych stronach www – zwykle jako miejsce do posadzenia linka pozycjonującego.

Jak samemu nauczyć się skutecznego copywritingu?

Chcesz zostać autorem treści o charakterze reklamowym i sprzedażowym? Istnieje wiele źródeł wiedzy w postaci kursów online, książek itd. Na pewno warto zapoznać się z podstawami teoretycznymi, jak i postawić na ciągłe szlifowanie warsztatu w praktyce.

Istnieje wiele technik kreacji treści tekstowych, jednak doświadczenie jest bardzo istotne i przeczytanie nawet wszystkich publikacji w tej tematyce nie zagwarantuje, że będziesz w stanie tworzyć dobre teksty sprzedażowe. Warto dużo czytać i dużo pisać, aby sprawnie operować językiem i umieć to wykorzystać na potrzeby tworzenia błyskotliwych haseł.

Ceny copywritingu – ile kosztuje copywriting?

Usługę copywritingu zwykle wycenia się albo projektowo – np. za opracowanie danego claimu (hasła reklamowego, motto marki itd.) albo, w przypadku tekstów funkcjonalnych, do bazy wiedzy, na blog firmowy etc., za 1000 zzs (znaków ze spacjami). Jednak w tym drugim przypadku mamy do czynienia de facto z usługą webwritingu. Tworząc tekst blogowy nie musisz już tak bardzo myśleć o elementach perswazyjnych. Bardziej w cenie będzie biegłość w danej tematyce.

Zwykle prosząc o oferty (np. na grupie na Facebooku – Copywriter poszukiwany) możesz określić cel danego tekstu, założenia co do autora (czasem copywriter musi mieć większe doświadczenie w jakiejś dziedzinie – np. copywriter techniczny), liczbę tekstów. Warto też prosić o przesłanie portfolio. Możesz również poprosić, aby kandydat przygotował tekst na dany temat, który pozwoli ocenić jego poziom. Pamiętaj, że dobrym zwyczajem jest płacenie nawet za najmniejsze zlecenia, za które możesz rozliczyć się dopiero na etapie podpisywania umowy. Facebook to też świetne miejsce gdzie wielu copywriterów szuka zleceń, więc dodanie ogłoszenia na popularnej grupie, pomoże wybrać najlepszą osobę. Działa tam również sporo małych agencji (butików kreatywnych), które chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami – nigdy nie zaszkodzi zapytać ich o ofertę.

Zlecenia dla copywriterów w innych językach – jak to zrobić?

Pamiętaj: umiejętność pisania tekstów nie jest równoznaczna ze znajomością języków! Nie każdy Polak potrafi napisać tekst reklamowy, czy artykuł na stronę, choć zna język polski i posługuje się nim biegle. Podobnie sama znajomość języka angielskiego u kandydata, to nie gwarancja, że będzie on dobrym dostarczycielem treści. Wyższy poziom operowania tekstem, wymaga dużych umiejętności, znajomości kontekstów i wystrzegania się błędów, ale również pewnego zaplecza kulturowego i kulturalnego dotyczącego danego kraju. Dlatego jeśli szukasz kogoś do zlecenia w obcym języku, to zdecyduj się na specjalistę z bogatym portfolio. Innym wyjściem jest zamawianie tekstów w języku polskim, a następnie oddawanie ich profesjonalnym tłumaczom. Często jest to tańsze rozwiązanie, niż znalezienie dobrego copywritera mówiącego i piszącego po np. Hiszpańsku.

Co cechuje dobrego copywritera

Dobry copywriter musi przede wszystkim umieć biegle posługiwać się językiem, w którym tworzy teksty. Możecie się śmiać, że to truizm, ale bardzo często nawet osoby z wykształceniem, dajmy na to dziennikarskim, robią okropne błędy językowe. Zdarza się, że tworzą tekst z błędami i potem taki slogan ląduje na billboardach, na witrynie internetowej, czy w mediach społecznościowych. Afera wizerunkowa gotowa.

Po pierwsze oprócz znajomości zasad poprawnego pisania, copywriter musi być po prostu oczytany i mieć tzw. lekkie pióro. Tworzone przez niego teksty muszą być łatwo przyswajalne. W przeciwnym razie odstraszą czytelnika, zamiast go zachęcić do określonego działania.

Ponadto musi znać podstawy psychologii sprzedaży. Musi poznać charakter, potrzeby i zachowania grupy docelowej swojego tekstu. Innego języka używa się przy tworzeniu treści dla pani domu, innego dla dzieci, innego dla menadżerów wysokiego szczebla. Inaczej sprzedaje się produkt codziennego użytku, a inaczej wyjazd wakacyjny dla całej rodziny.

Dobry copywriter musi ponadto umieć korzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Istnieje szereg zasad dotyczących tworzenia przyciągających uwagę tytułów, nagłówków oraz technik kompozycji tekstu.

Mały przykład. Gdy pisze się tekst reklamujący ubezpieczenia, najpierw sugeruje się odbiorcy potencjalne zagrożenia, a następnie wskazuje remedium na całe zło – sprzedawany produkt ubezpieczeniowy (zobaczcie jak wiele reklam bazuje na tym prostym schemacie). Aby odbiorca, czyli potencjalny klient poczuł się rzeczywiście zagrożony, nie można napisać: Wypadki są niebezpieczne. Kup naszą polisę. To znaczy można, ale nie będzie to skuteczne, gdyż nie wzbudzimy w nim odpowiedniego stanu emocjonalnego, który skłoni go do kupna polisy. Prawda jest taka, że bardzo mało decyzji, zwłaszcza jako konsumenci, podejmujemy czysto racjonalnie. Dlatego dotarcie do uczuć, potrzeb i emocji klienta jest tak kluczowe.

Podsumowując, cechy dobrego copy to przede wszystkim:

  • poprawność językowa,
  • lekkie pióro i znajomość technik tworzenia perswazyjnych tekstów,
  • umiejętność zrozumienia klienta i dotarcia do jego podświadomych potrzeb.

Copywriting a content marketing – czym się różnią?

Od kilku lat coraz częściej mówi się o się content marketingu zamiast copytwritingu. Zobacz, jak wiele blogów i serwisów prowadzą obecnie firmy, czy ich autorami są copywriterzy, czy może grono osób mające dostęp do informacji o firmie? Obecnie przyjęło się, że artykuły, wpisy na bloga, newslettery, teksty sponsorowane, opisy produktu i wiele, wiele innych to działka contentowców. Natomiast copywriterzy tworzą treści i scenariusze reklam, zarówno tych internetowych, jak i telewizyjnych, radiowych czy prasowych. Najczęściej są to krótsze, ale bardziej kreatywne treści.

Gdzie stosuje się copywriting i czy warto z niego korzystać?

W niewielkich firmach często wychodzi się z założenia, że napisanie tekstu na stronę internetową to żadne wyzwanie, że treści do mailingu może napisać każdy, a materiały do katalogu na targi przygotuje sekretarka. Oczywiście da się to zrobić w ten sposób, lecz tworząc materiały promocyjne bez pomocy copywritera tracimy czas i pieniądze oraz szansę na skuteczniejsze pozyskiwanie klientów i partnerów dla firmy.

Strony www wypełnione profesjonalnie przygotowanymi treściami tekstowymi są w stanie osiągać skuteczność sprzedaży kilkukrotnie wyższą, niż strony napisane amatorsko. Umiejętność odpowiedniego ukierunkowania przekazu, oddziaływania na ruch na stronie, stosowanie oprócz zabiegów językowych także odpowiednich narzędzi (jak np.buttony, przemyślane linkowanie, zwroty CTA, czy też techniki wpływające na SEO) pozwala osiągać zdecydowanie lepsze wyniki biznesowe. Warto o tym pamiętać już na etapie zlecania stworzenia firmowej strony www.

Warto rozważyć zamówienie treści tworzonych przez profesjonalistów. Zdalna współpraca z zewnętrznym podwykonawcą nie zawsze musi być gwarancją najwyższej jakości, lecz jest to lepsze rozwiązanie niż powierzenie takich działań osobie niedoświadczonej, bez kompetencji. A jeśli uda się trafić na utalentowanego specjalistę, to i przy zdalnej współpracy można skutecznie osiągać zamierzone cele.

Jeśli uważasz, że teksty na twojej stronie nie są odpowiednio dopracowane, skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego. Wraz z zespołem Takaoto oferujemy audyty treści pod kątem użyteczności, konwersji i wyszukiwarek. Tworzymy także całe strategie content marketingu i prowadzenia blogów firmowych. Możemy również pomóc w nawiązaniu współpracy z copywriterami i autorami tekstów content marketingowych.

Udostępnij post:

    Porozmawiajmy o SEO!

    This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.