Growth hacking – czy znasz już wszystkie najskuteczniejsze triki?

Growth hacking – czy znasz już wszystkie najskuteczniejsze triki?

W wywiadzie dla Observera na temat growth hackingu Ryan Holiday zapytał Seana Ellisa (odpowiedzialnego między innymi za sukces Dropboxa):

Podejrzewam, że pytanie, z którym najczęściej się spotykasz „Jaki jest najlepszy growth hack?” całkowicie mija się z tym, czym jest growth hacking, zgadza się? Jak odpowiadasz ludziom, którzy myślą w ten sposób?

Odpowiedź Seana była prosta:

Zgadza się, często słyszę to pytanie, które wskazuje zdecydowanie na brak zrozumienia, na czym polega growth hacking. Moja odpowiedź brzmi zawsze podobnie: „Growth hacking nie polega na wykorzystaniu jakiegoś jednego, cudownego tricku. Chodzi bardziej o proces odkrywania efektywnych sposobów na budowanie wzrostu w przypadku danego, unikalnego biznesu. Wymaga skupienia, sprawnych eksperymentów wokół najlepszych ścieżek rozwoju w danym momencie”.

Tu możesz przeczytać całość

Jak szukać najskuteczniejszych metod growth hackingu?

Oczywiście różnego rodzaju eksperci i praktycy mogą przywoływać studia przypadków, pokazywać, co się w danej chwili, w danym biznesie sprawdziło (sam publikowałem takie wpisy), jednak rzadko kiedy są to scenariusze, które można skopiować. Growth hacking wymaga zdecydowanie indywidualnego podejścia, nielimitowanego czasu, narzędzi do eksperymentów i zaangażowania ze strony biznesu (możliwość sprawnej modyfikacji strony, tworzenia treści, zarządzania procesami sprzedażowymi i komunikacyjnymi w czasie rzeczywistym). Nie jest to zatem coś, co w łatwy sposób można outsource’ować.

W Takaoto nawet przygotowaliśmy stronę pod kątem zapytań o growth hacking, bo w przypadku jednego z potencjalnie ciekawych zleceń dostaliśmy odpowiedź ze strony klienta, że jednak wybiera inną firmę, która oferuje bardziej growth hacking, aniżeli marketing internetowy.

Bardzo chętnie podziałałbym jako growth hacker ;) ale żeby to miało ręce i nogi, to wymagane jest wejście w core biznesu, zrozumienie go od podstaw i otrzymanie daleko idącej swobody w działaniu. Growth hacking nie może odbywać się w oparciu o wylistowaną, comiesięczną listę zadań do wykonania.

Recepta na growth hacking?

Jaka jest skuteczność działań growth hackingowych i jak wybrać odpowiedniego człowieka do tego zadania? W praktyce nie ma żadnych gwarancji. To tak, jak w przypadku opracowywania innowacyjnych rozwiązań. Tworzysz laboratorium, ponosisz koszty, zatrudniasz topowych specjalistów i dajesz im swobodę w działaniu. Nie masz żadnej gwarancji, że uzyskany wynik da zwrot. Jest jednak szansa, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, to efekt wielokrotnie przerośnie nakłady. I o to chodzi w tym podejściu. Nie o to, aby zrobić coś z niczego, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i ryzyka. Czasem lepiej przeznaczyć mały, ale rozsądnie zagospodarowany budżet na działania marketingowe, które spowodują stopniowy wzrost ruchu organicznego i sprzedaży. Czasem lepiej dać wolną rękę magikowi :)

Najrozsądniej jednak chyba by było mieć zbudowany fundament działań z zakresu lead generation, reklamy, obsługi klienta, remarketingu etc., a przy okazji szukać potencjału zbudowania znaczącego wzrostu niestandardowymi, indywidualnie dobranymi metodami.

Czy czas publikacji postów na Facebooku ma znaczenie?
 Szczypta porad od Franciszka Georgiewa z Social Tigers

Czy czas publikacji postów na Facebooku ma znaczenie?
 Szczypta porad od Franciszka Georgiewa z Social Tigers

Zapraszam Was do lektury artykułu, którego autorem jest Franciszek Georgiew – założyciel agencji Social Tigers. Zaprosiłem go do wypowiedzi na temat, na który wspólnie kilkukrotnie się natknęliśmy w dyskusjach na grupach branżowych. Mam podejście podobne do tego prezentowanego przez Franka, przy czym to on jest specjalistą od aktywności marketingowej na Facebooku i ma więcej kompetencji, aby merytorycznie uzasadnić pewne tezy dotyczące czasu publikacji postów. Zapraszam Was do lektury!.

(więcej…)

Tuzy SEO

Tuzy SEO

Nie trzeba tworzyć wartościowego contentu, aby wypozycjonować się na frazy z długiego ogona. Wystarczy tworzyć content, który zawiera mało popularne frazy. Jeśli będą one wyeksponowane (title, H1, kilka powtórzeń w treści, alty, URL itp.) to spokojnie powinny złapać pozycje niedługo po zindeksowaniu (oczywiście jeśli sama domena ma jakiekolwiek zaufanie, widoczność w Google).

(więcej…)

Recycling treści w social media i content marketingu – czy to ma sens?

Recycling treści w social media i content marketingu – czy to ma sens?

Nie kryję się specjalnie z tym, że korzystam z narzędzi wspierających automatyzację niektórych procesów marketingowych. Dotyczy to także mojej obecności w mediach społecznościowych. Ostatnio podczas jednej z dyskusji na LinkedIn usłyszałem, że być może tak się nie powinno robić i że to zniechęca użytkowników. Rozważmy zatem plusy i minusy tego typu taktyk w kontekście personal brandingu, pozyskiwania ruchu i biznesu.

(więcej…)